Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dal muži pěstí. Ten skončil v kómatu a v léčebně zemřel. Případ řeší soud

  17:09aktualizováno  17:09
„Bál jsem se ho, rok mi vyhrožoval. Byl větší a rváč.“ Takto vypovídal před krajským soudem v Liberci Filip Rathovský obžalovaný z ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozí mu pět až deset let vězení.
Muži hrozí až desetileté vězení. (ilustrační snímek)

Muži hrozí až desetileté vězení. (ilustrační snímek) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Čtyřiadvacetiletý Filip Rathovský totiž loni v červnu udeřil po fyzické potyčce o pět let staršího muže a ten později podlehl těžkému zranění v léčebně dlouhodobě nemocných.

Oba muži se podle výpovědi obžalovaného zhruba před rokem pohádali v hospodě v Doksech. Od té doby prý Rathovský čelil výhrůžkám a slovním útokům. K potyčce spor dospěl 6. června 2015 na náměstí v Doksech.

„Měl jsem sluchátka a poslouchal jsem hudbu. On ke mně nejprve přišel a nadával mi, pak na mě zaútočil. Dal mi ránu na obličej, ale vyhnul jsem se jí. Ránu jsem mu vrátil. Pravý hák, úder dopadl na obličej,“ popsal obžalovaný mladík.

„Spadli jsme. Hned jsem poznal, že je zle. Z uší mu tekla krev. Volal jsem na lidi kolem, ať zavolají záchranku,“ popsal Rathovský.

Před soudem litoval toho, co se stalo. „Bál jsem se ho. Byl vysoký a rváč,“ popsal obžalovaný. Zatímco trestní rejstřík obžalovaného je čistý, jeho sok měl celou řadu záznamů. Soud jej mimo jiné dvakrát potrestal za výtržnictví a úmyslné ublížení na zdraví.

Nešlo o nutnou obranu, míní státní zástupce

Jenže obžaloba na základě důkazů shromážděných v přípravném řízení vychází z toho, že obžalovaný udeřil poškozeného muže jako první. „Obžaloba má za to, že se nejednalo o nutnou obranu,“ zmínil státní zástupce Radim Kadlček.

Po ráně muž spadl nekoordinovaně na zem a udeřil se hlavou o dlažbu. Svědkyně popsala, že „upadl jak sloup“. Slyšela dokonce prasknutí.

Podle soudního znalce Radovana Havla při pádu utrpěl velmi závažná nitrolební poranění. Náraz způsobil zlomení zadní části lebky, poranění spánkového laloku a krvácení do mozku. Muž upadl do hlubokého bezvědomí.

„I přes vysoce specializovanou péči byla prognóza velice nepříznivá. Rozhodnuto bylo v okamžiku, kdy hlava dopadla na zem,“ uvedl znalec u soudu.

Toxikolog spočítal, že v době útoku měl udeřený muž v krvi asi jedno promile alkoholu, což odpovídá lehké opilosti. Mohlo to přispět ke svědky popsanému nekoordinovanému pádu.

Pozůstalí chtějí odškodné

„Takto ale především padá člověk po direktu do brady. Boxeři to vědí. Žádná podlitina nebo oděrka ale nebyla na jeho obličeji popsána,“ uvedl znalec Havel.

Těžce zraněný muž prodělal neurochirurgickou operaci. Ta ale jeho stav nezlepšila. Byl upoután na lůžko, neprodýchával plíce, ubývala mu svalová hmota. Zemřel letos v únoru na zástavu srdce. Jeho matka požaduje jako odškodné 2,5 milionu korun.

Soudkyně případ odročila na konec června. V plánu jsou výslechy svědků a přehrávání záznamu kamer, které incident zachytily.

Autor:


Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Ať prezident počká. Rada nejdřív chválil tým: Můžeme soupeřit s každým

Jablonecký trenér Petr Rada huláká na své svěřence během utkání proti pražské...

Dorazil mezi novináře, pustil se do hodnocení zápasu a vtom mu začal vyzvánět telefon. „Omlouvám se, to je prezident....Nechci dělat mizernou mouku, říká mlynář a chce prorazit do řetězců

Dosud zákazníci mouku z mlýnu Daniela Pernera nemohli koupit v maloobchodech....

Nechci být nejlevnější, ale nejlepší. Krédo, které provází majitele mlýna ve Svijanech Daniela Pernera už řadu let. A...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

Simonova vila v Liberci vstala z mrtvých, zachránil ji Vojtěch Pražma

Vila v Liberci vyrostla v letech 1926-1929 v zahradě mezi dnešní Husovou a...

Dvacátá léta byla dobou mnoha stylů. Jedním z nich byl art deco vycházející ze secese, který si pohrával se stylizací...

Další z rubriky

Dubček je náš. Rok 1968 je stále patrný v ulicích kraje

Dělostřelecká ulice

Zabílili je hned dvakrát: poprvé po válce, kdy musely z ulic zmizet německé vývěsní štíty a reklamy. Podruhé po srpnu...

Liberecké ANO chce zbourat bazén a stavět nový. Babiš mluví o ptákovině

Problémy bazénu způsobují vysloužilé technologie.

Zbourat libereckou plaveckou halu a postavit s pomocí státní dotace novou v městském Sport parku, do něhož patří také...

V srpnu 1968 přežil v Desné ohnivé peklo a zachránil hořící ženu

Miroslav Jeník vzpomíná na dramatické události v srpnu 1968.

Všichni svatí stáli 21. srpna 1968 při Miroslavu Jeníkovi, když jel se svým bratrem Ladislavem a Rudolfem Šourkem v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz