Primátor Liberce Tibor Batthyány.

Primátor Liberce Tibor Batthyány. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

A co když vyvěsíme vlajku Islámského státu? odmítl primátor podpořit Tibet

  • 97
Liberecký primátor Tibor Batthyány z hnutí ANO položil v příměru na sociální síti vedle sebe vlajku Tibetu a Islámského státu. Pobouřil tím nejen facebookovou komunitu, ale i obyvatele Liberce.

„Vím, že mezi Islámským státem a Tibetem je zásadní rozdíl, ale potřeboval jsem silnou a drzou větu, aby lidé přemýšleli o tom, že si dělají názor podle médií. Je to jejich věc. Ale na základě médií by se neměla rozhodovat radnice. Vážená instituce, která v našem případě zastupuje sto tisíc lidí,“ vysvětloval později primátor Tibor Batthyány svůj výrok.

Diskuse na Facebooku vzešla z celkem nevinné otázky Davida Václavíka na letošní nepřipojení se Liberce k akci Vlajka pro Tibet. Všiml si, že Liberec letos chybí v seznamu měst, které se k akci přihlásily. Krajské město se k akci nepřipojí poprvé po 16 letech pravidelného vyvěšování tibetské vlajky.

„To jste takoví zbabělci nebo takoví cynici, že vám ten Tibet nestojí ani za jednu symbolickou vlajku? Vohrozilo by to nějakou tučnou čínskou investici v průmyslový zóně? Copak jsme nebyli před čtvrtstoletím v podobný situaci?,“ rozhořčil se na síti Tomáš Cvrček, když před tím primátor lakonicky uvedl, že město vlajku nevyvěsí.

A na to primátor odpověděl: „Jak se budete dívat na to, když týden po Tibetské vlajce vyvěsíme vlajku IS? Podle čeho se budete rozhodovat? Radnice je tu pro Liberečany. Měla by se starat o to, aby zde žili rádi a dobře. Ne zasahovat laicky do zahraniční politiky státu. Čemu na tom nerozumíte?,“ uvedl primátor Batthyány.

O vlajce rozhodla porada vedení

Nevyvěsit tibetskou vlajku rozhodla porada vedení města. Vedla ji k tomu loňská peripetie, kdy radní pod vedením bývalé sociálnědemokratické primátorky Martiny Rosenbergové povolili občanskému sdružení Dekomunizace vyvěsit na průčelí radnice obrovský plakát s ruským prezidentem Putinem naklonovaným s Hitlerem a Stalinem.

„Vyznělo to tak, že město Liberec považuje Putina za druhého Hitlera. Tohle hodnocení městu vůbec nepřísluší. Radnici chceme udržovat v neutralitě,“ myslí si primátor Batthyány.

Jenže podle kritiků je neurážlivé vyvěšení tibetské vlajky, která symbolizuje porušování lidských práv, zcela jiný případ. A snad ještě víc než nevyvěšení vlajky lidem vadí položení dvou světů odlišných jako dvě galaxie do jednoho příměru.

„Pane primátore, nejsem zastánce jakéhokoliv vyvěšování vlajek, ale zmínka o ISIL (islámský stát, pozn. redakce) ve spojitosti s vyvěšením tibetské vlajky se může jevit jako projev ignorance a totální absence smyslu pro solidaritu. Nu což, je to váš boj,“ míní Jakub Jelínek.

Výrok odpovídá perlám opilého prezidenta, míní aktivista

Srovnání pobouřilo třeba i známého libereckého knihkupce a aktivistu Martina Fryče. Primátor podle něj uráží statisíce trpících lidí.

„Na jedné straně primátor zmínil stát, který bojuje metodami nejhrubšího násilí a zastrašováním proti lidem s jiným názorem a zabíjí je. Na druhé straně lidi v Tibetu, pro které je násilí jen výjimkou. Častěji ho použijí ze zoufalství proti sobě, když protestují proti potlačování náboženství, svobody slova a vlastnictví,“ poukázal na nesouměřitelnost přirovnání Martin Fryč.

„Výrok je mimořádně hloupý a odpovídá perlám opilého pana prezidenta. Takové lapsy nesmí demokratický politik udělat ani v soukromí na Facebooku. Tím spíš, že Facebook už je dnes veřejná platforma a politik v ní musí volit slova,“ domnívá se Martin Fryč.

V sousedním Jablonci na rozdíl od Liberce vlajka Tibetu zavlaje. Ve čtvrtek to schválili zastupitelé. V České Lípě vlajka na radnici nebude na rozdíl od loňska.