Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mizerná dlažba ze Soukenného náměstí zmizí. Syner ji opraví za své

  11:00aktualizováno  11:00
Nedávno zrekonstruované Soukenné náměstí v Liberci sklidilo kritiku od laiků i odborníků. Jeho největší bolest, uvolněná dlažba, se nyní dočká nápravy. V rámci reklamace plochu předláždí zřejmě již na jaře stavební firma Syner.

„Město, projektant i zhotovitel se chtějí na březnové schůzce domluvit na nápravě současného stavu a to zejména vyřešením změny skladby a tloušťky použité kamenné dlažby včetně podmínek a termínu, kdy budou opravy provedeny,“ uvedl tiskový mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

Lidově řečeno to znamená, že Syner hodlá dlažbu vyměnit. „Jedná se o část náměstí, kde je položená dlažba z kamenných desek o rozměru 240 krát 240 milimetrů,“ upřesnil Paclt.

Firma Syner nechala zhotovit odborný posudek, na kterém se podíleli i pracovníci ČVUT z katedry dopravních staveb. Vznikl po dohodě mezi odborem správy majetku libereckého magistrátu, technickým dozorem a dodavatelem.

„Nově zpracovaný posudek konstatuje, že je možné opravit dotčený úsek dlažbou menšího formátu a větší tloušťky tak, aby lépe odolávala vyššímu, než původně předpokládanému zatížení,“ dodal Paclt.

Stavební firma tvrdí, že na současném stavu dlažby nese vinu architekt Radim Kousal, který přestavbu navrhoval.

„Autorem projektu navržené řešení zhotovení dlažby nepočítalo s pohybem zásobovacích vozů, těžké techniky údržby komunikací a v zimních měsících se solením ploch, které však město provádělo,“ uvedl tiskový mluvčí Syneru Ondřej Paclt.

S tím Radim Kousal nesouhlasí. „Projekt byl v pořádku, ale asi to bylo špatně uděláno. Nemám k tomu víc co říct,“ konstatoval lakonicky.

Stavba je ještě v záruce. „Ta činí šedesát měsíců od předání díla, to je do konce příštího roku,“ informovala tisková mluvčí liberecké radnice Zuzana Minstrová. „Dodavatel uznal reklamaci dlažby v plném rozsahu, a proto opravu provede na svůj náklad.“

Na kolik to celé vyjde? „Odhadem bude oprava stát dodavatele statisíce korun,“ upřesnila Minstrová.

S tím, jak a kdy se oprava uskuteční, se seznámí rada města. „Samotnou opravu schvalovat nebude, neboť se jedná o provedení opravy v rámci reklamace. Rada bude seznámena s možnostmi opravy včetně plnění termínů, a to i v návaznosti na koordinaci případných akcí, které se budou konat na Soukenném náměstí,“ podotkla Minstrová.

Fotogalerie

Dalším problémem jsou lavičky, které jsou po dvou a čtvrt roku zašlé a oprýskané. „Na jaře bude provedeno místní šetření za účasti dodavatele a projektanta. Budou se při něm posuzovat možné vady a jejich náprava buď ze strany zhotovitele anebo v rámci běžné údržby města,“ upřesnila mluvčí radnice.

Soukenné náměstí v dolním centru Liberce se otevřelo po více než půlroční rekonstrukci v prosinci 2012 a okamžitě se stalo terčem kritiky některých architektů, ale i mnoha obyvatel města.

Přestavba náměstí vyšla na 18 milionů a ploše nyní dominuje 75 laviček.
Cenu považovali mnozí za nepřiměřenou tomu, jak náměstí vypadá.

„Při pohledu na něj hledám jen velmi těžko, kde je těch osmnáct milionů korun,“ konstatoval tehdy Jaroslav Zámečník z městské komise pro rozvoj a strategické plánování. Mluvčí firmy Syner Ondřej Paclt vysvětlil, že firma „realizovala požadavky města v souladu se zadáním od projektanta“.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Do Jizerských hor se vracejí původní ryby, pstruhům pomůže inkubátor

Muškaření - pstruh v psutrohovém revíru na řece Svratce.

Sto tisíc plůdků ryb už vysadili za deset let do potoků a tůní v Jizerských horách ochranáři. V tocích se tak díky nim...

Najdete na iDNES.cz