Vodní nádrž Souš.

Vodní nádrž Souš. | foto: Liberecký kraj

Co chybí Souši? Starostové chtějí vyhlídku, cyklostezku a parkoviště

  • 7
Nevybroušený drahý kámen připomíná přehrada Souš, jedno z magických míst Jizerských hor. Nádherná krajina kolem ní připomíná okolí kanadských jezer, města a obce z Tanvaldska by ale k Souši rády přidaly ještě něco navíc - zázemí a nová lákadla pro turisty.

Šlo by o dřevěnou vyhlídkovou věž, vyčnívající nad hladinou přehrady asi pět metrů. Starostové z Mikroregionu Tanvaldsko by si také přáli, aby se pro cyklisty a pěší turisty otevřela cesta po levém břehu přehrady - z pohledu od hráze. Zatím je nepřístupná. Na Souši schází větší parkoviště. Na rozdíl od josefodolské přehrady nesmí lidé chodit po hrázi.

Kolem nádrže je ochranné pásmo

„Pod Souší je zatím jen jedno malé parkoviště, které nestačí,“ říká Jaroslav Zeman, starosta Albrechtic v Jizerských horách. „V zimní sezóně 2015/2016 se město Desná postaralo o velkou odstavnou plochu pro auta u silnice směrem od hráze. V následující zimní sezóně ale zůstalo zavřené, ukázalo se, že k jeho provozu potřebuje Desná výjimku od Povodí Labe.“

Výjimku nebo zvláštní povolení nicméně potřebuje všechno, co si Mikroregion Tanvaldsko na Souši vysnil. Souš je vodárenská nádrž, díky níž proudí pitná voda na Tanvaldsko a do Jablonce nad Nisou. Rozprostírá se kolem ní ochranné pásmo I. stupně. Proto zatím není u Souše parkoviště a lidé nesmí chodit cestou po levém břehu přehrady.

„O našich představách, co by se na Souši mohlo změnit, jednáme s Povodím Labe, s Libereckým krajem, s Lesy České republiky i Chráněnou krajinnou oblastí Jizerské hory,“ upozorňuje Jaroslav Kořínek, starosta Desné. „Myslím, že dojdeme k nějakému oboustranně přijatelnému kompromisu.“

Zájem o Souš by odlehčil Jizerce

Všichni, kdo mají se Souší co do činění, se zhruba před měsícem sešli na Libereckém kraji. „Přijel také Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství,“ uvádí Jiří Löffelmann, krajský radní pro životní prostředí, zemědělství.

„Souš patří v Jizerských horách mezi významné turistické body a starostové z Tanvaldska z ní chtějí udělat v zimě jedno z hlavních nástupních míst na lyžařskou magistrálu a v létě na cyklotrasy. Něco se posune dopředu pravděpodobně ještě letos, něco si vyžádá delší čas.“

Podle Löffelmanna existuje šance, že se pro příští zimu podaří znovu otevřít větší parkoviště za hrází přehrady. Vejde se tam asi padesát aut. Větší zájem motorizovaných turistů o Souš by odlehčil přeplněné Jizerce.

„Povodí Labe musí požádat město Tanvald, tedy obec s rozšířenou působností, o povolení pro parkování u Souše,“ uvádí Löffelmann. Albrechtický starosta Zeman se domnívá, že odstavná plocha pro auta by si zasloužila bufet s občerstvením.

Po pravém břehu Souše prochází asfaltová silnice na Smědavu a Frýdlantsko, v zimě ji ovšem Liberecký kraj uzavírá.

Běžkaři vodu neohrozí, myslí si Zeman

Starostové si hodně slibují od otevření lesní cesty po levém břehu Souše. „Leží sice v I. pásmu ochrany, ale cyklisté, pěší turisté a v zimě běžkaři by vodu v nádrži určitě neohrozili,“ dodává Zeman.

„Jsme domluveni s lesníky, že by cestu upravili. V žádném případě by nebyla asfaltová, ale zřejmě z perku. Dostala by turisty k Protržené přehradě a dál ke Kneipě, k Jizerce a na druhou stranu do Kristiánova. Problém nevidím ani v dřevěné vyhlídkové věži, podobná stojí nad rašeliništěm Na Čihadle.“

Rekreanty by potěšily rovněž procházky po hrázi soušské přehrady. „Na hrázi je ale monitorovací technika a její zabezpečení před poškozením by stálo hodně peněz,“ podotýká Löffelmann. „Hráz navíc není uzpůsobená tak, aby po ní chodili lidé.“

Starostové usilují o autobusovou linku, jež by kolem Souše spojila nejkratší cestou Frýdlantsko a Tanvaldsko. „Představujeme si, že by z Hejnic do Tanvaldu a zpátky jezdily o letních prázdninách a o víkendech dvakrát denně menší autobusy pro dvacet pět až třicet pasažérů,“ konstatuje Zeman. „Díky autobusům by ubylo na soušské silnici osobních aut.“