Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj vrací úder, milionovou škodu může platit neprávem vyhozený úředník

  9:14aktualizováno  9:14
Z lovce se stala lovná zvěř. Tak se dá nazvat přemet ve sporu kolem milionů na služby sociální prevence v Libereckém kraji. Bývalý manažer projektu Miroslav Kroutil chtěl, aby škodu 1,3 milionu zaplatili úředníci ze svého, teď však sám čelí hrozbě stejného postihu.

Neoprávněná výpověď bývalému manažerovi Miroslavu Kroutilovi (na snímku) stála Liberecký kraj 1,3 milionu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Případ projektu IP1, který zajišťoval finacování služeb v letech 2009-2013, se táhne od roku 2010, kdy Kroutil coby manažer zmíněného projektu dostal od Libereckého kraje výpověď z pracovního poměru pro soustavné porušování povinností.

"Dali mi ji proto, že jsem nezajistil kontrolu těch, kteří sociální služby poskytovali, jenže mě vyhodili proto, abych ji dělat nemohl. V projektu je uvedeno, že se musí zřídit dvě místa kontrolorů. Chtěl jsem po vedoucí odboru, aby je zřídila, ale odmítla to. Pak i radní a ředitel úřadu," řekl Kroutil v rozhovoru pro MF DNES v roce 2010.  

"Proto jsem napsal v dubnu 2010 do pravidelné monitorovací zprávy na ministerstvo, že tato část projektu nebyla splněna, ale vedoucí odboru mi písemně nařídila, abych řádky o nesplnění úkolu vymazal. Oznámil jsem hejtmanovi Eichlerovi, že podepsal nepravdivou zprávu, ale nevadilo mu to."

V tu dobu upozorňoval také na to, že si jeden z dodavatelů sociálních služeb, Liberecké romské sdružení, dává stotisícové platy, že si pořídil auta a sám sobě je pronajímá, nakupuje nemovitosti. Tuto část projektu, v němž bylo celkem rozdáno 225 milionů korun, řeší dodnes Policie ČR.

Soud kvůli neplatnosti výpovědi

Kvůli výpovědi se Kroutil s Libereckým krajem soudil o její neplatnost. Soud loni vyhrál a kraj mu vyplatil 850 tisíc korun. Celkem i s odvody státu ho to stálo 1,3 milionů. Poté dal bývalý manažer podnět k Libereckému kraji, aby škodu vymáhal po úřednících, kteří mu výpověď neoprávněně dali.

Oslovil kvůli tomu také občanské sdružení Oživení, které ho svým právním rozkladem podpořilo. Krajští právníci však došli k názoru, že žádná škoda nevznikla.

"Protože máme dva rozdílné rozbory, oslovíme právnickou fakultu, aby vytvořila třetí. Navíc jsme ustanovili škodní komici, která případ znovu prozkoumá," řekl hejtman Martin Půta na speciálně svolané tiskové konferenci na toto téma.

Poté oznámil, že podle finančního úřadu, který vyměřil kraji za projekt IP1 pokutu ve výši 205 milionů korun, za to může jeho bývalý manažer.

Možná, že zaplatí bývalé vedení kraje

"Právě za jeho působení vznikla pochybení, kvůli nimž nám nyní hrozí významné finanční sankce. Proto je možné, že budeme škody požadovat po bývalém hejtmanovi Eichlerovi, radním Petráčkovi, bývalé vedoucí odboru Šlechtové a samozřejmě po panu Kroutilovi," vysvětlil Půta.

Kraj již podobný případ řešil. Šlo o projekt revitalizace dětských hřišť v kraji, při kterém vznikla škoda 496 tisíc korun. Tuto částku chce kraj vymáhat soudně po několika bývalých radních. Žaloba už byla podána.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

O volby není zájem, obce zachraňují hasiči i sokolové

Ilustrační snímek

Nebýt dobrovolných hasičů, mohou v řadě obcí Libereckého kraje na komunální volby zapomenout. Neměl by totiž kdo...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Najdete na iDNES.cz