Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Muzika, pivo i zábava pro děti. Spolek sousedů v Ruprechticích nezahálí

  8:15aktualizováno  8:15
Ruprechticemi zaduní rocková hudba z hospody U Kudrnáče. Hudební festival, který se uskuteční o víkendu 20. a 21. května, pořádá místní Spolek ruprechtických sousedů. Ten už dvanáct let zásobuje obyvatele a návštěvníky této liberecké čtvrti kulturními akcemi.

Ruprechtický patriot Martin Valeš stál v roce 2004 u zrodu spolku, který má dokonce vlastní prapor. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Podařilo se nám krom jiných sehnat seskupení Rachot Band z libereckého Jedličkova ústavu. Rozhodně bude veselo,“ usmívá se zakladatel spolku Martin Valeš, přezdívaný díky své bujné hřívě Kudrnáč.

Spolek funguje letos už dvanáctým rokem. „O nic moc vážného zprvu nešlo, ale vše se změnilo, když se v Ruprechticích měla rušit škola. To nás dopálilo a rozhodli jsme se založit regulérní občanské sdružení, abychom mohli o školu bojovat. Zaregistrovali jsme se u ministerstva vnitra, a tím se zrodil Spolek ruprechtických sousedů. Nakonec jsme boj o školu vyhráli a už jsme zůstali zaevidovaní a fungovali dál,“ vzpomíná Valeš.

První akcí nově zrozeného spolku byly pivní slavnosti. „Měly velký úspěch. Proto jsme na ně hned navázali oslavou dětského dne na cvičáku u Skalky. Ta se taky povedla, lidi se toho chytli a zaujala je i idea našeho spolku. A pak už to jelo samo,“ konstatoval Valeš.

Spolkovou sezonu v Ruprechticích zahajují už zkraje jara Sousedským bálem v sále restaurace U Košků. „To je zábavná záležitost s tombolou, kapelou, prostě se vším, co na správné taneční zábavě nesmí chybět. Pak je pauzička a na Velikonoce připravujeme Velikonoční trhy. Dřív se konaly u školy, pak u kostela a teď je pořádáme v komorním duchu u hospody,“ popsal Valeš.

Pak následuje každý rok třetí víkend v květnu již v úvodu zmíněný rockový festival. Na začátku června je pak Dětský den, který se posledních deset let koná v bývalé střelnici Svazarmu nad Ruprechticemi.

Ruprechtičtí jsou v Liberci spolkovými průkopníky

„O prázdninách se neděje nic, protože jsou všichni pryč a začínáme pak v říjnu dvoudenním Oktoberfestem. U hospody se postaví stan, hrají se bavorské písničky a k ochutnání jsou bavorská jídla a samozřejmě pivo. Týden před Štědrým den pak uzavíráme rok sousedským posezením v hospodě,“ vypočítává Valeš.

Spolek ruprechtických sousedů byl přitom jednou z prvních organizací svého druhu, která se v Liberci počátkem tisíciletí zrodila.

„Spolek nám tehdy všude záviděli. Pak něco podobného rozjeli ve Stráži nad Nisou a na jiných místech, ale my jsme byli ti průkopníci. A ví se o nás dodnes i na druhém konci Liberce, na naše akce chodí i lidi odjinud, protože vědí, že když už něco pořádáme, tak to má vždycky hlavu a patu,“ říká Valeš, takto majitel hospody U Kudrnáče, která je jakýmsi středobodem spolkového dění.

„To je taková naše radnice. Tady se scházíme, rokujeme a připravujeme naše akce. Pro různé události je tu ideální zázemí.“

Myšlenka na vytvoření sousedského spolku se zrodila poté, co Valeš nějaký čas pobýval v Německu. „Tam mají v každé vesnici všelijaké spolky. Líbilo se mi, jak se scházejí a chtěl jsem něco takového vytvořit i tady. Ono není ve skutečnosti ani až tak důležité, čím se spolek zabývá, ale to, že se lidi dají dohromady,“ míní.Nejčtenější

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

VIDEO: Muž našel v lese 158 grošů z doby Václava II. a Jana Lucemburského

Vysocký poklad, nalezený před týdnem, obsahuje 41 grošů Václava II. s nápisem...

Zatím se koupou v destilované vodě ve dvou plastových miskách a vypadají docela obyčejně. Ale tak velký poklad...

Ztracené filmové záběry ze srpna 1968 v Liberci se po letech našly

Záběry z filmové kamery zachycují i současné Šaldovo náměstí.

Ještě 19. srpna 1968 si Ivo Lajksner z Liberce užíval krásného léta. Zrovna se s manželkou vracel ze zájezdu do...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz