Nová výzdoba tramvaje údajně stála pouhých dvacet tisíc korun.

Nová výzdoba tramvaje údajně stála pouhých dvacet tisíc korun. | foto: Tomáš Lánský, 5plus2.cz

Textilana nebo Ještěd. Sprejeři pokreslili tramvaj zbouranými budovami

  • 15
Trojice sprejerů si vzala do parády libereckou tramvaj. Pomalovali ji výjevy, které vezmou za srdce všechny zdejší patrioty a pamětníky. Zdobí ji továrna Textilana, obchodní dům Ještěd nebo komunisty odstřelený kostel v Kristiánově - tedy zaniklé stavby, které tvořily starou tvář Liberce.

Mladí umělci tím otevřeli staré rány, které demolice těchto domů lidem způsobila. "Obchodní dům Ještěd nám byl hodně blízký, měli jsme k němu srdeční vztah. S tím, co zosobňuje jeho nástupce Forum, už se vůbec neztotožňujeme. Když jsme se rozhodovali, čím tramvaj vyzdobit, byla to jednoduchá volba," podotýká streetartový umělec vystupující pod přezdívkou Laser.

Posprejování tramvaje mu společně s writery Saonem a Rochem zabralo dva dny práce.

Historikovi Ivanu Rousovi, zabývajícím se dějinami průmyslu v Severočeském muzeu Liberec, se graffiti tramvaj líbí. Připomíná podle něj palčivou tvář Liberce. "Z průmyslového dědictví Liberce nic nezbylo. Je fajn, že tu je ještě někdo, kdo si to chce připomínat. V dopravním podniku měl někdo světlou chvilku," komentoval Rous.

Nepřekvapí, že s nápadem graffiti tramvaje přišel liberecký radní a šéf představenstva dopravního podniku Roman Šotola. Ten je známý nejen náušnicemi a pankáčským čírem, ale také podporou mládežnického fotbalu nebo jízdou na černo, kdy testoval chování revizorů.

Stálo to méně než kdyby tramvaj nalakovali

"Současná tvář Liberce se mi v mnohém nezamlouvá. Je proto potřeba si připomínat tu starou, na kterou mnozí lidé zapomínají. Kluky znám a jejich graffiti práci obdivuju," vysvětlil politik.

Výzdoba tramvaje podle něj stála v součtu 20 tisíc korun, tedy asi desetkrát méně, než kolik se běžně platí za kompletní nalakování. Podnik tak dle Šotoly vlastně ušetřil.

Že by použité motivy na tramvaji byly provokací politické konkurence, která je za současnou tváří města podepsaná, odmítá. Přesto se nejde zbavit dojmu, že právě je má graffiti tramvaj dráždit.

Někdejší primátorův náměstek za ODS Ondřej Červinka, za jehož éry šel obchodní dům architektů Karla Hubáčka a Miroslava Masáka k zemi, je vůči šťouchanci imunní. Už dávno se totiž smířil s tím, že likvidaci Ještědu dávají lidé jemu za vinu.

"Tramvaj jsem ještě neviděl, ale nevadí mi to. Mnohem víc mi ublížila slavná fotka, která mě s tou kauzou spojuje víc, než bych chtěl," narážel politik na snímek, na němž radostně rozkrajuje dort ve tvaru obchodního domu Ještěd. "Jsem jedním z těch, kdo demolici umožnil, ale nestydím se za to a nelituji toho. Ten dům už prostě nevyhovoval současným potřebám," nechal se slyšet Červinka.