Mezi 23 obžalovanými byl například bývalý primátor Liberce Jiří Kittner.

Mezi 23 obžalovanými byl například bývalý primátor Liberce Jiří Kittner. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V kauze prodeje městských pozemků dostalo 23 zastupitelů podmínku

  • 15
Třiadvacet členů bývalého libereckého zastupitelstva dostalo u soudu tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou za porušování povinností při správě cizího majetku. Před osmi lety odhlasovali pro město nevýhodný prodej dvou městských parcel. Městu tím způsobili škodu 2,5 milionu korun.

Politikům hrozilo až tříleté vězení. Podmínku dostal například bývalý liberecký primátor Jiří Kittner nebo současná liberecká radní Zuzana Kocumová.

Rozsudek ještě není pravomocný. Část obhájců politiků se odvolala přímo do protokolu, část si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

„Obžalovaní přistupovali víceméně pasivně nebo nedbale ke své povinnosti spravovat a opatrovat majetek města Liberce. Pominuli při tom projednávání toho prodeje na zastupitelstvu města důvodné námitky ohledně ceny. Zazněly tam několikrát, přesto se jimi nikdo se jimi nezabýval. Schválili prodej tak, jak byl předložen,“ řekla státní zástupkyně Martina Dědková.

Obhájci žádali zproštění viny. „Odmítám, že že by klienti jednali nedbale. A už vůbec odmítám hrubou nedbalost. Postupovali podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Cenu pokládali za cenu obvyklou,“ řekl obhájce Oldřich Filip.

Zastupoval například bývalého primátora Kittnera nebo někdejšího zastupitele Martina Seppa. „Jsem přesvědčen o tom, že pod dojmem takové kauzy bude příště občanským hrdinstvím vůbec kandidovat,“ dodal obhájce Filip.

Kauza se táhne už delší dobu. Už loni však trestní senát rozhodl, že se žádný trestný čin nestal a všechny zprostil obžaloby. Státní zástupkyně se proti tomu odvolala.

Požadovala pro souzené podmínečné tresty. Před soudem uvedla, že bylo v jejich možnostech nevýhodnému prodeji pozemků zabránit. Podle ní byl návrh od úředníků špatně připravený a nebylo v něm uvedeno ani možné využití pozemků. Zastupitelé ho proto měli vrátit k dopracování.

Ceny byly stanoveny na základě prodeje majetku z roku 2004

Celkem 23 politiků však hlasovalo v dubnu 2007 pro převod městských stavebních pozemků v Liberci-Doubí do soukromých rukou. Díky tomu získali pozemek u průmyslové zóny Jih o rozloze 3 400 metrů čtverečních manželé Karel a Libuše Volavkovi za 1,49 milionu korun.

Ceny byly stanoveny na základě prodeje městského majetku z roku 2004. Za metr čtvereční zaplatili Volavkovi 847 korun a za další část pozemků 350 Kč za m2.

Podle státního zastupitelství se podobné pozemky v té době prodávaly kolem 1 500 korun za čtvereční metr, takže měly stát celkem přes pět milionů. Prodej za necelý milion a půl podle žalobců neodpovídal ceně v daném místě a čase obvyklé. Město také prodalo pozemek bez výběrového řízení.

Na nevýhodný prodej pak upozornil v článku pro Libereckého zastupitele Jiří Šolc, tehdejší zastupitel za Stranu pro otevřenou společnost a pozdější ekonomický náměstek primátorky. O věc se začala zajímat policie a politiky obvinila.

,