Likvidace obří skládky na Frýdlantsku začala letos v lednu.

Likvidace obří skládky na Frýdlantsku začala letos v lednu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Díky Němcům už zmizela polovina obří páchnoucí skládky na Frýdlantsku

  • 2
Z obří nelegální skládky v Bulovce už zmizela polovina odpadu. Tisíce tun plastů, textilu či koberců putovaly na nákladních autech do liberecké spalovny. Pec už spolkla téměř 4500 tun odpadků. Jejich likvidaci hradí Němci, právě odtamtud na Frýdlantsko odpady dorazily.

V bývalém zemědělském areálu jich ale ještě zhruba dalších takřka pět tisíc tun zůstává. A jejich spálení už zůstává na Libereckém kraji.

"Zadali jsme už technický prováděcí projekt druhé etapy, protože tam zbyly odpady, které nemůžeme jen pálit. Potřebujeme přesně zmapovat, co spálit půjde a které odpady budeme muset skládkovat nebo likvidovat jinak," vysvětlil náměstek hejtmana Josef Jadrný.

Podle něj by náklady na likvidaci mohly dosáhnout až deseti milionů korun. Jenže v krajské pokladně jsou na akci pouze dva miliony.

Kraj tak bude hledat nejen toho, kdo odpady zničí, ale také toho, kdo mu pomůže s financováním.

Odpad se bude ničit až do poloviny příštího roku a pálit by se měl v zimní sezoně.

"Těch 4 500 tun, které letos ve spalovně zlikvidovali, dokáže zajistit teplo pro tisíc libereckých domácností na celý rok. Navíc i elektřinu pro dvě stě domácností na stejně dlouhé období," dodal Jadrný.

Tisíce tun plastu se v Bulovce objevily na přelomu let 2005 a 2006. Údajně měly být znovu využity. Zpracováno a využito však bylo jen něco málo přes pět set tun textilu a plastů.

Ve čtyřech skladech na volném prostranství zůstalo uskladněno bezmála 8 600 tun odpadu.

Za odpad v Bulovce vyměřila loni v srpnu Česká inspekce životního prostředí rekordní pokutu 25 milionů korun firmě Nisa Recycling a podala i dvě trestní oznámení.

Firma si z pokut těžkou hlavu nedělala. Přestala komunikovat

Firma Nisa Recycling měla odpad do roku 2009 zlikvidovat, s inspekcí ale od roku 2010 nekomunikuje.

"Firmě jsme udělili šest nebo sedm pokut. Celkem za dvacet osm milionů korun. Jen jednu ve výši dvě stě padesát tisíc zaplatila, ale od té doby s námi nekomunikuje," vysvětlila vedoucího odpadového hospodářství České inspekce životního prostředí Danuše Hráská.

Náklady na likvidaci skládky se původně odhadovaly na 20 milionů korun, tolik peněz nemohla malá obec zaplatit.

Starost o skládku proto převzal kraj. Problémem je pro obyvatele z okolí nejen nepořádek a zápach, který se ze skládky šíří, ale také požáry.

Už v roce 2007 zapálil žhář odpady v Dolní Řasnici, o dva roky později hořela skládka v Černousích. V roce 2012 vyjížděli hasiči dvakrát právě do Bulovky.

Podle Jadrného by už žádné nelegální skládky na Frýdlantsku být neměly. "Všechno se to v minulých letech vozilo do Bulovky," doplnil.