Aktivista Jan Vrána s výstavou Stop genocidě.

Aktivista Jan Vrána s výstavou Stop genocidě. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Chrastava zakázala kampaň proti potratům. Bylo to správné, rozhodl soud

  • 81
Celý rok řešily soudy událost z minulého roku, kdy v Chrastavě vykázali z náměstí aktivisty ze sdružení Stop genocidě. Ti proti zrušení své kampaně podali žalobu a věcí se nakonec zabýval až sám Ústavní soud. Ten žalobu zamítl a není odvolání.

„Právu každého prezentovat své názory, včetně pobuřujících, je postaven na roveň zájem na tom, aby děti a mladiství nepřijímali sdělení pro ně nevhodná,“ rozhodli ústavní soudci.

Se syrovými a naturalistickými obrázky mrtvých lidských embryí dorazili lidé ze Stop genocidě do Chrastavy loni v dubnu. Tvrdě ale narazili.

„Shromáždění na náměstí 1. máje bylo řádně oznámeno. Prakticky po několika minutách od jeho začátku mě začali kontaktovat znechucení občané města. Po osobní prohlídce výstavy rozestavěných panelů jsem nemohl než konstatovat, že se opravdu jedná o vystavení nechutných výjevů. Demonstraci jsem proto v jejím průběhu zhruba hodinu po zahájení zakázal,“ vyprávěl starosta Canov.

Aktivisté odmítali uklidit pobuřující obrázky

Sdružení se bránilo a odmítalo uklidit obrázkové panely. „Proto je rozebrali naši pracovníci na veřejně prospěšných pracích,“ dodal Canov.

Po několika dnech přišlo do Chrastavy od sdružení Stop genocidě oznámení o konání nových shromáždění v pátek 23. a v pondělí 26. května.

„Tato shromáždění jsme společně s tajemníkem a místostarostkou zakázali předem. Zákaz jsme odůvodnili nejen nepřijatelností takovýchto drastických a nechutných vyobrazení v těsné blízkosti základní školy, ale i tím, že po náměstí chodí i staří lidé a maminky s dětmi,“ popsal Canov.

Sám starosta podle vlastních slov přitom nemá s odpůrci potratů problém. „Kdyby pochodovali Chrastavou a skandovali hesla pro zrušení zákonného povolování potratů, neřekl bych ani popel. Ovšem to, co provádí sdružení Stop genocidě, nemá s demonstracemi nic společného.“