Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

  14:05aktualizováno  14:05
Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo. Porazilo devět konkurentů a v soutěži o nejkrásnější české nádraží vybojovalo zlato.

Vítězství mu zajistily hlasy lidí na podpisových arších, v součtu jich nádraží získalo přes sedm tisíc. Tolik neposbírala ani velká konkurenční nádraží jako jsou Litoměřice nebo Turnov. Navíc stejná stanice zvítězila i v anketě mezi čtenáři iDNES.cz.

„My jsme sbírali hlasy všude. U nás na úřadě, po hospodách, ve škole. Lidi brali podpisové archy s sebou do zaměstnání a tam sbírali hlasy. Hlasoval tu snad opravdu každý. Prostě jsme se do toho opřeli ve velkém,“ dosvědčuje se smíchem starostka Romana Dvořáková.

Blíževedly byly přitom outsiderem soutěže. Obec má jen 650 obyvatel, navíc leží mimo veškeré důležité železniční uzly, projede tudy jen 18 vlaků denně a z toho ani žádný rychlík. Představa, že posbírá nejvíc hlasů byla hodně odvážná. Celé tři tisíce podepsaných hlasovacích listů ale dodaly tři výpravčí, které ve stanici slouží.

„V létě sem jezdí hodně turistů do skal, na Vlhošť a Ronov. Každého jsme s tím otravovaly. A nikdo neodmítnul, protože naše nádraží se každému líbí,“ podotýká výpravčí z Blíževedel Alena Thomayerová.

Vlaky sem občas nevyjedou

Železniční budova v Blíževedlech je architektonicky totožná s tou ve Stvolínkách, Kravařích i Liběšicích. Je součástí Severočeské transverzálky, trati spojující Podkrušnohoří a Liberec, postavené k dopravě uhlí na průmyslových oblastí.

Nachází se na kopci coby nejvyšší bod trati, odkud je sklon kolejí 24 promile. Na obě strany. Regionovy, které zde zajišťují osobní dopravu, sem občas nevyjedou.

Fotogalerie

„Regionovy nepatří k nejsilnějším strojům, takže když je třeba mokro a na koleje napadne listí, vlak sem jede i hodinu. Klouže to, musí se popojíždět a zažila jsem i to, že pro něj musel dojet jiný vlak. Zůstaly tam pak oba,“ vzpomíná se smíchem Thomayerová.

Na svou práci výpravčí v malé zapadlé stanici si nestěžuje, naopak oceňuje, že zde je klid a zbývá čas s každým cestujícím prohodit pár slov, což by na frekventovaných nádražích nešlo. Nouze není ani o kuriózní zážitky.

„Tahle práce je prostě poezie. Jednou večer přišel chlapík, že prý jde brzy ráno na houby a jestli ho nechám přespat v čekárně. Nechala jsem ho. Ale ani jeden z nás se nevyspal. On ležel na kovových židlích, které asi nebyly moc pohodlné a jak stály na dlažbě, každý jeho pohyb doprovázelo strašlivé skřípání,“ vzpomíná výpravčí.

Cimrmana tu zabil výbuch vlastního vynálezu

Blíževedly leží nedaleko místa, kde naposledy vydechl největší český génius Jára Cimrman. Poblíž skalnatého vrchu Husa visí pamětní cedule informující poutníky o tom, že Mistr zde v roce 1921 zahynul následkem výbuchu svého posledního vynálezu – automobilu na stlačený vzduch a vodu.

Nejkrásnější nádraží ČR 2018

Veřejnost navrhla na titul celkem 48 stanic. Do finále postoupily Blíževedly, Černý Kříž, Hrádek u Sušice, Litoměřice horní nádraží, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Nové Hrady, Štěpánov, Turnov a Veřovice.

Vítěze opět volila veřejnost, přišlo 17 009 platných hlasů.

Nejkrásnějším nádražím roku 2018 se staly Blíževedly v Libereckém kraji s celkovým počtem 7356 platných hlasů. Převzaly štafetu od loňského vítěze, stanice Doksy. Stříbro získaly Litoměřice horní nádraží se 6392 hlasy a bronz Meziměstí s 862 hlasy.

„Velmi si vážíme práce lidí na železnici a touto soutěží jim za ni děkujeme. Těší nás zájem o zachování historických budov, pokud je to z bezpečnostního hlediska možné, a také dobrá vůle obcí a měst spolupracovat na nápravě nedobrého stavu. Cenná je pro nás i ochota SŽDC podle možností řešit podněty, které přes nás přicházejí. Velká i malá nádraží by totiž měla zůstat živá,“ říká Drahomíra Kolmanová, iniciátorka projektu a ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění.

Cimrman se zrovna vracel z trhu v Mělníku, kde koupil deset hus. Šest jich po nehodě zemřelo a zbylé čtyři prý bylo možné spatřit pobíhat lesem ještě tři roky po nehodě. Je ale klidně možné říci, že Cimrman zemřel v Americe. Lidé totiž na cedulce s místopisným názvem HUSA umazávali písmeno H a místo přejmenovávali na USA.

Ale zpátky k nádraží Blíževedly. To prošlo během posledních dvanácti měsíců rozsáhlou rekonstrukcí, měnily se rozvody a sítě, střecha, okna, dveře a podlahy. Nová omítka upomíná na původní vzhled budovy.

