Současný stav areálu Slunečních lázní.

Současný stav areálu Slunečních lázní. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Atriový dům, nebo pivo a nudapláž? V Jablonci se přou o Sluneční lázně

  • 7
Megalomanský, drahý, nerespektuje potřeby návštěvníků, naprosto se sem nehodí. Takové jsou jedny z připomínek mířících směrem k návrhu architekta Petra Stolína na přestavbu oblíbených a dnes trochu chátrajících Slunečních lázní na jablonecké přehradě. Zní z úst současných nájemců areálu Lucie Pokorné a Luboše Moravce.

 Těm vadí, že radnice by ve spolupráci s architektem ráda vyměnila nynější stánek s občerstvením, venkovní posezení, dětský koutek či nudapláž za obří sluneční pavilon se šestimetrovými stěnami.

Na Stolínův návrh dřevěného atriového domu s terasou dalo město 190 tisíc korun. Jeho model a nákresy mohou Jablonečtí až do konce září vidět v přízemí radnice a prostřednictvím mailu se k němu vyjádřit.

Pokorná s Moravcem, kteří jsou na „Slunkách“ v nájmu již deset let, se k pavilonu vyjadřují záporně. „Celý projekt se vůbec nedívá na funkčnost areálu. Lidé nepotřebují nějakou velkou obludu za několik milionů. My víme nejlépe, že si tu chtějí dát pivo, občerstvit se, posedět na slunci, mít tu toalety, zázemí pro maminky s dětmi. Nepotřebují sedět v křeslech s polštáři. Navíc návrh architekta vůbec nepočítá s nudapláží, která je na Slunečních lázních velmi vyhledávaná,“ říká Moravec.

„Ten prostor je naprosto dostačující, tohle není hospoda, kam by chodilo denně dvě stě lidí na oběd.“

Dá se tu udělat rekonstrukce za něco přes milion, tvrdí nájemci

Nájemci před několika lety investovali do opravy lázní z roku 1927 asi 238 tisíc. Ty šly převážně na novou kuchyň. Město jim tyto peníze odečítá z nájmu.

Zatímco výstavba Stolínova pavilonu by vyšla přibližně na deset milionů korun, nájemci tvrdí, že opravy by mohly vyjít asi jen na 1,2 milionu.

„My bychom byli schopni si ty peníze půjčit sami a i sami udělat tu nutnou a dostačující rekonstrukci, ale nemáme žádnou jistotu. Nájem máme na dobu určitou. Jediné, co slyšíme od radnice, je to, ať to neřešíme, že se to tu stejně bude bourat. Jenže to slyšíme pět let a těžko se v tom podniká. Choďte do práce, když nevíte, kdy vám řeknou, že vám dávají výpověď,“ dodává Moravec.

Moravec s Pokornou si jako jakousi protiváhu Slunečního pavilonu nechali vypracovat od architekta Pavla Šťastného svůj vlastní projekt. Ten počítá se zachováním některých současných prvků, se zastřešením části sezení nebo s rozšířením toalet.

Sluneční lázně už dělají ostudu, zní z města

„Pokud by se hodně přemýšlelo a byl by důsledný stavební dozor, vešli bychom se maximálně do poloviční částky, než je pavilon od architekta Stolína,“ konstatuje Moravec. Město má na celou věc opačný názor.

„Radnice má s manželi Pokornou a Moravcem uzavřenou smlouvu na pronájem Slunečních lázní za účelem stánkového prodeje. Nájemce řeší prodej zboží a platbu nájmu, majitel, město, zajišťuje technický stav objektu. Pokud náklady na údržbu přesáhnou rozumnou mez a stav objektu dělá jen ostudu, musí se majitel, město, rozhodnout, co dál. V tomto případě bylo rozhodnuto o vypracování studie na nový objekt. Objekt odpovídající dnešním potřebám a významu místa, kde bude stát,“ říká mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Nesouhlasí ani s kritikou, že je projekt megalomanský. „Jde o lehkou stavbu ze dřeva a průsvitných stěn, která nabídne odpočinek a soukromí ve stínu zahradního atria i ještě širší rozhled na přehradu z horní terasy. V případě nepříznivého počasí poskytne i střechu nad hlavou. Na zimu se dům celý uzavře a nepotřebuje náročnou a drahou přípravu na další sezonu ani složitou průběžnou údržbu,“ doplňuje mluvčí.  

Připomíná, že projekt odsouhlasil i Poradní sbor architektů města a teprve pak byl předložen veřejnosti. „Ten pak posoudí i všechny další připomínky obyvatel města.“