Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mizerná dlažba ze Soukenného náměstí zmizí. Syner ji opraví za své

  11:00aktualizováno  11:00
Nedávno zrekonstruované Soukenné náměstí v Liberci sklidilo kritiku od laiků i odborníků. Jeho největší bolest, uvolněná dlažba, se nyní dočká nápravy. V rámci reklamace plochu předláždí zřejmě již na jaře stavební firma Syner.

„Město, projektant i zhotovitel se chtějí na březnové schůzce domluvit na nápravě současného stavu a to zejména vyřešením změny skladby a tloušťky použité kamenné dlažby včetně podmínek a termínu, kdy budou opravy provedeny,“ uvedl tiskový mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Lidově řečeno to znamená, že Syner hodlá dlažbu vyměnit. „Jedná se o část náměstí, kde je položená dlažba z kamenných desek o rozměru 240 krát 240 milimetrů,“ upřesnil Paclt.

Firma Syner nechala zhotovit odborný posudek, na kterém se podíleli i pracovníci ČVUT z katedry dopravních staveb. Vznikl po dohodě mezi odborem správy majetku libereckého magistrátu, technickým dozorem a dodavatelem.

„Nově zpracovaný posudek konstatuje, že je možné opravit dotčený úsek dlažbou menšího formátu a větší tloušťky tak, aby lépe odolávala vyššímu, než původně předpokládanému zatížení,“ dodal Paclt.

Stavební firma tvrdí, že na současném stavu dlažby nese vinu architekt Radim Kousal, který přestavbu navrhoval.

„Autorem projektu navržené řešení zhotovení dlažby nepočítalo s pohybem zásobovacích vozů, těžké techniky údržby komunikací a v zimních měsících se solením ploch, které však město provádělo,“ uvedl tiskový mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

S tím Radim Kousal nesouhlasí. „Projekt byl v pořádku, ale asi to bylo špatně uděláno. Nemám k tomu víc co říct,“ konstatoval lakonicky.

Stavba je ještě v záruce. „Ta činí šedesát měsíců od předání díla, to je do konce příštího roku,“ informovala tisková mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. „Dodavatel uznal reklamaci dlažby v plném rozsahu, a proto opravu provede na svůj náklad.“

Na kolik to celé vyjde? „Odhadem bude oprava stát dodavatele statisíce korun,“ upřesnila Minstrová.

S tím, jak a kdy se oprava uskuteční, se seznámí rada města. „Samotnou opravu schvalovat nebude, neboť se jedná o provedení opravy v rámci reklamace. Rada bude seznámena s možnostmi opravy včetně plnění termínů, a to i v návaznosti na koordinaci případných akcí, které se budou konat na Soukenném náměstí,“ podotkla Minstrová.

Fotogalerie

Dalším problémem jsou lavičky, které jsou po dvou a čtvrt roku zašlé a oprýskané. „Na jaře bude provedeno místní šetření za účasti dodavatele a projektanta. Budou se při něm posuzovat možné vady a jejich náprava buď ze strany zhotovitele anebo v rámci běžné údržby města,“ upřesnila mluvčí radnice.

Soukenné náměstí v dolním centru Liberce se otevřelo po více než půlroční rekonstrukci v prosinci 2012 a okamžitě se stalo terčem kritiky některých architektů, ale i mnoha obyvatel města.

Přestavba náměstí vyšla na 18 milionů a ploše nyní dominuje 75 laviček.
Cenu považovali mnozí za nepřiměřenou tomu, jak náměstí vypadá.

„Při pohledu na něj hledám jen velmi těžko, kde je těch osmnáct milionů korun,“ konstatoval tehdy Jaroslav Zámečník z městské komise pro rozvoj a strategické plánování. Mluvčí firmy Syner Ondřej Paclt vysvětlil, že firma „realizovala požadavky města v souladu se zadáním od projektanta“.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Po zásahu v dopravním podniku a firmě BusLine policie obvinila devět lidí

Autobusy značky Iveco Crossway již cestující z některých linek znají. Jde o...

Po zátahu Národní centrály proti organizovanému zločinu v Dopravním podniku Liberce a Jablonce a firmě BusLine obvinili...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Renault Scénic 1.4 TCe 2010 ·...
Renault Scénic 1.4 TCe 2010 ·...

r.v. 2010, naj. 90 387 km, benzín
159 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz