Nové vozidlo krizového štábu je vybaveno speciální spojovací technikou a má...

Nové vozidlo krizového štábu je vybaveno speciální spojovací technikou a má příslušenství, které umožňuje výjezdy kamkoli do terénu a pobyt i několik hodin či dní na místě v různých ročních obdobích. | foto: ČTK

Speciální auto pomůže kraji bojovat s povodněmi, má i satelitní spojení

  • 6
Speciálně vybavené zásahové vozidlo pro krizové situace si za 2,4 milionu korun pořídil Liberecký kraj. Posádce umožní mít stejné informace, jaké má krizový štáb v budově krajského úřadu, a zároveň být na místě živelní pohromy.

„Jsou to takové předsunuté oči a uši krizového štábu v terénu,“ řekl novinářům vedoucí oddělení krizového řízení Libereckého kraje Rudolf Broulík. Údajně jde o jediné takto vybavené vozidlo v republice.

„Takovým nejvyšším nadstandardem je asi satelitní připojení, telefonní i datové. Je to náhradní řešení pro chvíle, když by nešlo nic jiného,“ řekl Broulík. Jinak je auto vybaveno přístupem na internet, má vlastní wifi síť, serverový počítač, meteostanici i vlastní zdroj elektřiny. Vnitřní prostory připomínají pracovnu, auto je určeno až pro šest lidí.

V případě krizové situace se tak odborníci budou moci nejen pohybovat v zasažených oblastech, ale budou mít také aktuální přehled o situaci na území. Například informace o uzavírkách silnic, sesuvech půdy, rozlité vodě na vozovkách, průtocích vodních toků. Vidět mohou i záběry z kamerových bodů, které jsou rozmístěné na území kraje.

Automobil bude údaje z terénu odesílat na krizový štáb

„Současně obsluha vozu vidí na grafice, jak je nastalá situace řešena jejich kolegy z krizového štábu. Neocenitelná je i skutečnost, že posádka vozidla může naopak posílat údaje z terénu krizovému štábu. Dosud bylo možné v krizových situacích komunikovat pouze prostřednictvím telefonického spojení,“ uvedla mluvčí kraje Blanka Daníčková.

To se například dělo při povodních v roce 2010, kdy krizový stav v Raspenavě pomáhal řešit krajský štáb.

„Náš odborník na místě byl odkázaný pouze na informace získávané prostřednictvím telefonu. Teď bude mít díky automobilu přehled o situaci okamžitě, a získá tak cenný čas,“ konstatoval Broulík.

Mercedes-Benz s pohonem na všechny čtyři kola si kraj pořídil díky přeshraničnímu evropskému projektu. Jde o model Sprinter se zvýšeným podvozkem, může tak projet i 30 centimetrů hlubokou vodou.

Automobil nebude kraj využívat pouze v době ohrožení, poslouží i pro potřeby monitoringu území kraje a při přípravě řešení, jež by měla zmírnit následky povodňových a jiných krizových situací.

,