V Liberci stojí u soudu muž, který měl doma jed schopný zabít 170 lidí

  14:53aktualizováno  16:03
Liberecký soud se začal zabývat případem Daniela Drábka, který podle obžaloby vyrobil a přechovával smrtelně nebezpečný ricin. Policie u něj našla skoro 12 miligramů této vysoce toxické látky, což by stačilo k zabití 170 lidí. Za přechovávání bojového prostředku Drábkovi hrozí až osm let vězení.
Obviněný Daniel Drábek přechovával smrtelně nebezpečný ricin. (Ilustrační snímek)

Obviněný Daniel Drábek přechovával smrtelně nebezpečný ricin. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

"Jde o velmi ojedinělý případ, co se týče České republiky," řekl krajský státní zástupce Miloš Klátik.

Podle obžaloby Drábek vyhrožoval koncem dubna v Radimovicích u Sychrova nedaleko Turnova čtyřem lidem, že je polije pivem s ricinem. Chtěl si tak prý zajistit, aby nikomu nic neříkali o jeho nezákonných aktivitách.

Drábek, který v té době byl exekutorským vykonavatelem, to ale odmítá. U soudu se k držení ricinu přiznal, prý ho měl pro svoji plánovanou sebevraždu. Nepoužil ho, neboť by umíral dlouho a v bolestech.

U soudu také uvedl, že chystal vlastní vraždu. "Bylo to domluveno, do hrudi mě měl třikrát střelit z metru Radek Alexej Boudný," řekl muž, který je v invalidním důchodu kvůli závažnému psychickému onemocnění. Vražda se měla odehrát loni 6. června, Drábka policisté zadrželi o dva dny dříve.

Ricin v roce 1978 zabil nepohodlného bulharského novináře

Ricin je mimořádně nebezpečný jed, proti němuž neexistuje protilátka a v těle člověka po sobě zanechává stopy. Otrava se nejprve projevuje jako chřipka, později se přidají střevní problémy a vnitřní krvácení. Smrt nastává těžkým poškozením jater, ledvin a sleziny.

Jedovatý ricin

Ricin je prudce toxická látka, který funguje jako takzvaný buněčný jed. Může působit smrtelně jak vdechnutím, tak požitím či injekcí. Podle lékařských zdrojů k usmrcení dospělého člověka stačí kapka ricinu o velikosti špendlíkové hlavičky.

Smrtící dávka při píchnutí injekcí je 70 mikrogramů, při polknutí 500 mikrogramů.

Zřejmě nejznámějším případem je vražda bulharského spisovatele a novináře Georgiho Markova, kterého na londýnské autobusové zastávce v roce 1978 píchl speciálně upraveným deštníkem do nohy pravděpodobně agent KGB. Do stehna mu tak dostal dutou kuličku naplněnou ricinem a pro komunisty nepohodlný novinář za tři dny zemřel. Ricinový olej se dříve používal jako projímadlo.

Za přechovávání bojového prostředku zakázaného zákonem a mezinárodní smlouvou Drábkovi hrozí dva až osm let vězení nebo propadnutí majetku.

U soudu čelí Drábek i dalším obviněním. Policisté u něj a jeho komplice našli 340 kusů malorážkového střeliva, i když nevlastní zbrojní průkaz. Muž se brání tím, že střelivo patřilo jeho ženě, která zbrojní průkaz vlastní a které jí věnoval, když skončila platnost jeho zbrojního průkazu.

"Viděl jsem u něj samopaly, dva kulomety," uvedl další z obžalovaných v tomto případu, David Klemovský. Podle Drábka ale u něj policie žádné zbraně nenašla.

Vlastnictví policejních uniforem zdůvodnil tím, že je sběratel, a falešné kníry či paruky měl ještě z doby, kdy byl soukromý detektiv. Součástí spisu je i fotografie, na níž je zachycen s kulometem a v kubánské uniformě. To bylo podle něj pro jednu internetovou soutěž.

