Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dívka ochrnula v liberecké nemocnici. Soud přiznal rodině 12 milionů

  17:30aktualizováno  17:30
Krajská nemocnice v Liberci má zaplatit téměř dvanáct milionů korun za to, že lékaři nedokázali včas oživit zkolabované dítě. Na vině byl podle soudu špatně nastavený nemocniční systém, který v kritické chvíli prodloužil pomoc. Rozsudek však ještě není pravomocný.
Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Výnos soudu respektujeme, ale naši právní zástupci zvažují odvolání, s největší pravděpodobností se také odvoláme. Myslíme si, že posouzení neodpovídá skutečnosti. Lékaři dělali v ten moment vše, co mohli,“ řekl Richard Lukáš, člen představenstva nemocnice a lékařský ředitel.

„Je nám líto rodiny, odvolávat se ale budeme. Znalecké posudky hovoří jasně v náš prospěch,“ sdělil ředitel nemocnice Luděk Nečesaný.

V roce 2009 se pětapůlroční holčička léčila na dětské jednotce intenzivní péče s laryngitidou. Po třetí hodině ráno 4. února přestala znenadání dýchat. Nedýchala déle než pět minut, než se lékařům podařilo obnovit základní životní funkce. Kvůli tomu má dnes poškozený mozek a je zcela ochrnutá. Potřebuje nepřetržitou péči matky.

Nemocnice musí podle rozhodnutí libereckého soudu zaplatit dvě částky. Přes 10,9 milionu korun má dostat těžce postižené nezletilé dítě. Jde o takzvané mimořádné zvýšení, protože holčička je zcela vyřazená ze života.

Dalších 905 tisíc korun přiznal soud matce. Aby se mohla o těžce postižené dítě starat, musela odejít ze zaměstnání. Dítě krmí sondou, polohuje je, spí maximálně pět hodin v kuse. „Jsem ráda, ale dala bych všechny peníze za to, kdyby se mému dítěti zase vrátilo zdraví,“ řekla sedmatřicetiletá matka (redakce nemůže přiblížit totožnost dítěte).

Ambuvak k dýchání nepomohl

Lékaři se v kritické době, kdy holčička přestala dýchat, zprvu snažili dodat dítěti vzduch pomocí ambuvaku (obličej člověka obepíná maska a přístroj do těla pumpuje vzduch). Jenže takovýto přísun vzduchu nepomáhal a dívka dál nedýchala. Pomohla až takzvaná intubace (zavedení rourky do dýchacích cest).

Lékařka z dětského oddělení, která dítě od začátku oživovala, ale nemohla intubaci u pětiletého dítěte použít. U soudu zaznělo, že podle interního předpisu to mohla udělat jen dítěti do tří let. Intubaci staršímu dítěti mohl nasadit jen lékař z ARO.

Tomu se ale v noci nepodařilo z budovy interny do budovy G, kde je dětská JIP doběhnout za kratší dobu než pět minut. Od zamčené budovy neměl ani klíče a musel zvonit. Narůstala tu velká časová prodleva.

„Vítěz tu není, je tu jen poražené dítě a proč ke kolapsu došlo, už dnes asi nikdo nezjistí. Faktem je, že při resuscitaci ambuvak není totéž, co intubace. Kdyby tomu tak bylo, nevolala by dětská lékařka, která dítě oživovala, doktora z ARO,“ řekl při zdůvodnění rozhodnutí soudce Petr Hoček.

Nad vnitřním nařízením se podivoval i znalec

Nad vnitřním nařízením se podivoval i předvolaný znalec. „Pokyn, že od tří let mohou intubovat jen lékaři ARO, mi přijde zvláštní. Ta doktorka, jestliže intubovala stovky dětí do tří let, měla být schopná intubovat i starší dítě,“ upozornil soudem vyslechnutý dětský lékař Ivan Novák, který se podílel na jednom z několika vypracovaných posudků. Podle něj je intubace menších dětí paradoxně obtížnější a nařízení postrádalo logiku.

„Je jedno, jestli to byl písemný nebo ústní výnos. Ale lékařka z dětské JIP, která měla za sebou spoustu intubací, k ní nemohla přistoupit a čekalo se, až doběhne lékař z ARO. Je zjevné, že intubace nakonec dítě udržela při životě. Jen to nemělo trvat pět plus něco minut. Věřím tomu, že všichni dělali všechno dobře a nešlo o pochybení jednotlivého lékaře, ale spíš nemocničního sytému,“ zdůvodnil soudce Hoček.

Autor:Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Kamiony nemají kde parkovat. Překáží a ničí dlažbu a lampy

Řidiči odstavují kamiony i podél silnic.

V kraji zoufale chybí odstavná parkoviště pro kamiony. Nákladní auta zaparkovaná na nejrůznějších místech trápí nejen...

Bazén je v havarijním stavu, vydržet musí ale ještě dva roky

Velkým problémem bazénu je desítky let stará vzduchotechnika.

Není tam snad nic, co by nebylo v havarijním stavu nebo se k němu neblížilo. Zatímco návštěvníci plaveckého bazénu v...

U Máchova jezera shořel stánek s občerstvením, škoda je pět milionů

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku shořel stánek s...

Na hlavní pláži Máchova jezera v Doksech na Českolipsku dnes brzy ráno shořel stánek s občerstvením. Škodu majitel...

Najdete na iDNES.cz