Jilemnický sportovní areál Hraběnka projde velkou modernizací. Pak by tu mohla trénovat i biatlonová reprezentace, včetně absolventky zdejšího gymnázia Veroniky Vítkové.

Jilemnický sportovní areál Hraběnka projde velkou modernizací. Pak by tu mohla trénovat i biatlonová reprezentace, včetně absolventky zdejšího gymnázia Veroniky Vítkové. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

Hvězdám biatlonu a gymnazistům opraví za 50 milionů areál v Jilemnici

  • 2
Sportovní areál Hraběnka v Jilemnici čeká rekonstrukce. Moderní sportovní areál využijí gymnazisté i veřejnost, vhodný ale bude také pro trénování české biatlonové reprezentace. Celkově by úpravy měly přijít na 50 až 60 milionů korun.

V areálu vzniknou nové osvětlené dráhy, biatlonová střelnice či útočiště pro sportovní oddíly. Na to kraj pošle pět milionů korun.

„Akci jsme podpořili, protože máme zájem na rozvoji místního sportovního gymnázia,“ říká radní pro školství Alena Losová. „Jilemnice žádá patnáct milionů korun, letos pošleme pět.“

Myšlenku kraji i městu vnukl Český svaz biatlonu. „Máme-li mít kvalitní biatlonisty a běžce, potřebují odpovídající zázemí a areál je v katastrofálním stavu,“ říká šéf svazu Jiří Hamza.

I když bude sportoviště primárně zaměřené na mládež a poslouží i veřejnosti, bude splňovat parametry, aby na něm mohla trénovat také reprezentace. „Máme pět středisek, jedno je třeba i v Jablonci, a budeme je střídat,“ uvedl Hamza.

Takže je pravděpodobné, že na Hraběnce budou běhat a střílet takové hvězdy jako Ondřej Moravec, Gabriela Soukalová, Jaroslav Soukup či Veronika Vítková. Právě poslední dva jsou odchovanci zdejšího gymnázia.

„Revitalizace má pro nás zásadní význam,“ konstatuje ředitel jilemnického gymnázia Václav Hartman. „Areál slouží k tréninkům a k výuce. Máme hodně zimních sportů a neobejdeme se bez kvalitních tratí, na biatlon zase nemáme střelnici a zázemí.“

Právě na biatlon se chce jilemnické gymnázium v budoucnu více zaměřit a tím zvýšit svoji konkurenceschopnost v porovnání s nedalekým sportovním gymnáziem ve Vrchlabí.

Pozemky muselo město vykoupit

K oživení areálu by měly pomoci i peníze od Ministerstva školství a sportu. „Máme přislíbeno příští rok 15 milionů korun,“ upřesňuje ekonomický náměstek Libereckého kraje Marek Pieter. Podílet se na něm bude dvaceti miliony i město Jilemnice.

„Počítáme s tím v rozpočtu a s příspěvky kraje a ministerstva se to určitě podaří. Projekt je hotový, spějeme ke stavebnímu povolení a v září chceme začít kácet a připravovat tratě,“ doufá starostka Jilemnice Jana Čechová.

Areál bude kromě střelnice volně přístupný. „V nadcházející první etapě chceme opravit část staré bruslařské dráhy, propojit ji s novou střelnicí biatlonistů a obnovit tratě. Areál leží většinou na městském pozemku, část jsme museli vykoupit od Lesů,“ upřesňuje starostka.

Sportovci by se měli v osvětleném areálu Hraběnka prohánět už na podzim 2016. Kromě střelnice s dvaceti střeleckými kójemi vznikne síť cest o celkové délce 7,8 kilometru, parkoviště, provozní budova pro místní oddíly a školy a běžecký testovací okruh.

V zimě bude Hraběnka patřit běžkařům, v létě cyklistům, jezdcům na kolečkových bruslích i lidem na procházkách, pro které tu upraví chodník. Do budoucna chce město Jilemnice pokračovat a jednat i se soukromníky o dalším výkupu pozemků a postupně shánět peníze na další obnovu areálu.

„Určitě si ji zaslouží celá kolečková dráha, která by mohla propojit hřiště, začátek areálu Hraběnka a koupaliště. To totiž také chceme zmodernizovat,“ vypočítává Čechová.

Rozdělování peněz na sport někteří zastupitelé kritizují

Městečko s necelými 5700 obyvateli si od této investice slibuje příliv turistů a oživení drobného podnikání. „Už teď k nám jezdí školy a oddíly na sportovní pobyty. Pokud jich bude víc, bude to pobídka i pro místní majitele penzionů a majitelů ubytovacích zařízení,“ doplňuje starostka Čechová.

Hlasování o dotaci ale neproběhlo hladce. Někteří krajští zastupitelé kritizují způsob, jakým jsou peníze z přebytku hospodaření přidělované. „Je to prakticky návrat k porcování medvěda,“ říká opoziční zastupitel Jaromír Baxa.

„Jde o to, že se rozdělují desítky milionů bez toho, abychom věděli, kdo všechno žádal.“ Podle něj by měla být dopředu zveřejněná částka k rozdělení i seznam žádostí. „Jen tak se dá rozhodnout, že šanci dostali všichni a že budou vybrané ty nejlepší projekty,“ dodal Baxa.