Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muž si splnil klukovský sen. Sám si postavil rozhlednu, trvalo mu to 15 let

  18:02aktualizováno  18:02
František Hubař z Roprachtic v podhůří Krkonoš si postavil osmnáctimetrovou rozhlednu. Stavba kamenné vyhlídky mu trvala patnáct let, na vršek navezl 38 nákladních aut žuly.

Zatímco podobné stavby se staví za evropské peníze, František Hubař si vše hradil ze svého. Jeho rozhledna oslaví už na podzim páté narozeniny. | foto: Aleš Mastník, 5plus2.cz

Tomu místu se vždycky říkalo U Borovice. Jen pár set metrů dál je křižovatka, kde vlevo odbočíte do Vysokého a vpravo do Roprachtic. Podle Františka Hubaře nejkrásnějšího místa na Zemi.

Tady na malém vršku, kde jeho rod hospodařil, už jako desetiletý kluk snil o tom, že postaví rozhlednu. Splnil si ho však až po půl století a už pět let otvírá obzory na Krkonoše a sto kilometrů do kraje.

„Ještě jako malý kluk si pamatuji, že tu borovice rostly,“ říká Hubař a ukazuje na místo několik desítek metrů vzdálené od osmnáctimetrové rozhledy. Jediná skutečná borovice roste u cesty a i u té je vidět, jak drsné tu jsou povětrnostní podmínky.

Hubař jako desetiletý jezdil na rozhlednu Štěpánka nad Příchovice. Tady našel budoucí inspiraci v kameni, ze kterého je i rozhledna U Borovice postavená.

Třináct metrů žulových kvádrů

Třináct metrů z žulových kvádrů, pět vyhlídkového ochozu a tři metry do hloubky základu. Kdo si koupí vstupenku nahoru, dostane místo lístku za 20 korun pohlednici i s razítkem. Pak se mu naskytne výhled do Krkonoš, Orlických hor, až po Bezděz, Ralsko a Jizersky.

„Nikdy jsem to nestavěl pro peníze,“ odpovídá Hubař každému, kdo se nad nízkou cenou podiví.

Lidé si sem zvykli jezdit. Mnozí z nich ani netuší, že návrh na kamennou rozhlednu nemaloval žádný architekt, ale nadšencova sousedka a projektantka Věra Sůvová a že žulové kameny byly původně součástí podezdívek mnoha horských a podhorských chalup.

Poprvé dostal dětský sen hmotnější podoby po roce 1989. Nejprve Hubař uvažoval o tom, že by rozhledna mohla být ze dřeva, které má v lese. Potom uvažoval o kovu nebo o opuce, která se v Roprachticích a okolí vyskytuje.

Největším kaufem byl starý chlaďák

Nakonec volba padla na tanvaldskou žulu, která se nachází na podezdívkách starých chalup od Černé studnice až po Vysoké. Jenže tanvaldský lom, ve kterém se kámen těžil, je už přes padesát let uzavřený, a tak roprachtický rodák začal kupovat žulové kvádry ze zbouraných starých domů.

Za patnáct let věděl o kdejakém stavení, kde byla žula jako stavební materiál použitá. Druhý důvod, proč se vrhnul na tradiční materiál, byla představa, že stavba musí do horského kraje zapadnout.

Nakonec na vršek, kde dnes rozhledna stojí, navezl 38 nákladních vozů žuly. „Největší kauf jsem udělal, když jsem ve Velkých Hamrech koupil starý chlaďák,“ vzpomíná Hubař. Žulové stavby (chlaďáky) se používaly u bývalých hospod nebo řeznictví a pomocí ledu sesbíraného za zimu se v nich udržoval chlad po celou sezonu.

Na vršek u Roprachtic najednou přibylo 14 fůr cenného materiálu. A pak kopáky, jak se kamenům opracovaným ze tří stran říkalo, převzaly šikovné ruce kameníků. Hubař se do stavby pustil bezhlavě. Dva roky budoval, aby si 16. listopadu 2009 vyzvednul kolaudační rozhodnutí. O den později už se U Borovice konala velká sláva a přes hustou mlhu přišla řada lidí.

Nakonec pomohl obecní úřad

Stačilo málo a dominanta Vysocka mohla vypadat jinak. Mohly za to špatné počty. Když byl Hubař dva řádky před koncem, došel mu kámen. Věděl, že je zle. Za patnáct let měl kraj od žuly doslova vypaběrkovaný.

Když už to vypadalo, že řemeslníci odejdou, objevil pár kamenů, opřených o obecní úřad, který mu je naštěstí daroval. A když je přivezl na místo, do jednoho sedly. Prostě věří, že to tak mělo být.

Rozhledna u Borovice je v provozu celoročně. V zimních měsících o víkendu, v létě pak každý den. Zatímco podobné stavby se staví za evropské peníze, František Hubař si vše hradil ze svého a těší se, že tu snad jednou přivítá stotisícího návštěvníka. Zatím vyhlíží datum 17. listopadu. To jeho rozhledna oslaví páté narozeniny.
Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Povodně mám pořád před očima, vzpomíná liberecký fotograf Šimr

Já měl z přímého kontaktu s lidmi hrůzu, říká Petr Šimr.

Posledních dvacet let byl s fotoaparátem u všech velkých událostí, které se na Liberecku staly. Pro noviny zachytil...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Grafton Recruitment Praha
MISTR

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 38 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz