Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbou roku je liberecký dům U Páva. Bodovaly i heliport nebo školka

  11:52aktualizováno  11:52
V soutěži Stavba roku Libereckého kraje bodovala nová školka i nemocniční heliport. Titul si z tradičního klání odnesla rekonstrukce domu U Páva v centru Liberce nedaleko zámku, ocenění obdržel i léty vytoužený obchvat Hrádku nad Nisou.

Dům U Páva v liberecké ulici 8. března. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kdo si chce detailně prohlédnout oceněnou opravu novoklasicistního domu U Páva v ulici 8. března, která se zároveň snoubí s moderním pojetím architektury, musí projít do vnitřního traktu.

Řada lidí si jej patrně prohlédne i jaksi bezděky, protože vyhledá pomoc právní kanceláře. Sídlí ve dvou třetinách objektu. „Přestože vnitřní část není vidět, myslím, že i tak upoutá pozornost kolemjdoucích,“ věří Jiří Pavlů, jednatel společnosti Asano a spolumajitel oceněné stavby.

Projekt zpracovali architekti Jiří Janďourek a Jana Medlíková. Dvorní trakt domu býval jednou z nejstarších libereckých barvíren a přádelen.

Zatímco hlavní historizující část domu prošla citlivou rekonstrukcí, zdevastovaný dvorní trakt se nepodařilo zachránit. Nahradila jej novostavba, co kopíruje půdorys původního domu.

Dům byl podle majitele na začátku rekonstrukce ve velmi špatném stavu a stavba byla komplikovaná. Trvala rok a půl a stála 23 milionů korun. „Ve vnitrobloku jsme museli používat nadstandardní techniku,“ zmínil Pavlů. Stavba zvítězila i v kategorii rekonstrukce staveb, památkových objektů a brownfields.

„Podařilo se zachovat a zrenovovat řadu historických detailů, které jsou citlivě sladěny s moderními funkčními prvky,“ pochválil stavbu krajský radní Vít Příkaský, jenž je současně předsedou poroty.

Ta také letos udělila i několik dílčích cen. V kategorii bytových staveb a staveb občanské vybavenosti získala prvenství Waldorfská mateřská škola v Daliměřicích od architekta Borise Šonského.

Fotogalerie

V kategorii průmyslových a technologických staveb, dopravních a inženýrských staveb, vodohospodářských a ekologických staveb zvítězila silnice I/35 Bílý Kostel - Hrádek nad Nisou.

„Úskalím byly geologické podmínky. Část, hlavně okružní křižovatka je v údolní nivě řeky Nisy. Museli jsme se vypořádat se spodní vodou a jílovými sprašemi,“ nastínil potíže z projektování silnice Milan Kořínek z projekční firmy Valbek. Problém byl taktéž s výkupem pozemků. Ten stavbu zdržel o dva roky.

Cenu Štěpána Ješe za inovativní a nestandardní přístup ve stavebnictví má heliport Krajské nemocnice Liberec.

Soutěž pamatuje i na mladé studenty stavebních oborů. Cenu Junior získal Tomáš Ullrich za návrh rodinného domu twoCAB house.

Do soutěže se v letošním 11. ročníku mohli zapojit i lidé. Elektronicky poslali celkem 801 hlasů. Z patnácti přihlášených staveb se jim nejvíce zalíbila obnova vyhlídkové terasy u kaple ve Vranově u Malé Skály. Získala Cenu sympatie občanů Libereckého kraje.

„V minulosti většinou vyhrávaly stavby veřejných investorů. Jsem rád, že je to letos jinak. Věřím, že v příštích letech budou mít soukromí investoři víc motivací se do soutěže hlásit,“ řekl hejtman Martin Půta.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Najdete na iDNES.cz