Muži hrozí až doživotí (ilustrační snímek).

Muži hrozí až doživotí (ilustrační snímek). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Muž si podle obžaloby objednal vraždu svého šéfa. Hrozí mu doživotí

  • 0
Třiatřicetiletý Lukáš Havlíček z Liberce si podle obžaloby loni za půlmilionovou odměnu objednal vraždu majitele personální agentury H Personal, v níž byl jednatelem. Muž najatý na vraždu se však s obětí domluvil a vše se dozvěděla policie. Případ nyní řeší liberecký soud.

Vazebně stíhaný Havlíček obvinění odmítá, za pokus o vraždu a nedovolené ozbrojování mu hrozí 20 let vězení, nebo výjimečný trest.

Podle obžaloby chtěl Havlíček řešit své finanční problémy. Byl v insolvenci a splatit měl ještě 1,2 milionu korun. Vražda mu údajně také měla pomoci znovu ovládnout firmu.

Havlíček, který je v podmínce za padělání veřejné listiny, u soudu tuto konstrukci odmítl. Dluhy prý řádně splácel a najatý Ruslan Planin měl jen přesvědčit Petra Skálu, aby přestal společnost tunelovat. "Na firmě mi záleželo," řekl Havlíček před soudem.

K Planinovi se podle vlastních slov dostal náhodou, když řešil, jak vymoci nesplacené dluhy od svých zaměstnanců. Údajně se nezajímal o to, jakým způsobem Planin bude ‚přesvědčovat‘ Skálu.

„Posezení u kávy to nebude“

"Věděl jsem ale, že to nebude posezení u kafe," zmínil. Skála podle něj znal bojové techniky, neboť mu vyprávěl, že sloužil u cizinecké legie.

Soudce při čtení důkazů také přečetl rozsudek nad Skálou; ten byl potrestán devíti lety za ublížení na zdraví.

S ohledem na Skálovu pověst považoval Havlíček částku pro Planina za adekvátní. "Kdyby viděl, že je někdo silnější, uvědomil by si to a nechal by firmu uzdravit," řekl Havlíček. Podle psychologického posudku má ale obžalovaný tendenci uzpůsobovat si realitu vlastní představě.

H Personal podle obchodního rejstříku nyní vlastní Volodymyr Kurychka, telefon uvedený na webu firmy neexistuje.

Firma dluží skoro každému

Kurychka podal na firmu insolvenční návrh kvůli předluženosti, peníze firma dluží finančnímu úřadu, zaměstnancům, správě sociálního zabezpečení i zdravotním pojišťovnám. Soud návrh pro formální nedostatky odmítl.

Personální agenturu založil Havlíček v roce 2007, v důsledku hospodářské krize a následných půjček se ale dostal do finančních problémů. Na Skálu firmu převedl na jaře 2012.

Sehnal totiž 3,5 milionu korun na nákup kontraktu od jiné agentury. Na jeho základě mohli zajišťovat pracovníky pro jednu z významných libereckých firem v automobilovém průmyslu.

Personální agentuře se začalo dařit a získala i další zakázky pro automobilové firmy.

Havlíček u soudu nevysvětlil, jak měl Skála dostat 3,5 milionu korun nazpět, i když tato suma účetnictvím neprošla. Havlíček pouze uvedl, že majitel si přes jeho nesouhlas měsíčně vybíral mimo účetnictví sto až dvě stě tisíc korun, celkem se údajně jednalo o tři miliony.

Společnost s měsíčním obratem kolem devíti milionů vedla podle Havlíčka dvoje účetnictví, peníze z něj vyváděl i jednatel.

Havlíček je obžalován i z nedovoleného ozbrojování. Nevlastnil zbrojní průkaz, přesto se u něj našlo několik zbraní. Tvrdí, že si chtěl vybudovat vlastní střelnici a zbraně sbíral. Funkční byly dvě pistole a samopal.