Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Soud zrušil výpověď manažera, který kritizoval špatnou kontrolu dotací

  8:25aktualizováno  8:25
Miroslav Kroutil, bývalý manažer projektu, který v Libereckém kraji rozděloval dotace na poskytování sociálních služeb, uspěl u soudu s žalobou o neplatnost své výpovědi. Do sporu s krajem se dostal poté, co jej kritizoval za nedostatečnou kontrolu projektu a nebezpečí podvádění s evropskými dotacemi. Soud jeho výpověď označil za nezákonnou.

Miroslav Kroutil, bývalý manažer projektu, který v Libereckém kraji rozděloval dotace na poskytování sociálních služeb. Kritizuje kraj za nedostatečnou kontrolu projektu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na problémy s penězi z dotací se přišlo, když Liberecký kraj ukončil spolupráci s Libereckým romským sdružením, které na území kraje provozovalo terénní pracovníky a nízkoprahová centra. Kontrola Ministerstva práce a sociálních věcí přišla ve vyúčtování na velké nesrovnalosti. Sdružení například vyplácelo vysoké mzdy, terénní pracovníci dostávali 50 tisíc korun (více na toto téma zde).

Kroutil upozorňoval na nebezpečí, že evropské peníze mohou pomoci někomu úplně jinému než lidem, kteří se ocitli na okraji společnosti (rozhovor s ním čtěte zde). Proti propuštění z místa projektového manažera se Kroutil ohradil a kraj zažaloval u Okresního soudu v Liberci.

První kolo boje s bývalými chlebodárci nyní vyhrál. Soudce Martin Košek označil jeho propuštění za neoprávněné. "Liberecký kraj neměl k výpovědi zákonné důvody," prohlásil Košek. Zároveň by kraj měl Kroutilovi zaplatit přes půl milionu jako náhradu za ušlou mzdu.

Hejtman Stanislav Eichler (ČSSD) označil Kroutila za zapšklého člověka. "Jako projektový manažer se opakovaně dopouštěl chyb. Proti rozsudku okresního soudu se odvoláme ke krajskému soudu," dodal Eichler.

Nedostatečná kontrola

Kroutil se stal manažerem projektu Služby sociální prevence v Libereckém kraji před třemi lety. Mezi podmínky projektu patřilo, že Liberecký kraj musí přijmout dva kontrolory.

"Dotace na sociální práci v terénu lze velmi snadno zneužít. Pokud ji necháte bez kontroly, je to zlatý důl pro každého, kdo chce přijít bezpracně k penězům," vysvětlil Kroutil. "Vždyť na ovlivnění jednoho klienta, například bezdomovce pod mostem nebo Roma z ghetta, bylo v projektu až padesát tisíc korun," dodal.

S požadavkem, ať kraj přijme dva kontrolory, manažer neuspěl u své nadřízené - vedoucí odboru sociálních věcí Ludmily Šlechtové. Nepochodil ani u radního Pavla Petráčka (ČSSD) a ředitele krajského úřadu Bohdana Tomáše (ČSSD).

Do monitorovací zprávy pro ministerstvo práce a sociálních věcí Kroutil uvedl, že bez dvou kontrolorů se nedá účinně prověřovat, jak se s penězi z Evropského sociálního fondu nakládá. Šlechtová mu však písemně přikázala, ať řádky o nedostatečné kontrole vymaže.

Práci sháněl obtížně

Kroutil poslechl. V dubnu 2010 však varoval hejtmana Eichlera, že podepisuje lživou zprávu. "Nestalo se nic. Ale brzy, v červnu 2010, jsem dostal výpověď," poznamenal Kroutil. V úřadu skončil k 31. srpnu.

"Můj pracovní poměr měl trvat až do 30. listopadu letošního roku," řekl Kroutil. Slušnou obživu sehnal za tři čtvrtě roku  po vynuceném odchodu z kraje.

"Výpověď pro porušení pracovních povinností odrazovala ty, u nichž jsem se ucházel o práci. Nepomohla mně ani dlouholetá manažerská zkušenost s evropskými projekty," upozornil Kroutil, který rozeslal rozsudek všem krajským zastupitelům a úředníkům.

"Chci, aby věděli, jakými výmysly vedení kraje argumentovalo, když se mě chtělo zbavit," konstatoval Kroutil.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Za siluetu Ještědu zaplatí kraj dědicům práv sto tisíc. Vyhne se sporům

Televizní vysílač a hotel Ještěd vystupuje z mraků. (10. června 2012)

Siluetu symbolu kraje - horského hotelu na Ještědu, mají v logu kluby i firmy, přitom často netuší, že tím porušují...Vedení Lípy chce znovu letět do Ruska. Dovolená na účet města, zní kritika

Poslední návštěva Suzdalu se neobešla bez tradičních krojů, připomínající...

V České Lípě se rozhořel spor okolo návštěv představitelů radnice v ruském městě Suzdal. Starostka s náměstky už na...

Policie obvinila tři lidi kvůli nelegálnímu zabíjení tygrů

Policie a celníci zasahují v Zooparku Bašť kvůli údajnému nelegálnímu zabíjení...

Po zásahu kvůli neoprávněnému nakládání se zvířaty obvinila dnes policie tři lidi. Hrozí jim až pět let vězení, řekla...

Důchodce „vrací do trenek“ netradiční letní tábor. Bojují tam s živly

Senioři museli například při štafetovém závodě absolvovat slalom, jako hasiči...

Jako malá byla na letním táboře jen dvakrát a moc se jí tam nelíbilo. Jako penzistka je Jiřina Šebestová s letním...

Další z rubriky

Z druhé ruky, ale spolehlivá. Špičák obohatí sedačková lanovka

Zatím jsou díly lanovky složené na hromadě. Až se poskládají, dočkají se už v...

V plném proudu je výstavba čtyřsedačkové lanovky na Tanvaldském Špičáku. Stavební firma už zabetonovala všech deset...

Harrachovský kopec ukrývá 22 kilometrů štol, horníky tu trápila zima a bláto

Pavel Beneš sám kdysi v Harrachově fáral. Dnes dělá průvodce v tamním hornickém...

Na plánku to vypadá jako šílená změť čar a odboček. Co patro, to jiná barva. Celkem je těch pater sedm. To všechno v...

Ze schránky z roku 1934 se ztratily mince. A dokumenty jsou nečitelné

Ve schránce oproti očekávání chyběly mince, které v ní s vysokou...

Fázi očekávání střídá fáze zklamání. V duchu jedné z přednášek souboru Divadla Járy Cimrmana se na frýdlantské radnici...

Najdete na iDNES.cz