Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Podvod s prací na ropné plošině po letech potrestal soud, naletěly i ženy

  • 4
Krajský soud v Liberci rozhodl kauzu trvající dvanáct let. Karla Rajnohu potrestal tříletým vězením za to, že spolu s německým komplicem Haraldem Petrem Rothem nalákali stovky lidí na výnosné zaměstnání na ropných plošinách ve Venezuele.

Byl to ale podvod, zájemci o práci do Jižní Ameriky nikdy neodjeli a přišli o peněžní zálohy na údajné letenky a víza. Podle obžaloby vylákala dvojice podvodníků téměř od šesti set lidí z celé republiky přes pět a půl milionu korun.

Rajnoha si většinu trestu již odpykal. Soud mu totiž vyměřil souhrnný trest. Osmnáct měsíců byl už ve vězení za jinou trestnou činnost a několik měsíců seděl ve vazbě. Čechovi přitom původně hrozilo až deset let vězení. Stíhání Rotha bylo zastaveno kvůli prezidentské amnestii v roce 2013.

Rozhodnutí ještě není pravomocné, státní zástupce se odvolal.

Většinu peněz stihli utratit nebo schovat

Kauza sahá do jara roku 2003, kdy dnes šestapadesátiletý Rajnoha s Rothem, který před důvěřivými zájemci o práci vystupoval jako doktor Schmidt nebo jako Gerhard Heiko Müller, začali vybírat peníze od zájemců o práci na ropných plošinách ve Venezuele. Požadovali deset tisíc korun zálohu na nákup letenek a vyřízení víza.

O lukrativní práci se většina poškozených dozvěděla z letáku. Zprostředkovatelé slibovali měsíční plat 2 500 eur (asi 78 tisíc korun). O místo se hlásily dokonce i ženy. Někteří lidé zaplatili méně než deset tisíc korun, obžalovaní se s tím ale spokojili.

Postupně se jim podařilo takto vymámit peníze z 581 lidí, celková škoda činila 5,64 milionu. Velkou část peněz stačili ukrýt nebo utratit. Při domovní prohlídce v Chrastavě, kde Müller využíval jeden z bytů, policie objevila pouze jeden milion korun.

Prozradit je mohla i pravidla pro očkování

Smlouvy chodili zájemci podepisovat do vratislavické kanceláře firmy Cotra Contimex. První dělníci měli odjet v polovině října 2003, namísto Jižní Ameriky je však čekaly výslechy na policii.

Někteří z těch, kteří přišli v roce 2003 kvůli lákavé pracovní nabídce o deset tisíc korun, ztratili v té době i zaměstnání. Počítali totiž s tím, že možnost pracovat tři až dvanáct měsíců ve Venezuele jim stoprocentně vyjde.

„Slibovali nám, že si za měsíc vyděláme dva a půl tisíce euro, k tomu ještě připočítali diety v dolarech. Mohlo mi být podezřelé například to, že jsme se měli nechat očkovat proti různým nemocem až v Jižní Americe. Dnes už vím, že je to hloupost, očkování se má absolvovat několik měsíců před odletem,“ vypovídal před deseti lety jeden z podvedených mužů, který byl původní profesí strojař.