Mezi obviněnými v kauze údajně nevýhodného prodeje městských pozemků je i tehdejší primátor Liberce Jiří Kittner.

Mezi obviněnými v kauze údajně nevýhodného prodeje městských pozemků je i tehdejší primátor Liberce Jiří Kittner. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Kauza prodeje městských pozemků nekončí. Liberec chce náhradu 3,5 milionu

  • 1
Liberec chce nahradit škodu 3,5 milionu korun za údajně nevýhodný prodej městských pozemků. Před osmi lety třiadvacet zastupitelů odsouhlasilo prodej dvou parcel bez výběrového řízení jedinému zájemci údajně pod cenou a čelí za to obžalobě.

Před soudem se zpovídají z porušování povinností při správě cizího majetku a hrozí jim až tříleté vězení.

Město se nyní jako poškozený poprvé přímo připojilo k trestnímu řízení s obžalovanými zastupiteli.

„V minulosti měl být v této věci prostředníkem Liberecký kraj, měl město zastupovat, k čemuž ale nakonec nedošlo,“ řekla mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. Vedení radnice se rozhodlo stát účastníkem řízení přímo.

„Vedení radnice rozhodlo, že se připojí k trestnímu řízení a bude žádat náhradu škody ve výši 3,5 milionu korun i z toho důvodu, aby něco nezanedbalo,“ dodala mluvčí Minstrová.

Otázkou ale je, jestli má město s uplatňováním náhrady škody šanci. Okresní soud už zastupitele dvakrát osvobodil. Rozhodnutí ale bylo v obou případech zrušeno. Teď se vrátil k novému projednání, na starosti jej má i jiná soudkyně.

Prodej se uskutečnil v roce 2007

Předmětem obžaloby je údajně nevýhodný prodej z dubna 2007. Třiadvacet zastupitelů tehdy hlasovalo pro prodej městských stavebních pozemků v Liberci Doubí manželům Volavkovým. Mimo jiné se jednalo o vlastníky autosalonu Autotrend, který dodával magistrátu služební vozy. Také je servisoval.

Manželé pak získali pozemek o rozloze 3 300 metrů čtverečních za 1,49 milionu korun bez výběrového řízení. Obžaloba je přesvědčená o tom, že ho město prodalo výrazně pod cenou.

Za část pozemku zaplatili manželé 875 korun za metr čtvereční a za část 350 korun. Oba přitom tvoří jeden celek. Podobné pozemky se v té době podle státní zástupkyně prodávaly za ceny kolem 1500 korun za metr čtvereční.

Zastupitelé se tehdy spolehli na předložené materiály odboru rozvojových projektů. Jím předložené ceny vycházeli z interního předpisu. Pro prodej hlasovali všichni tehdejší zastupitelé z ODS, ČSSD a Unie pro sport a zdraví, jeden komunista a dvě zastupitelky Strany zelených.

Na projednání věci nikdo z obžalovaných nedorazil. Soudkyně ale četla jejich výpovědi z minulých líčení. Všichni odmítají, že by došlo k nestandardnímu postupu nebo že by chtěli manželům Volavkovým pomoci a vědomě poškodit město.

V nemovitostech se nevyznám, říká zastupitelka

„Jsem doktorka a nevyznám se v nemovitostech. Předpokládala jsem, že je materiál předložen korektně. Nevěděla jsem ani, kdo jsou manželé Volavkovi,“ citovala soudkyně výpověď někdejší zastupitelky Kateřiny Absolonové.

Naopak třeba zastupitel a manažer Bílých Tygrů Ctibor Jech, majitele firmy, která byla sponzorem klubu, znal. „O možnosti střetu zájmů jsem neuvažoval. To, že jsou sponzoři Bílých Tygrů mě neovlivnilo. Dodnes jsem přesvědčen o tom, že operace byla schválena správně,“ vypověděl Ctibor Jech.

„Jsem přesvědčen o tom, že Liberci škoda nevznikla. Nesdílím domněnku kolegy Šolce (na nevýhodnost prodeje na zastupitelstvu upozornil, pozn. redakce), připomínka byla v rovině spekulací. Domnívám se, že cena je odpovídající a pro město výhodná,“ vypověděl zastupitel Ondřej Červinka.

Mezi obviněnými jsou i tehdejší primátor Jiří Kittner nebo současná radní města Zuzana Kocumová. Nikdo z úředníků obžalován nebyl.