„U pánů Pelty a Syrovátka mám dlouhodobé pochybnosti o metodách, jakými vydělávají peníze. Podle mě to dlouhodobě dělají na úkor veřejných rozpočtů,“ prohlásil náměstek primátora Jan Korytář.

„U pánů Pelty a Syrovátka mám dlouhodobé pochybnosti o metodách, jakými vydělávají peníze. Podle mě to dlouhodobě dělají na úkor veřejných rozpočtů,“ prohlásil náměstek primátora Jan Korytář. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Sportovní magnáti prosí o dotace. To je nestoudnost, zlobí se Korytář

  • 157
Před krachem jsou mládežnické týmy ve fotbalových klubech Slovan Liberec, FK Jablonec a také u hokejových Bílých Tygrů Liberec. Tvrdí to jejich šéfové Ludvík Karl, Miroslav Pelta a Petr Syrovátko. Mocní a bohatí podnikatelé se vůbec poprvé veřejně spojili.

Peníze pro svá žákovská a dorostenecká družstva chtějí získat od Libereckého kraje a také liberecké a jablonecké radnice.

Náměstek libereckého primátora Jan Korytář (Změna) vzkazuje Peltovi a Syrovátkovi, že jejich nataženou ruku považuje za nestoudnost. Korytář je rovněž v krajském zastupitelstvu.

„Očekával bych spíše to, že se pánové jako úspěšní podnikatelé rozhodnou pomoci dalším klubům, které se věnují práci s mládeží,“ prohlašuje ekonomický náměstek libereckého primátora.

„Namísto toho natahují ruku k veřejným rozpočtům. Navíc u pánů Pelty a Syrovátka mám dlouhodobé pochybnosti o metodách, jakými vydělávají peníze. Podle mě to dlouhodobě dělají na úkor veřejných rozpočtů. Jejich nataženou ruku proto považuji za projev ztráty základní soudnosti a přímo za nestoudnost.“

Trio vlivných sportovních magnátů se několikrát sešlo s nejvyššími představiteli Libereckého kraje a seznámilo je se současnou krizí v rozpočtech pro mládežnické kategorie. „V jiných krajích a městech je podpora ze strany kraje a měst standardní,“ tvrdí Pelta.

 „My jen prosíme o podobné podmínky. Například Zlín dává na hokej dvacet pět milionů korun, Ostrava na fotbal patnáct milionů.“

Ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter (Starostové) naopak slibuje Slovanu, FK Jablonec a Bílým Tygrům peníze. A nejen jim, ale také mládeži v dalších špičkových klubech v Libereckém kraji.

„Liberecký kraj obdržel letos na daních zatím o 53 milionů korun více, než očekával, a tedy může uvolnit dotace na sportování mládeže v klubech na vrcholné úrovni,“ řekl. „Na srpnovém zastupitelstvu navrhneme, abychom mezi ně rozdělili dvacet milionů korun.“

Primátor by mladým sportovcům přispěl

Liberecký primátor Tibor Batthyány (ANO) by okamžitě zvedl ruku pro větší dotace na sportování mládeže. „Pokud ale získáme víc peněz, musí je dostat nejen mládež ve Slovanu a u Bílých Tygrů, ale ve všech oddílech,“ upozorňuje Batthyány. „Liberec patří ve sportování mládeže v republice mezi nejlepší města a rádi bychom si současnou úroveň udrželi.“

„Situace začíná být kritická,“ prohlašují Karl, Pelta a Syrovátko jednohlasně. „Každý rok jdeme do sezóny s několikamilionovým minusem, přitom do změny loterijního zákona jsme byli schopni v mládežnickém klubu hospodařit vyrovnaně,“ dodává Pelta. „Takovou situaci nedokážeme dlouhodobě udržet.“

Změna zákona připravila oddíly o peníze

Po změně loterijního zákona přišly sportovní oddíly o velké peníze a řada z nich se dlouhodobě potýká s existenčními problémy.

„Ve Slovanu Liberec dotujeme ročně sportování mládeže více než osmi miliony korun,“ upozorňuje Karl. „V případě dlouhodobého výpadku nemůžeme pro mladé sportovce udržet podmínky, které potřebují.“

A co se stane, pokud vlivné trio u Libereckého kraje a svých měst nepochodí? „Nebudou dobří trenéři, nebude dostatečný počet tréninků, nebude výstroj pro mládež a nebude se jezdit na turnaje,“ vysvětluje Karl.

Slovan, FK Jablonec a Bílí Tygři mají v mládežnických kategoriích skoro tisíc sportovců. „Věříme, že najdeme podporu, a nebude nutné likvidovat to, co se dlouhé roky budovalo a funguje,“ říká Pelta.