Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oblíbený rekreační areál u soudu. Firma chce vydat bobovou dráhu

  19:00aktualizováno  19:00
Kam se podělo deset milionů korun za bobovou dráhu pro Všesportovní areál Obří sud Javorník? Liberecký soud rozkrývá toky peněz této stavby, která byla součástí jednoho z největších projektů dotovaného Evropskou unií v kraji.

Stavba areálu Obří sud přišla na 160 milionů korun. Dotace z ROP Severovýchod činila 116 milionů korun (ilustrační snímek). | foto: Liberecký kraj

Žalobu na Všesportovní areál podal dodavatel bobové dráhy, společnost Mountain Service. Domáhá se vydání dráhy. Firma tvrdí, že za dodávku dráhy nedostala zaplaceno a že jí stále patří. V dodatku smlouvy má tak zvanou výhradu vlastnického práva.

Všesportovní areál se ale hájí tím, že nic nedluží a že vše zaplatil svému dodavateli, firmě Interma. „Veškeré faktury jsme proplatili. Nešlo to ani jinak. Jinak by regionální rada, která vše kontrolovala, nerozhodla o proplacení dotace,“ řekl ve čtvrtek u soudu jednatel Všesportovního areálu Obří sud Javorník a většinový vlastník Václav Němeček.

„Dosud nebylo prokázáno to, co tvrdí žalobce, že je vlastníkem bobové dráhy,“ poznamenal právní zástupce žalovaného Všesportovního areálu Marek Ulman.

Stavba areálu Obří sud přišla na 160 milionů korun. Dotace z ROP Severovýchod činila 116 milionů korun. Areál otevřel roku 2011 tehdejší prezident Václav Klaus.

Generálním dodavatelem lanovky nebo bobové dráhy byla stavební firma Interma. Do hry ale během stavby vstoupil mezičlánek, firma Martina Ondráčka.

Obě firmy jsou v insolvenci

Dnes jsou obě firmy v insolvenci. „Interma vyhrála výběrové řízení na dodávku technologie. Protože si s tím moc nevěděla rady, oslovila firmu pana Ondráčka, aby se o nákup technologie postaral,“ vypověděl Václav Němeček.

Ondráček pak uzavřel smlouvu s Mountain Service a peníze od Intermy jí měl posílat ve splátkách. Jenže se tak nestalo. Právní zástupce žalující firmy Mountain Service Tomáš Záraz upozorňuje na to, že Ondráček byl dodavatelem jen naoko. Nazval jej nastrčeným bílým koněm, k němuž měly směřovat platby za bobovou dráhu.

Na základě kupní smlouvy na technologii bobové dráhy je měl ve splátkách posílat skutečnému dodavateli, firmě Mountain Service. Této firmě ale podle jejího jednatele Jiřího Lhoty přišla jen zhruba polovina peněz. Stále nemá doplaceno přes deset milionů korun.

„Zpočátku v jednáních pan Ondráček vůbec nefiguroval. Do hry vstoupil až když si Mountain Service vymínila výhradu vlastnického práva, kdyby došlo k prodlení se zaplacením kupní ceny,“ řekl právní zástupce firmy Mountain Service Tomáš Záraz.

„Příjemci dotace využili třetí osoby, aby sami nefigurovali jako subjekt, který má na základě smluvního ujednání povědomost o existenci výhrady vlastnického práva v případě neuhrazení. Pokud by došlo k uplatnění vlastnického práva, museli by s největší pravděpodobností dotaci vrátit. Dotace mohla jít jen na vlastníka,“ míní Záraz.

Němeček podepsal směnku na deset milionů korun

Jednatel areálu Němeček tvrdí, že Martina Ondráčka poznal až v průběhu stavby. Přesto mu podepsal směnku na deset milionů korun. Jistila zaplacení kupní ceny.

„Byla to pojistka, že budeme mít peníze. Pokud bych se k tomu neodhodlal, areál by bez bobovky nestál a už vyčerpané dotace bychom museli vrátit. Bohužel jsem neměl přehled o tom, jestli Ondráček hradí své závazky. Vypadá to, že teď Lhotovi nezaplatil a tím vznikl ten problém,“ řekl u soudu Václav Němeček.

„Z doložených dokladů vyplývá, že příjemce dotace zaplatil generálnímu dodavateli stavby všechny faktury a nic mu nedluží,“ uvedla před časem mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod Silvie Špryňarová.

„Účetně Obří sud poukázal peníze za bobovou dráhu Intermě a skončily u pana Ondráčka. Jenže byly vybrány z účtu a převedeny do pokladny pana Ondráčka. Ten už je nepřeposlal dodavateli, firmě Mountain Service. To, že v pokladně nejsou se zjistilo během insolvenčního řízení,“ uvedl majitel firmy Mountain Service Jiří Lhota.

Soud sleduje i policie. Loni v prosinci si Mountain Service odvezla hlavní jistič a část zatáčky. Policie prošetřuje, zda nedošlo k trestnému činu krádeže. Areál musel chybějící části dokoupit. „Kriminální policie čeká na rozhodnutí soudu na určení vlastnictví. Až pak se rozhodneme o dalším postupu,“ uvedla policejní mluvčí Ivana Baláková.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Hradby Bezdězu vysvobodí z horka. Okolí je ale vyschlé na troud

Bezděz (19. srpna 2018)

V konejšivém stínu, který vrhá brána, oddechoval těžce chundelatý velký pes. Jeho pán ho ne a ne přemluvit, aby vstal a...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz