Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hvězdám biatlonu a gymnazistům opraví za 50 milionů areál v Jilemnici

  10:44aktualizováno  10:44
Sportovní areál Hraběnka v Jilemnici čeká rekonstrukce. Moderní sportovní areál využijí gymnazisté i veřejnost, vhodný ale bude také pro trénování české biatlonové reprezentace. Celkově by úpravy měly přijít na 50 až 60 milionů korun.

Jilemnický sportovní areál Hraběnka projde velkou modernizací. Pak by tu mohla trénovat i biatlonová reprezentace, včetně absolventky zdejšího gymnázia Veroniky Vítkové. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

V areálu vzniknou nové osvětlené dráhy, biatlonová střelnice či útočiště pro sportovní oddíly. Na to kraj pošle pět milionů korun.

„Akci jsme podpořili, protože máme zájem na rozvoji místního sportovního gymnázia,“ říká radní pro školství Alena Losová. „Jilemnice žádá patnáct milionů korun, letos pošleme pět.“

Myšlenku kraji i městu vnukl Český svaz biatlonu. „Máme-li mít kvalitní biatlonisty a běžce, potřebují odpovídající zázemí a areál je v katastrofálním stavu,“ říká šéf svazu Jiří Hamza.

I když bude sportoviště primárně zaměřené na mládež a poslouží i veřejnosti, bude splňovat parametry, aby na něm mohla trénovat také reprezentace. „Máme pět středisek, jedno je třeba i v Jablonci, a budeme je střídat,“ uvedl Hamza.

Takže je pravděpodobné, že na Hraběnce budou běhat a střílet takové hvězdy jako Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup či Veronika Vítková. Právě poslední dva jsou odchovanci zdejšího gymnázia.

„Revitalizace má pro nás zásadní význam,“ konstatuje ředitel jilemnického gymnázia Václav Hartman. „Areál slouží k tréninkům a k výuce. Máme hodně zimních sportů a neobejdeme se bez kvalitních tratí, na biatlon zase nemáme střelnici a zázemí.“

Právě na biatlon se chce jilemnické gymnázium v budoucnu více zaměřit a tím zvýšit svoji konkurenceschopnost v porovnání s nedalekým sportovním gymnáziem ve Vrchlabí.

Pozemky muselo město vykoupit

K oživení areálu by měly pomoci i peníze od Ministerstva školství a sportu. „Máme přislíbeno příští rok 15 milionů korun,“ upřesňuje ekonomický náměstek Libereckého kraje Marek Pieter. Podílet se na něm bude dvaceti miliony i město Jilemnice.

„Počítáme s tím v rozpočtu a s příspěvky kraje a ministerstva se to určitě podaří. Projekt je hotový, spějeme ke stavebnímu povolení a v září chceme začít kácet a připravovat tratě,“ doufá starostka Jilemnice Jana Čechová.

Areál bude kromě střelnice volně přístupný. „V nadcházející první etapě chceme opravit část staré bruslařské dráhy, propojit ji s novou střelnicí biatlonistů a obnovit tratě. Areál leží většinou na městském pozemku, část jsme museli vykoupit od Lesů,“ upřesňuje starostka.

Sportovci by se měli v osvětleném areálu Hraběnka prohánět už na podzim 2016. Kromě střelnice s dvaceti střeleckými kójemi vznikne síť cest o celkové délce 7,8 kilometru, parkoviště, provozní budova pro místní oddíly a školy a běžecký testovací okruh.

V zimě bude Hraběnka patřit běžkařům, v létě cyklistům, jezdcům na kolečkových bruslích i lidem na procházkách, pro které tu upraví chodník. Do budoucna chce město Jilemnice pokračovat a jednat i se soukromníky o dalším výkupu pozemků a postupně shánět peníze na další obnovu areálu.

„Určitě si ji zaslouží celá kolečková dráha, která by mohla propojit hřiště, začátek areálu Hraběnka a koupaliště. To totiž také chceme zmodernizovat,“ vypočítává Čechová.

Rozdělování peněz na sport někteří zastupitelé kritizují

Městečko s necelými 5700 obyvateli si od této investice slibuje příliv turistů a oživení drobného podnikání. „Už teď k nám jezdí školy a oddíly na sportovní pobyty. Pokud jich bude víc, bude to pobídka i pro místní majitele penzionů a majitelů ubytovacích zařízení,“ doplňuje starostka Čechová.

Hlasování o dotaci ale neproběhlo hladce. Někteří krajští zastupitelé kritizují způsob, jakým jsou peníze z přebytku hospodaření přidělované. „Je to prakticky návrat k porcování medvěda,“ říká opoziční zastupitel Jaromír Baxa.

„Jde o to, že se rozdělují desítky milionů bez toho, abychom věděli, kdo všechno žádal.“ Podle něj by měla být dopředu zveřejněná částka k rozdělení i seznam žádostí. „Jen tak se dá rozhodnout, že šanci dostali všichni a že budou vybrané ty nejlepší projekty,“ dodal Baxa.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....

Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Pavoučí muž znectil památník obětem z 21. srpna 1968, filmaři se omluvili

Filmaři udělal z památníku obětem okupace skládku.

Továrnímu dvoru s poskládaným materiálem se několik dní podobal Památník obětem okupace na náměstí E. Beneše v Liberci....

Další z rubriky

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Agresivní pes zabil buldoka a zranil dva lidi, opilý majitel se ho zřekl

Stafordširského teriéra, který zaútočila na chlapce i jeho buldoka, si majitel...

Rvačku dvou psů v České Lípě vyšetřuje policie. Na buldoka, kterého venčil sedmnáctiletý chlapec, zaútočil...

Najdete na iDNES.cz