Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

A co když vyvěsíme vlajku Islámského státu? odmítl primátor podpořit Tibet

  18:25aktualizováno  18:25
Liberecký primátor Tibor Batthyány z hnutí ANO položil v příměru na sociální síti vedle sebe vlajku Tibetu a Islámského státu. Pobouřil tím nejen facebookovou komunitu, ale i obyvatele Liberce.

Primátor Liberce Tibor Batthyány. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Vím, že mezi Islámským státem a Tibetem je zásadní rozdíl, ale potřeboval jsem silnou a drzou větu, aby lidé přemýšleli o tom, že si dělají názor podle médií. Je to jejich věc. Ale na základě médií by se neměla rozhodovat radnice. Vážená instituce, která v našem případě zastupuje sto tisíc lidí,“ vysvětloval později primátor Tibor Batthyány svůj výrok.

Diskuse na Facebooku vzešla z celkem nevinné otázky Davida Václavíka na letošní nepřipojení se Liberce k akci Vlajka pro Tibet. Všiml si, že Liberec letos chybí v seznamu měst, které se k akci přihlásily. Krajské město se k akci nepřipojí poprvé po 16 letech pravidelného vyvěšování tibetské vlajky.

„To jste takoví zbabělci nebo takoví cynici, že vám ten Tibet nestojí ani za jednu symbolickou vlajku? Vohrozilo by to nějakou tučnou čínskou investici v průmyslový zóně? Copak jsme nebyli před čtvrtstoletím v podobný situaci?,“ rozhořčil se na síti Tomáš Cvrček, když před tím primátor lakonicky uvedl, že město vlajku nevyvěsí.

A na to primátor odpověděl: „Jak se budete dívat na to, když týden po Tibetské vlajce vyvěsíme vlajku IS? Podle čeho se budete rozhodovat? Radnice je tu pro Liberečany. Měla by se starat o to, aby zde žili rádi a dobře. Ne zasahovat laicky do zahraniční politiky státu. Čemu na tom nerozumíte?,“ uvedl primátor Batthyány.

O vlajce rozhodla porada vedení

Nevyvěsit tibetskou vlajku rozhodla porada vedení města. Vedla ji k tomu loňská peripetie, kdy radní pod vedením bývalé sociálnědemokratické primátorky Martiny Rosenbergové povolili občanskému sdružení Dekomunizace vyvěsit na průčelí radnice obrovský plakát s ruským prezidentem Putinem naklonovaným s Hitlerem a Stalinem.

„Vyznělo to tak, že město Liberec považuje Putina za druhého Hitlera. Tohle hodnocení městu vůbec nepřísluší. Radnici chceme udržovat v neutralitě,“ myslí si primátor Batthyány.

Jenže podle kritiků je neurážlivé vyvěšení tibetské vlajky, která symbolizuje porušování lidských práv, zcela jiný případ. A snad ještě víc než nevyvěšení vlajky lidem vadí položení dvou světů odlišných jako dvě galaxie do jednoho příměru.

„Pane primátore, nejsem zastánce jakéhokoliv vyvěšování vlajek, ale zmínka o ISIL (islámský stát, pozn. redakce) ve spojitosti s vyvěšením tibetské vlajky se může jevit jako projev ignorance a totální absence smyslu pro solidaritu. Nu což, je to váš boj,“ míní Jakub Jelínek.

Výrok odpovídá perlám opilého prezidenta, míní aktivista

Srovnání pobouřilo třeba i známého libereckého knihkupce a aktivistu Martina Fryče. Primátor podle něj uráží statisíce trpících lidí.

„Na jedné straně primátor zmínil stát, který bojuje metodami nejhrubšího násilí a zastrašováním proti lidem s jiným názorem a zabíjí je. Na druhé straně lidi v Tibetu, pro které je násilí jen výjimkou. Častěji ho použijí ze zoufalství proti sobě, když protestují proti potlačování náboženství, svobody slova a vlastnictví,“ poukázal na nesouměřitelnost přirovnání Martin Fryč.

„Výrok je mimořádně hloupý a odpovídá perlám opilého pana prezidenta. Takové lapsy nesmí demokratický politik udělat ani v soukromí na Facebooku. Tím spíš, že Facebook už je dnes veřejná platforma a politik v ní musí volit slova,“ domnívá se Martin Fryč.

V sousedním Jablonci na rozdíl od Liberce vlajka Tibetu zavlaje. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. V České Lípě vlajka na radnici nebude na rozdíl od loňska.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Politik ODS v Jablonci zavařil své straně, plakáty věšel načerno

Plachty ODS se v Jablonci nad Nisou objevily hlavně na mostech nad silnicemi.

Předvolební plachty ODS se objevily v Jablonci bez povolení na krajských a státních mostech i na letním kině, které...

Najdete na iDNES.cz