Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Dva miliony za pár stromů. Jsou ze zlata? ptá se liberecká opozice

  • 30
Bouřlivé reakce vyvolal mezi politiky nápad liberecké radnice, která chce vysadit u silnice v jedné z nejmalebnějších čtvrtí patnáct stromů. Zastupitele totiž zaskočila částka. Staré javory, které stojí podél ulice Vítězná, nahradí město novou alejí za dva miliony korun.

Peníze chce získat z evropských dotací. Zastupitelé ale tvrdí, že je to nesmyslné plýtvání penězi. „Za tu částku půjde doslova o stromy ze zlata,“ říká zastupitel za ODS Ondřej Červinka.

Vedení města ale záměr hájí. Náměstek primátora Jan Korytář navíc upozorňuje, že město zaplatí pouze deset procent, tedy 210 tisíc korun, zbytek pokryje dotace. A nezíská jen nové stromy, nýbrž i speciálně vyvinutý substrát, který zabrání jejich úhynu.

„Pokud by se jednalo jen o to, že někde vysadíme patnáct stromů, pak je cena samozřejmě přemrštěná. Navíc město provádí výsadbu většinou za vlastní peníze. Avšak tady jde o Vítěznou ulici, kde už v minulosti nějaké výsadby proběhly, ale ty stromy zkrátka nepřežijí. Je tam extrémní prostředí, jezdí tam hodně aut a půda je nekvalitní,“ přiblížil náměstek.

Na projektu se mají kromě Liberce podílet i Drážďany, a také ústecká univerzita, město Litoměřice či německé město Freital. Společně žádají v přepočtu o více než čtyřicet milionů korun, za což se ve městech vysadí šedesát stromů. Korytář ale podotýká, že projekt není jen o stromech, ale také o vývoji substrátu, v němž nebudou stromy umírat.

„Na lokalitě Vítězná se udělá rozbor současných podmínek, navrhne se výměna podloží, tedy substrátu, ve kterém stromy vydrží. A zároveň by měla vzniknout metodika, jak živnou půdu vyvíjet. A tohle know-how pak umožní, abychom si vyráběli cenově dostupný substrát sami, z místních surovin,“ vysvětlil Korytář.

Bývalá primátorka: Možná bude výsledkem ulice bez stromů

Zastupitel Červinka ale tvrdí, že výsadba aleje o patnácti stromech za 2,1 milionu korun je mimo realitu.

„Přijde mi to šílené. Proč platit výzkum substrátu za takovou nehoráznou sumu, když ani nevíme, zda se povede a ty stromy to přežijí. Kdyby se šel raději někdo z radnice poradit například s ředitelem botanické zahrady, možná by stromy na Vítězné z náhradních výsadeb neumíraly už dávno a celá sranda by byla o dva řády levnější,“ zlobí se zastupitel.

Na jeho stranu se přidala i Martina Rosenbergová, bývalá primátorka a zastupitelka za ČSSD.

„Co když ten experiment nevyjde a mladé stromky se neujmou? To je pak zase pokácíme? A město pak bude zase žádat o další dotace pro vývoj jiného substrátu? Možná tak bude nakonec výsledkem projektu ulice bez stromů. Nebo ji budou krášlit usychající pahýly, než výzkumníci na radnici konečně trefí ten správný hnůj,“ uvedla zastupitelka.

Rosenbergová se také podivuje nad tím, že jedinou extrémní ulicí pro stromy je podle vedení radnice právě Vítězná.

„Na Jablonecké ulici nebo na třídě Milady Horákové zřejmě auta nejezdí, v zimě se tu nesolí silnice a stromy už se tady s asfaltem pravděpodobně sžily,“ podotýká ironicky.

Podél Vítězné ulice roste v současné době celkem osm javorů, které jsou pozůstatkem oboustranné aleje.

Podle odborníků jsou stromy přestárlé a v minulosti u nich byl použit takzvaný sesazovací řez, který narušil přirozený tvar koruny. Kvůli tomu oslabené stromy napadly houby. Na kmenech a větvích jsou patrné dutiny, které mají tendenci se vylamovat. I proto chce radnice stromy pokácet a vysadit nové.