Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Sportovní areál Ještěd je v krizi. Prosí zadlužený Liberec o miliony

  9:18aktualizováno  9:18
Mizerná zima poslala ke dnu Sportovní areál Ještěd. Dostal se do nebývalé ztráty a potřebuje od liberecké radnice finanční injekci sedm milionů korun. Areál navíc město žádá, aby mu prominulo třímilionovou splátku dluhu.

Sjezdovka F10 v ještědském areálu. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V sezoně 2012-13 utržil areál čtyřicet milionů korun, v sezoně 2013-14 pouze osmnáct milionů. Tedy o 22 milionů méně, než si představoval. Sezona na Ještědu nekopíruje kalendářní rok, trvá od 1. dubna do 31. března.

"V letošní zimě klesly tržby sportovního areálu ve srovnání s předešlou zimou skoro o dvě třetiny," konstatoval ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc. Zimní příjmy městské společnosti spadly z roku na rok ze 31,6 milionu korun na 11 milionů.

"Sportovní areál se na nás jako na svého majitele obrátil, abychom mu na pokrytí ztráty poslali sedm milionů korun," potvrdil Šolc. "Žádá nás také o prominutí splátky dluhu ve výši tři miliony korun."

Liberec se však sám snaží vyprostit z dvoumiliardového dluhu, v němž se ocitl během vlády ODS.

Radní vyhověli, vše musí ale posvětit zastupitelstvo

Radní by Sportovní areál Ještěd (SAJ) vyhověli, ale konečné rozhodnutí padne příští čtvrtek na zastupitelstvu. "Věřím, že nad politikou převládne rozum, a město nám pomůže," konstatoval ředitel ještědského sportovního areálu Jan Svatoš.

Pokud by Liberec peníze neuvolnil, ocitl by se skiareál na pokraji krachu. "Je velká smůla, že právě poté, co sportovní areál prošel ekonomickým ozdravením, ho postihla nejhorší zima za posledních dvacet let," upozornil náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda.

Se sedmi miliony si poradíme, hlásí z areálu

Podle Svatoše přinesla špatná zima sportovnímu areálu ještě větší ztrátu než deset milionů korun, které se snaží získat od města. "Propad dělá přibližně sedmnáct milionů korun," prohlásil Svatoš.

"Pokud nám radnice vyhoví, se sedmi miliony korun si poradíme. Ušetříme je, i když odpadnou třeba naše plány na nákup nové rolby," dodal. 

Sportovní areál může uspořit peníze také na mzdách, Svatoš však vůbec nepřemýšlí o propouštění vlekařů.

Opoziční zastupitelka Zuzana Kocumová uznává, že tak špatnou zimu nepamatuje nikdo. "Pro některé menší lyžařské areály může být likvidační," poznamenala.

"Deset milionů korun znamená pro rozpočet Liberce ránu, ale asi se nedá nic jiného dělat, než Sportovnímu areálu Ještěd pomoci. Na Ještědu odstartovala zimní sezona až po Štědrém dnu. Vinou silné oblevy se však lanovky a vleky zastavily už v pondělí 6. ledna. Lyžaři se na Ještěd vrátili až v závěru ledna.

"V únoru ale bylo hodně špatné počasí a v březnu ještě horší," řekl Svatoš.

Dva tisíce lyžařů denně? To jsme tu letos nezažili

"V teple se technický sníh měnil v bílé bláto a mnoho lidí u nás nevydrželo celý den. Skipasy na čtyři hodiny si kupovali přibližně stejně často jako celodenní permanentky, což se v minulých sezonách nestávalo," podotkl ředitel areálu. 

Na Ještědu považují za dobrý den, kdy se na svazích vystřídají dva tisíce lyžařů. "Takový den jsme však letos vůbec nezažili," shrnul Svatoš.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hodkovice mají novou sportovní halu, čekaly na ni deset let

Výstavba haly přišla Hodkovice na třicet pět milionů korun.

Hodkovice nad Mohelkou mají novou sportovní halu. Na slavnostní otevření sportoviště se přišla podívat odhadem polovina...

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Na pláni po Textilaně vyroste tisíc bytů a podnikatelský inkubátor

Na místě bývalé Textilany kousek od centra Liberce je už několik let velká...

Rozlehlé pozemky po zbouraném areálu Textilany mají nového majitele. Poté, co před dvěma týdny odmítlo devítihektarový...

Najdete na iDNES.cz