Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kraj kvůli nečinnost platí o 30 milionů víc za dopravu, tvrdí sdružení

  16:38aktualizováno  16:38
Vedení Libereckého kraje podle Krajského protikorupčního pracoviště netlačí na antimonopolní úřad, aby konečně rozhodl ve věci čtyřmiliardové zakázky na dopravní obslužnost. Úřad ji zrušil loni v květnu a kvůli tomu kraj platí za autobusovou dopravu vyšší cenu, než jakou nabídli vítězní uchazeči.

BusLine byl jedním z vyřazených dopravců. (ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kraj se proti zrušení zakázky loni v červnu odvolal a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odvolání nyní posuzuje. Samotný úřad přitom přetáhl všechny termíny, ve kterých kraji slíbil rozhodnout.

„Liberecký kraj se proti nečinnosti ÚOHS již téměř celý rok nebrání, jak by mohl, ačkoliv by to podle zákona o krajích mělo být jeho povinností. Přitom v srpnu vyprší roční lhůta, ve které může podat žalobu k soudu pro nečinnost ÚOHS. Mělo by mu vadit, že ročně platí o třicet milionů korun víc, to je pro rozpočet hodně,“ zmínil analytik Krajského protikorupčního pracoviště Miroslav Kroutil.

Podle něj kraj nepodal ani stížnost na nečinnost správního řízení. Podat stížnost a pak i žalobu může kraj do 12. srpna. Pak už to podle Kroutila nebude možné.

„Nechci spekulovat, jestli je to lajdáctví, nebo je v tom záměr. Ale nečinnost, jak Úřadu na ochranu hospodářské soutěže, tak Libereckého kraje, nahrává současným dopravcům,“ tvrdí Kroutil.

Kraj nařčení, že vůči antimonopolnímu úřadu není aktivní, odmítá. Radní pro dopravu Vladimír Mastník například upozornil na to, že se spolu s šéfem krajského odboru dopravy sešel s předsedou ÚOHS Rafajem.

Lhůtou si nejsme jisti, říká radní pro dopravu

„Nijak jsme ho neovlivňovali, ale bylo nám přislíbeno, že to bude vyřízeno do konce minulého roku, maximálně ve druhé polovině letošního ledna. Bohužel se tak nestalo,“ tvrdí krajský radní pro dopravu Vladimír Mastník.

„Popravdě si nejsme jistí, jestli tam je opravdu roční lhůta. Pravdou je, že kraj ještě nikdy nepodával k soudu stížnost na ÚOHS. Musíme se poradit s právníky. jsme ale ochotni jít do toho natvrdo,“ zmínil Mastník.

ČSAD Slaný už antimonopolní úřad zažaloval u správnímu soudu. „Zvažujeme, že se přidáme. Musí to ale ještě projednat rada,“ dodal radní.

Rada se sejde 4. srpna a to už podle Krajského protikorupčního pracoviště může být na nastíněné kroky pozdě. „Pokud kraj nepodal ani stížnost, soud vůbec nemusí žalobu přijmout, protože se nevyčerpaly všechny možnosti,“ obává se Miroslav Kroutil.

Mluvčí ÚOHS Martin Švanda potvrdil, že řízení zatím nebylo ukončeno. „Z důvodu značné složitosti přezkoumávaného případu,“ řekl mluvčí pro ČTK. Právo kraje na stížnost nezpochybňuje. „Účastník řízení má vždy možnost podat stížnost na nečinnost správního orgánu,“ dodal mluvčí Švanda.

„Tím, kdo na tuto kauzu doplácí, jsou občané Libereckého kraje. Zdůvodnění kraje, že chybí prostředky na sociální projekty, kulturu a jiné jsou výmluvami v situaci, kdy Liberecký kraj platí za dražší dopravní obslužnost,“ domnívá se Daniela Fialová z Krajského protikorupčního pracoviště.

Desetiletá zakázka podle předpokladu kraje měla začít platit od prosince 2014. Antimonopolní úřad ji zrušil kvůli administrativním chybám. Protože ÚOHS ještě nerozhodl, musel kraj najít jiné řešení a zastupitelé dali přednost prodloužení smluv s dosavadními dopravci o další dva roky.

Proti tomu se zase k antimopolnímu úřadu odvolali dopravci skupiny ICOM transport, kteří nabízeli nižší ceny. Antimonopolní úřad v tomto případě rozhodl ve prospěch kraje, firmy se ale odvolaly. I tam už lhůta pro odvolací řízení uplynula.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Umělci ryli do pískovcových skal, schytali kritiku za neúctu k přírodě

Výtvory ve skalách vyvolaly řadu kritických ohlasů, ale i chválu.

Značné rozpaky a nevoli vyvolala u geologů i historiků nová stezka v pískovcových skalách u obce Brniště na...Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Konec nadějí na Euro. Fotbalová jedenadvacítka podlehla Řecku

Český fotbalista Aleš Matějů (vlevo) v souboji s Thanasisem Andrutsosem z Řecka.

Čeští fotbalisté už nemohou postoupit na mistrovství Evropy do 21 let, které se koná příští rok v Itálii a v San...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Studenec postavil seniorům nový domov, vystačil si se svými penězi

Domov pro seniory s jedenácti byty vyšel obec Studenec na 22,3 milionu korun....

Jedenáct bytů se nachází v Domově pro seniory, který vyrostl v podkrkonošském Studenci. Obec ho otevřela minulý týden.

Po výbuchu kotle v liberecké spalovně utrpěl muž vážné popáleniny

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

V sobotu dopoledne vybuchl kotel v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára popálila sedmačtyřicetiletého zaměstnance....

Liberecká spalovna je po explozi vyhaslá. Zraněného zachránil kolega

Kotel vybuchl v sobotu dopoledne v liberecké spalovně Termizo. Uvolněná pára...

Nehodu v liberecké spalovně Termizo, při které v sobotu dopoledne utrpěl jeden zaměstnanec těžké zranění, zavinila...

Najdete na iDNES.cz