Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ať jdou jinam, žádá starosta Chrastavy kvůli změnám ve výchovném ústavu

  15:15aktualizováno  15:15
„Je to skandál a poprava.“ Starosta Chrastavy Michael Canov se těmito slovy tvrdě pustil do ministerstva školství. Nesouhlasí s tím, že ve své funkci skončila ředitelka ve městě umístěného výchovného ústavu pro mládež. Obává se, že nové vedení nastolí příliš mírný režim.

Starosta Chrastavy se bojí, že ve městě nebude bezpečno. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ministerstvo minulý týden vyčetlo Markétě Sochorové, že režim, který v zařízení panoval, porušoval práva dětí. Odhalily to prý opakované kontroly z kanceláře ombudsmana i právě z resortu školství (o výtkách jsme psali zde).

Sochorová následně na svou funkci rezignovala, v ústavu zůstává dál jako učitelka.

„Dostali jsme řadu doporučení, z nichž s některými nemohu souhlasit a beze zbytku je naplnit tak, jak mi to nařídilo ministerstvo. Myslím si totiž, že v tu chvíli by výchovný ústav již přestal být výchovným ústavem. I proto jsem se rozhodla funkce ředitelky vzdát,“ sdělila.

Smířit lidi s ústavem trvalo léta, říká starosta

„Je to nevídaná ‚poprava‘ paní ředitelky. Teď tady nastává režim nerežim, který dá chovancům prakticky naprostou volnost k pohybu po městě. Trvalo nám dlouhá léta vytvořit mezi ústavem a lidmi v Chrastavě nějaký vztah, tak, aby se jich místní nebáli. To totiž nejsou žádní občasní záškoláčci, někteří mají za sebou trestnou minulost,“ prohlásil starosta.

Ministerstvu vzkazuje, že pokud nová pravidla umožní, že chovanci se budou moci prakticky volně pohybovat po městě, tak nechce, aby ústav v Chrastavě dál byl. „Navrhuji a žádám, aby opustil území města,“ prohlásil.

Ministerstvo za zásadní nedostatky považuje zejména neadekvátní systém hodnocení dětí. Chlapci prý mají velmi omezenou možnost samostatného pohybu, jsou omezováni v jídle či v možnosti styku s rodiči a sourozenci.

Ústav pracoval s chovanci podle bodového systému. Body dostávali za dobré či špatné chování, podle kontrolorů byl ale systém výrazně demotivující. „Mohl jste dostat jeden kladný bod za to, že budete hodinu pracovat na zahradě. Ale za to, že mluvíte v jídelně nebo odmítnete přednést báseň dostanete minus pět bodů,“ přibližuje náměstek ministryně Václav Pícl.

Inspekce pochybení neobjevila

Jenže podle zprávy České školní inspekce, která byla v ústavu na pětidenní kontrole v prosinci loňského roku, žádná taková pochybení objevená nebyla.

„V režimu dne je respektováno právo dětí na osobní volno i volnočasové aktivity,“ píší v tehdejší zprávě inspektoři. „I při důsledném dodržování pravidel učitelé respektovali osobnost žáků a snažili se v nich posilovat sebeuvědomění vlastní hodnoty a lidskou důstojnost,“ uvádí dál inspekční zpráva.

Nyní se ovšem inspekce postavila na stranu ministerstva, které už také dočasně pověřilo vedením ústavu Soňu Cpinovou. Pochází z Brna, kde také řídila Diagnostický ústav pro mládež. V Chrastavě už zavedla nový režim.

„Děti teď mají samostatné vycházky. Dodržujeme pouze zákon tak, jak je platný. Musíme mít stále na paměti, že to jsou děti ve školském zařízení a jejich chování má nějakou příčinu, na níž se snažíme přijít a pomoci jim najít cestu k bezpečnějšímu dospívání. Důležitá je komunikace a její úroveň záleží právě na dospělém. Vemte si, že dítě je traumatizované už jenom tím, že v ústavu je a pokud je v nějakém stresu, tak reaguje emočně, a to buď agresí nebo útěkem,“ přiblížila Cpinová.

Nová pravidla děti zmatou, říká bývalá ředitelka

Bývalá ředitelka ale odmítá, že by dosavadní pravidla dětem ubližovala.

„Byly na ně zvyklé, akceptovaly je, cítily se v nich bezpečně. Tím, že teď se ten zavedený systém narušil, jsou zmatení, neví, co mohou čekat. V tuto chvíli vědí jen to, že i když mají nějaké prohřešky, na vycházku se stejně dostanou. Jenže my musíme brát v úvahu i anamnézu těch chlapců. Teď tu třeba máme jednoho, kterého nechce pouštět kurátorka ani domů na dovolenku, protože má u něj podezření z obtěžování dětí. A 150 metrů od ústavu je základní škola. Pusťte si pak takového kluka samotného ven,“ dodala.

Dosud mohli chovanci na vycházku o víkendu, v týdnu pouze výjimečně, za odměnu. Teď mohou chodit každý den.

Podle Cpinové by se mohlo do konce měsíce rozhodnout o novém řediteli ústavu. „Pak se nastaví nová pravidla a bude záležet na novém řediteli, jak je uchopí a kam dál posune,“ podotkla.
Nejčtenější

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...

Plzeň je v semifinále, Liberec ubránil těsné vedení v Hradci a má mečbol

Hráči Plzně slaví gól v síti Olomouce.

Po brněnské Kometě je znám také druhý semifinalista hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně přejel Olomouc...Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Jizerské hory ohrožuje houba kloubnatka. Vyhubí všechny smrky pichlavé

Kloubnatka na smrku pichlavém.

Houba kloubnatka smrková ohrožuje v Jizerských horách lesy, které se zotavují po ekologické katastrofě vyvolané v 70. a...

Další z rubriky

Autu začalo od vadného motoru hořet, řidič nadýchal přes čtyři promile

Řidič se snažil plameny zdolat nejprve sám pomocí hasicích přístrojů, ale...

V Jablonci nad Nisou v pátek ráno hasiči likvidovali požár auta, které začalo hořet kvůli vadnému motoru. Když se poté...

VIDEO: Byl symbolem problémů Tanvaldu, teď jde dům hrůzy k zemi

V Tanvaldu začala ručním rozebíráním střechy a krovů demolice takzvaného domu...

Z Tanvaldu postupně mizí jeho nechvalně proslulý symbol, zchátralý dům v Žákově ulici v sousedství autobusového...

Nový pán Trosek je robot Čenda, návštěvníky provede hrou Čertova mřížka

Ředitelka turistického informačního centra na Troskách Markéta Jandová a...

Na hradě Trosky přijali nového průvodce. Jmenuje se Čenda a je to robot. S turisty rozmlouvá a především je zatahuje do...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz