Jan Farský zmeškal ve Sněmovně dvě třetiny hlasování. Léčil se z těžkého úrazu při lyžování a také v parlamentu kvůli tomu jezdil na vozíku.

Jan Farský zmeškal ve Sněmovně dvě třetiny hlasování. Léčil se z těžkého úrazu při lyžování a také v parlamentu kvůli tomu jezdil na vozíku. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Starosta Semil patří kvůli nehodě k největším absentérům Sněmovny

  • 0
Starosta Semil Jan Farský patří mezi největší absentéry při hlasování v Poslanecké sněmovně. Lidé si ho příliš neužili ani na semilské radnici. Je v tom ale tak trochu nevinně. Za jeho absence může těžký úraz, který utrpěl v březnu při lyžování.

Podle statistických údajů jste se účastnil pouze 34 procent hlasování v Poslanecké sněmovně. To je nejhorší umístění mezi poslanci za Liberecký kraj a třetí nejhorší účast ze všech 198 hodnocených poslanců.
Za tím stojí moje marodění. 16. března jsem si při lyžování přivodil tříštivou zlomeninu obou stehenních kostí a levé koleno jsem si utrhl. Ve francouzských a českých nemocnicích jsem strávil šedesát dnů, následně měsíc a půl na vozíku, pak podpažní berle, francouzské hole a hůl. Zatím poslední operace, odstranění šroubů, byla 16. října.

Jak jste na tom nyní?

JAN FARSKÝ

Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně

Postupně pracoval jako právník na radnici v Semilech, v advokátní kanceláři a jako poradce místopředsedy vlády pro ekonomiku Martina Jahna, se kterým poté odešel do společnosti Škoda Auto na oddělení pro vztahy s veřejnými institucemi.

Starostou Semil je od listopadu 2006.

Od roku 2008 je členem zastupitelstva Libereckého kraje.

V letošních parlamentních volbách kandidoval na posledním 17. místě za TOP 09, dostal 3425 preferenčních hlasů a stal se poslancem.

V podzimních komunálních volbách získala jeho Volba pro Semily ve městě 12 mandátů z 21.

Svobodný, bezdětný, 31 let

Teď jsem od 11. listopadu zavřený od pondělí do neděle na Slapech. Jsem tu i teď až do silvestrovského oběda. Možná ještě chvíli po obědě budu cvičit a pak třetího ráno v půl osmé zase nastupuji.

Na jak dlouho?
Doktoři mi řekli, že jestli chci chodit co možná bez následků, a ve svých třiceti letech si ještě plánuji takovou budoucnost, abych chodil bez následků, takže tu mám vydržet do konce ledna. Tím pádem ty absence ještě přibudou. Ale neznamená to, že nejsem v kontaktu s prací. O víkendech se scházíme se starostkami a probíráme potřebné věci. Samozřejmě, že tu sedím na netu, teď zrovna připomínkuji městský rozpočet.

To je práce pro město. A co pro Sněmovnu?
Scházím se v Praze s lidmi, co mají do činění k Semilům a zároveň chodím do Sněmovny. Je to ale v podvečerních hodinách. A i když to je v den, kdy je schůze, tak mi přijde hloupé se v pět hodin podepisovat, jako že na té schůzi jsem, když jsem tam od rána nebyl. Ze začátku jsem zvládal pět dní v týdnu jezdit z léčebny do Prahy, ale pak jsem padnul s angínou a řekl jsem si, že mohu do Prahy maximálně dva dny v týdnu.

Nevedl vás zdravotní stav k úvaze, že byste si měl nechat třeba jen jednu z funkcí?
Teď mě to blokuje v obou funkcích. V tuhle hodinu bych mohl zrušit zrovna obě, protože prezenčně nedělám ani jednu. Ale na druhou stranu, tím, že mi tu na konci ledna skončí rehabilitace, v březnu či v dubnu bude poslední operace, pak už jen čtyři až šest týdnů rehabilitací - a měl bych se vrátit do plného fyzického stavu, tak si myslím, že to zvladatelné je. Já ten čas tady využívám třeba k tomu, že nastudovávám urbanistické knížky či dělám na programu rozvoje města. Dokonce připomínkuji zákon o veřejných zakázkách, u toho jsou schůzky na ministerstvu pro místní rozvoj jednou za měsíc. A na to jsem se uvolnil z léčení, protože to považuji za důležité.

Můžeme očekávat, že se Vaše aktivita ve Sněmovně příští rok zlepší a už nebudete na chvostu hlasovací účasti?
Nyní mám spíš nakročeno na to, abych postoupil na první místo v neúčasti.

Tam je Karel Schwarzenberg s účastí 22 procent.
Hm, tak toho asi nestrhnu (smích).