Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ať jdou jinam, žádá starosta Chrastavy kvůli změnám ve výchovném ústavu

  15:15aktualizováno  15:15
„Je to skandál a poprava.“ Starosta Chrastavy Michael Canov se těmito slovy tvrdě pustil do ministerstva školství. Nesouhlasí s tím, že ve své funkci skončila ředitelka ve městě umístěného výchovného ústavu pro mládež. Obává se, že nové vedení nastolí příliš mírný režim.

Starosta Chrastavy se bojí, že ve městě nebude bezpečno. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ministerstvo minulý týden vyčetlo Markétě Sochorové, že režim, který v zařízení panoval, porušoval práva dětí. Odhalily to prý opakované kontroly z kanceláře ombudsmana i právě z resortu školství (o výtkách jsme psali zde).

Sochorová následně na svou funkci rezignovala, v ústavu zůstává dál jako učitelka.

„Dostali jsme řadu doporučení, z nichž s některými nemohu souhlasit a beze zbytku je naplnit tak, jak mi to nařídilo ministerstvo. Myslím si totiž, že v tu chvíli by výchovný ústav již přestal být výchovným ústavem. I proto jsem se rozhodla funkce ředitelky vzdát,“ sdělila.

Smířit lidi s ústavem trvalo léta, říká starosta

„Je to nevídaná ‚poprava‘ paní ředitelky. Teď tady nastává režim nerežim, který dá chovancům prakticky naprostou volnost k pohybu po městě. Trvalo nám dlouhá léta vytvořit mezi ústavem a lidmi v Chrastavě nějaký vztah, tak, aby se jich místní nebáli. To totiž nejsou žádní občasní záškoláčci, někteří mají za sebou trestnou minulost,“ prohlásil starosta.

Ministerstvu vzkazuje, že pokud nová pravidla umožní, že chovanci se budou moci prakticky volně pohybovat po městě, tak nechce, aby ústav v Chrastavě dál byl. „Navrhuji a žádám, aby opustil území města,“ prohlásil.

Ministerstvo za zásadní nedostatky považuje zejména neadekvátní systém hodnocení dětí. Chlapci prý mají velmi omezenou možnost samostatného pohybu, jsou omezováni v jídle či v možnosti styku s rodiči a sourozenci.

Ústav pracoval s chovanci podle bodového systému. Body dostávali za dobré či špatné chování, podle kontrolorů byl ale systém výrazně demotivující. „Mohl jste dostat jeden kladný bod za to, že budete hodinu pracovat na zahradě. Ale za to, že mluvíte v jídelně nebo odmítnete přednést báseň dostanete minus pět bodů,“ přibližuje náměstek ministryně Václav Pícl.

Inspekce pochybení neobjevila

Jenže podle zprávy České školní inspekce, která byla v ústavu na pětidenní kontrole v prosinci loňského roku, žádná taková pochybení objevená nebyla.

„V režimu dne je respektováno právo dětí na osobní volno i volnočasové aktivity,“ píší v tehdejší zprávě inspektoři. „I při důsledném dodržování pravidel učitelé respektovali osobnost žáků a snažili se v nich posilovat sebeuvědomění vlastní hodnoty a lidskou důstojnost,“ uvádí dál inspekční zpráva.

Nyní se ovšem inspekce postavila na stranu ministerstva, které už také dočasně pověřilo vedením ústavu Soňu Cpinovou. Pochází z Brna, kde také řídila Diagnostický ústav pro mládež. V Chrastavě už zavedla nový režim.

„Děti teď mají samostatné vycházky. Dodržujeme pouze zákon tak, jak je platný. Musíme mít stále na paměti, že to jsou děti ve školském zařízení a jejich chování má nějakou příčinu, na níž se snažíme přijít a pomoci jim najít cestu k bezpečnějšímu dospívání. Důležitá je komunikace a její úroveň záleží právě na dospělém. Vemte si, že dítě je traumatizované už jenom tím, že v ústavu je a pokud je v nějakém stresu, tak reaguje emočně, a to buď agresí nebo útěkem,“ přiblížila Cpinová.

Nová pravidla děti zmatou, říká bývalá ředitelka

Bývalá ředitelka ale odmítá, že by dosavadní pravidla dětem ubližovala.

„Byly na ně zvyklé, akceptovaly je, cítily se v nich bezpečně. Tím, že teď se ten zavedený systém narušil, jsou zmatení, neví, co mohou čekat. V tuto chvíli vědí jen to, že i když mají nějaké prohřešky, na vycházku se stejně dostanou. Jenže my musíme brát v úvahu i anamnézu těch chlapců. Teď tu třeba máme jednoho, kterého nechce pouštět kurátorka ani domů na dovolenku, protože má u něj podezření z obtěžování dětí. A 150 metrů od ústavu je základní škola. Pusťte si pak takového kluka samotného ven,“ dodala.

Dosud mohli chovanci na vycházku o víkendu, v týdnu pouze výjimečně, za odměnu. Teď mohou chodit každý den.

Podle Cpinové by se mohlo do konce měsíce rozhodnout o novém řediteli ústavu. „Pak se nastaví nová pravidla a bude záležet na novém řediteli, jak je uchopí a kam dál posune,“ podotkla.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Stavba cyklostezky u Jizery narazila na skalnaté údolí a zátopovou oblast

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Měl to být ráj cyklistů, místo toho stavba cyklostezka Greenway Jizera stojí. Naráží na to, že se zatím neví, kudy...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Najdete na iDNES.cz