Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Více hokeji, méně florbalu. V České Lípě se přou o peníze na sport

  17:30aktualizováno  17:30
O 8,5 milionu korun, které chce českolipská radnice rozdělit mezi sportovní kluby, se strhla pořádná bitva. A nouze v ní není o fauly a osobní útoky. Podle nového klíče by totiž měly kluby dostávat dotace podle toho, jestli jsou olympijské nebo ne. Shodou okolností by si polepšily právě ty sporty, které provozují koaliční zastupitelé.

V České Lípě se přou o dotace pro sport. (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Naopak sport vyznávaný opozičními zastupiteli má dostat méně. A to se ostatním nelíbí. Vzedmula se taková vlna protestů, že radnice musela na poslední chvíli pravidla stáhnout. Sportovní kluby teď žijí v nejistotě, kdy a jestli vůbec peníze dostanou.

Více podporovanými sporty se měl stát hokej, fotbal, krasobruslení nebo plavání. Koaliční zastupitelkou je plavkyně Petra Chocová (Uděláme pořádek), stejně jako předseda českolipských hokejistů Tomáš Binder (ČSSD).

Naopak florbalový klub FBC Česká Lípa, vedený opozičním zastupitelem Štěpánem Slaným, měl dostat o 150 tisíc korun méně. Náhoda?

„Letošní rok ustojíme, bude-li se to opakovat, může to být pro nás pololikvidační. V klubu by muselo dojít k určitému omezení u mládeže,“ smutně přiznává Slaný.

Jeho smůlou je, že zastupuje Starosty pro Liberecký kraj, kteří jsou v opozici. Slaný byl přitom první, kdo na nespravedlivé rozdělování peněz upozornil. Vysloužil si za to od radnice ostrou kritiku.

Potrefená husa nejvíce křičí?

„Nechápeme, proč nejvíc křičí ten, kdo z dotací získal vloni tři čtvrtě milionu korun. Poplašné zprávy šíří ti, kteří si ze svých sportovních aktivit udělali výnosnou živnost a shlížejí svrchu na jiné, menší kluby či sporty,“ stojí ve vyjádření města na jeho webových stránkách.

Slaný toto vyjádření bere s humorem. „Bavím se tím a rád čtu, že ze sportovních grantů sponzoruji své podnikání v Banátu.“ FBC Česká Lípa, které řídí a v němž i hraje, je přitom divácky nejoblíbenější klub. Má 400 aktivních členů a zápasy navštěvuje více lidí než fotbal nebo hokej.

„V klubu operujeme s rozpočtem téměř 2,5 miliónu korun, každý rok hospodaříme na nulu. Jsme taková odpolední škola, náš klub nemá jen sportovní úsek, děláme velmi úspěšně charitu, přidáváme do našeho soužití společenský rozměr, děláme velké akce na zimním stadiónu, českolipský florbal je republikový produkt,“ obhajuje „svůj“ sport Slaný.

Letenka na mistrovství Evropy stojí desítky tisíc

Podobně je na tom také karate. Klub Sport Relax sdružuje kolem 200 dětí a mladých lidí, bohužel má tu smůlu, že jde o neolympijský sport.

„Máme přitom obrovskou členskou základnu, děláme po Evropě reklamu České Lípě a vozíme ze světa medaile. Že se po třiatřiceti letech, co tenhle sport dělám, dočkám takové odměny, to by mě nikdy nenapadlo,“ posteskl si Pavel Znamenáček, trenér českolipských karatistů.

„Pokud bychom si pohoršili, těžko můžeme s našimi sportovci létat na mistrovství Evropy, kde jedna letenka přijde na desítky tisíc,“ podotkl karatista.

Neolympijské sporty v České Lípě se dokonce spojily a vydaly společné prohlášení, v němž záměr radnice odsoudily.

„V čem je lepší desetiletý krasobruslař či plavec oproti desetiletému florbalistovi, karatistovi nebo tanečníkovi?“ stojí v dopise radnici, podepsaném karatisty, florbalisty, tanečníky, dokonce i olympijskými sportovci, jako jsou házenkáři, kanoisté a atleti.

Do věci se vložil i Český olympijský výbor. Jeho místopředseda Filip Šuman doložil, že účast sportu na olympiádě by neměla být měřítkem toho, jak financovat kluby pracující s mládeží.

„V případě mládežnických družstev je naprosto nejčastěji používán princip počtu aktivních dětí v oddíle, občas kombinovaný s nároky na trenéry, aby se zajistila kvalita práce s mládeží. Ani při dělení prostředků uvnitř Českého olympijského výboru sporty nijak nerozdělujeme, všechny dostávají podporu podle jednotného klíče,“ popsal Šuman.

Pravidla mohla být napsána lépe

Českolipská radnice trvá na tom, že olympijské kritérium nelze ničím zpochybnit, připouští však, že pravidla nebyla napsaná nejšťastněji.

„Nechceme nikoho poškodit. Abychom předešli dalším nedorozuměním, zorganizujeme širokou diskusi se zástupci sportovních klubů a příjemců těchto dotací,“ ujišťuje starostka města Romana Žatecká.

Cílem podle ní bylo celý systém sportovních dotací zjednodušit tak, aby „i šička v Johnson Controls po prvním přečtení pochopila, kolik její sportovní klub může dostat peněz“. A takový prý původní program nebyl.

„Byly v něm velké nesrovnalosti. Rozevíraly se nespravedlivě sociální nůžky. Například florbalisté by podle něj měli dostat místo 750 tisíc hned 840 tisíc,“ připomněla. Setkání s kluby se uskuteční 18. února od 16 hodin v jednacím sále zastupitelstva.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Liberci hrozí žaloby za chyby v územním plánu, varuje náměstkyně

Liberecká radnice.

Veřejné projednávání by se mělo udělat celé znovu, teď si město hodně koleduje. Tak vnímá práci na novém územním plánu...

Jablonecká Proseč si oddechne od kamionů, skládka se přesune na Brandl

Škody po pátečním požáru se odhadují na dvacet milionů korun. Narušená je...

Páteční požár na skládce odpadů v jablonecké Proseči poukázal na problém: překladiště stojí na nevhodném místě a je moc...

Najdete na iDNES.cz