Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Vladan Rámiš, iDNES.cz

Oklamaný úřad převedl nemovitosti bez vědomí majitelů, podvod řeší soud

  • 182
Dmitro Dejsun stojí před libereckým soudem s obžalobou, že podvodem úspěšně oklamal úřednice katastrálního úřadu a zmocnil se cizího domu v Liberci Pavlovicích a pozemků na Mladoboleslavsku. Jejich právoplatní vlastníci vůbec netušili, že o nemovitosti přišli.

Oba případy se škodou téměř dvanáct milionů korun se staly na podzim 2012. Za podvod a padělání a pozměňování veřejné listiny hrozí Dmitro Dejsunovi pět až deset let vězení. V případu je obžalována i jedna právnická osoba.

Sedmadvacetiletý Dejsun si podle spisu opatřil vzory notářských razítek a ověřovacích doložek. Nechal si vyrobit falešná razítka a díky nim vytvořil padělané kupní smlouvy na dům a pozemky.

Díky nim došlo na katastrálních úřadech v Liberci a Mladé Boleslavi k zaevidování nových vlastníků. Katastry měly jen velmi malou šanci podvody odhalit.

„Notářsky potvrzený podpis je dnes považován za nejvyšší formu ověření. Když si obžalovaný vytvořil padělek ověření, nikdo nezpochybňoval, že ty osoby nejsou oprávněny jednat. Na katastru proto došlo ke změně vlastníka,“ sdělil státní zástupce Petr Hořín.

Samotní majitelé vůbec nevěděli, že na jejich nemovitosti útočí podvodníci a že své nemovitosti „prodávají“ další právnické osobě. V kauze figurovalo několik firem, domluvených bílých koňů a docházelo k dalším převodům nemovitostí.

Muž nám odsekl, že jde o jeho majetek, svěřila se podvedená

Ve druhém případě se už podvodníkovi nepodařilo nemovitosti po změně majitele na katastru převést na někoho jiného. Jeden z podvedených úřadů o změně informoval i původního majitele.

Dopis došel, přestože se podvodník snažil úřad splést špatnou doručovací adresou. Majitel ve spolupráci s pracovníky katastru nemovitostí a policií podvodníka zastavili.

U soudu v úterý vypovídala sestra ženy, jejíhož domu v Nových Pavlovicích se podvodníci zmocnili. Majitelka pobývala v zahraničí, rodinný dům proto sestra pravidelně chodila větrat. Jednoho dne si všimla otevřeného okna a poškozeného zámku.

„Druhý den byl na zahradě muž a odsekl, že je to jeho majetek, že ho překoupil od nějaké firmy a že tu nemáme co dělat. Věděli jsme ale, že sestra dům neprodávala. Šli jsme proto na internet katastrálního úřadu a zjistili jsme, že už sestra není majitelkou. Po telefonu mi pak potvrdila, že opravdu nic neprodala,“ vypověděla svědkyně, jež kontaktovala libereckou policii.

Hodnota oceněných nemovitostí v případu je 11,7 milionů korun. Jedná se zároveň o škodu, k níž podle obžaloby došlo. Nic to nemění na tom, že oba případy skončily šťastně. Soudy nakonec určily původní vlastníky nemovitostí.

Podvodník se vyšetřovatelům doznal, u soudu nevypovídá

Obžalovaný se v přípravném řízení k činům přiznal. „Plně se doznávám. Smlouvy byly padělané. Chtěl bych se omluvit a jsem připraven uhradit škodu,“ četl soudce výpověď obžalovaného.

U hlavního líčení odmítl vypovídat. Osobní doklady poškozených údajně nikdy neměl k dispozici.

Majitele před podobnými útoky na jejich nemovitosti může ochránit služba sledování změn v katastru nemovitostí. Ta uživatele automaticky informuje o okamžiku, kdy došlo u sledované nemovitosti ke změně v katastru. Úřad je posílá do datové schránky, elektronickou poštou nebo SMS zprávou.

„Pokud má uživatel do dvaceti sledovaných nemovitostí včetně a nepřesáhne tento počet ani v následujících letech, zaplatí 200 korun pouze při zřízení služby a žádné další poplatky už mu nejsou účtovány,“ uvedl Josef Ziegler, ředitel Katastrálního pracoviště Liberec.

Když katastr nemovitost přepíše na někoho jiného, posílá zúčastněným stranám dopis. Pokud jej vlastník dostane a není si vědom toho, že nemovitost někomu prodal, má 30 dní na to, aby změnu napadl. Jedná se tam o takzvanou poznámku spornosti.

Jestliže chce někdo s nemovitostí nakládat, dává poznámka najevo, že dotyčný není v „dobré víře“. Vlastník se pak může bránit žalobou. Pokud by mu byl dopis zaslán chybně, prodlužuje občanský zákoník lhůtu na tři roky.