Obchodoval s drogami, prý je ale používal na bolesti hlavy

Spolu s dalšími dvěma muži je Drábek obviněn také z obchodování s drogami. Podle obžaloby nakoupili v okrese Kyjov loni v květnu a červnu asi dva kilogramy marihuany za 145 tisíc korun. Gram poté prodávali za 150 korun. Konopím také Drábek "platil" za odvedenou práci lidem, o nichž věděl, že jsou konzumenty marihuany. I to Drábek popřel.

Podle něj první zásilka patřila obžalovanému Petru Boudnému, který si tak na půl roku zajistil levnou marihuanu. Druhá prý byla pro něj, neboť si z konopí dělal odvar, který mu měl pomoci od bolestí hlavy. Drogy podle jeho výpovědi zajišťoval Klemovský, kterého označil za drogového dealera. "Říkal, že na jižní Moravě to pěstuje skoro každý," uvedl Drábek.

Klemovský to odmítá, prý se s Drábkem setkával na popud policie. "Policie mi řekla, co bude (Drábek) chtít, abych udělal," uvedl muž s bydlištěm v Kyjově.

I přes údajnou spolupráci s policií je na lavici obžalovaných a stíhán je stejně jako Drábek vazebně. Za drogové delikty jim hrozí osm až 12 let.

Autoři: ,

Nejčtenější

Dopravu v Česku na řadě míst komplikuje sníh, na D1 na Vysočině ležel strom

Sníh na dálnici D1 u Měšína (Vysočina) - 11.12.2018

Dopravu v Česku komplikuje sněhová pokrývka. Na Vysočině jsou silnice sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v kraji...

Nahá těla stoupala mezi zasněženými smrčky. Otužilci vyrazili na Ještěd

Skupina otužilců vyrazila pěšky na Ještěd.

Bez bundy, dokonce i bez mikiny nebo trička. Jenom v botách, kraťasech a kulichu vyrazila v sobotu šestice otužilců na...

Lyžařům hrozí problémy na cestě do Jizerek, spolek zablokoval solení silnic

Ilustrační snímek

Silničáři v Jizerských horách nesmí solit důležité vozovky, které protínají místní chráněnou krajinnou oblast. Důvodem...

Jablonec - Slavia 0:2, lídr zase vítězí, v hlavní roli video

Slávisté Josef Hušbauer (vlevo) a Miroslav Stoch se radují z gólu v zápase s...

V nejvyšší soutěži vyhráli popáté v řadě, na čele mají znovu čtyřbodový náskok na druhou Plzeň. Fotbalisté Slavie...

KOMENTÁŘ: Je čas vymazat Liberec. Česko, země sportovním akcím zaslíbená

Finští fanoušci během finálového zápasu mistrovství světa proti Švédsku.

Medaili, o které snili, nemají, a po dvou letech jsou zase ve sportu, jemuž i nadále vévodí čtyři stejné země, až těmi...

Další z rubriky

Kvůli vyhlídce na Troskách se lidé bouřili, odhalí nová kniha o Českém ráji

„V Českém ráji slouží za rozhledny spíše věže starých hradů, skalní vyhlídky a...

Tři roky bádání, fotografování v různých ročních obdobích a v nohách stovky kilometrů. Tak by se dala shrnout práce na...

Zabíjení kaprů je drastické, hlásaly aktivistky. Ryby vyměnily za psy

Aktivistky protestovaly proti zabíjení kaprů na veřejnosti.

Psí maso za 80 korun, kožich za 450, vykuchání psa za 35. S takovou nabídkou se v neděli objevila před libereckým...

Tak masivní otravu nepamatuji, říká šéf ARO ke kauze pacientů z Frýdlantu

Primář anesteziologicko-resuscitačního oddělení liberecké nemocnice Dušan...

Na konci listopadu museli lékaři z liberecké nemocnice přijmout najednou osm pacientů z frýdlantské nemocnice. Všichni...

Najdete na iDNES.cz