Za to, že je nádražíčko skutečně výjimečné, vděčí péči výpravčích. Ty do čekárny například umístily hračky a knížky, aby lidem zpříjemnily čekání na vlak.

„Natíráme okna, lavičky a odpadkové koše, zametáme peron, hrabeme listí a pěstujeme všude kytky. Prostě chováme se k tomu nádraží jako ke svému,“ podotkla Alena Thomayerová.

Smršť převrátila vlak

Vítězství v soutěži o nejkrásnější nádraží ale není jediné, čím se Blíževedly zapsaly do historie. Památné jsou dvě železniční nehody, z nichž ta první je opravdu podivuhodná a nemá v historii obdoby.

„V dubnu roku 1904 byl smíšený vlak o čtyřech osobních a pěti nákladních vagonech prudkým nárazem náhle vzniknuvší větrné smršti doslova smeten z trati mezi Dubičnou a Blíževedly. Smršť byla tak silná, že ve spojení s odstředivou silou vlaku, projíždějícího zrovna obloukem, srazila vlak a převrátila ho. Zraněno bylo devatenáct lidí, mezi nimi zejména církevní hodnostáři z litoměřické konzistoře. Naštěstí nikdo nezemřel,“ popsal železničář ve výslužbě a zdejší patriot Jiří Šťastný, který sám sbíral podpisy pro vítězství Blíževedel v soutěži. O větrné smršti se v dobovém tisku psalo jako o tornádu.

Druhá nehoda, k níž poblíž Blíževedel došlo, už se bez obětí neobešla. Poslední březnovou neděli roku 1952 se zde srazil osobní vlak s parní lokomotivou kousek za Stvolínkami a neštěstí si vyžádalo dvanáct životů.

„Viníkem byl strojvedoucí parní lokomotivy, který projel bez zastavení Blíževedly a Stvolínkami a mylně se domníval, že křižovat s vlakem bude až v Zahrádkách. Ve Stvolínkách se ho pokoušel praporkem zastavit staniční pomocník, ale marně. Při srážce zahynul strojvedoucí osobního vlaku a pět cestujících, v nemocnici pak dalších šest lidí. Jedna smrt byla vyhodnocena jako pracovní úraz, nikoliv ovšem železničáře. Vlakem se totiž vracel domů jeden milicionář,“ popsala nejtragičtější nehodu na této trati Květa Slabá, výpravčí v Jablonném v Podještědí.

Následkem této nehody se do Blíževedel vrátili výpravčí, bez jejichž pokynu vlak nesmí stanicí projet.

Stanice Blíževedly na Českolipsku

Stanice Blíževedly na Českolipsku

Mapy poskytuje Freytag&Berndt, aplikaci PhoneMaps stáhnete zdarma pro iOS i Android.

Nejčtenější

Badatelé objevili štolu, která zřejmě vede k nacistickému testovacímu bunkru

Podzemní kryt a bunkr (Rychnov u Jablonce)

Badatelé, kteří pátrají v Rychnově u Jablonce nad Nisou po podzemním nacistickém testovacím bunkru zbrojní továrny...

Ledař si postěžoval na nízkou mzdu svou i kolegů, ve firmě hned skončil

Osm ledařů se obrátilo se žádostí na zvýšení platů na vedení Sportparku v...

Rolbař libereckého Sportparku, který si za sebe a své kolegy v MF DNES posteskl na podprůměrné platy, u firmy druhý den...

Astana - Jablonec 2:1, hosty srazil gól v závěru, postup je takřka utopií

ROZHODNUTO Jevgenij Postnikov z Astany se raduje, právě vstřelil gól Jablonci v...

Ne, a zase ne. Bohužel. Ani na čtvrtý pokus. Jablonečtí fotbalisté v Evropské lize ještě nevyhráli, v dalekém...

Mozky elektromobilů bude skládat linka z Českolipska, rychleji než lidé

Mechanik firmy Krofian Tomáš Zeman u stroje na výrobu diodových ovladačů...

V dobranovské firmě Krofian vyvinuli 47 metrů dlouhou montážní linku, která bude poloautomaticky skládat proudové...

Umřel tu Cimrman, tornádo zničilo vlak. Blíževedly mají nejkrásnější nádraží

Železniční stanice Blíževedly na Českolipsku (7. listopadu 2018)

Myslíte, že ve 120 letech můžete uspět v soutěži krásy? Nádražíčku v Blíževedlech na Českolipsku se to podařilo....

Další z rubriky

Chodci nejsou za tmy vidět, jejich střetů s auty neustále přibývá

Výroba reflexních prvků v chráněné dílně v Hradci Králové

Červená nebo modrá jsou na nic. Ani oranžová není to pravé. Nejlepší je svítivá žlutozelená. Policisté a dopravní...

Auto rozkolísané rychlou jízdou skončilo v kotrmelcích, řidič zahynul

Při dopravní nehodě u Citonic na Znojemsku se zranilo šest lidí, pro těžce...

Vysoká rychlost a nezvládnuté řízení zřejmě stály život řidiče osobního automobilu, který dopoledne havaroval u Mimoně...

Za dvě výjimečně brutální vraždy dostal bezdomovec 28 let vězení

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Za dvě vraždy lidí bez domova v České Lípě dnes potrestal soud v Liberci třiadvacetiletého bezdomovce úhrnným...

Najdete na iDNES.cz