Turnovskému starostovi se nelíbí ani plánovaná podoba Domova Sluneční dvůr v...

Turnovskému starostovi se nelíbí ani plánovaná podoba Domova Sluneční dvůr v Sosnové. | foto: Vizualizace: Liberecký kraj

Starosta kritizuje „ošklivé“ krajské stavby. Nově je ohlídá architekt

  • 0
Pomohou zlepšit život, ale nejsou hezké a nedávají ostatním dobrý příklad. Do kritiky stavby dvou sociálních projektů, na které poplynou evropské miliony, se pustil Tomáš Hocke, krajský zastupitel, starosta Turnova a stavební inženýr v jedné osobě.

Podle něj u vyprojektovaného Domova a centra denních služeb v Jablonci nad Nisou a Domova Sluneční dvůr v Sosnové kraj rezignoval na kvalitní architekturu.

Připravovaná přeměna pobytové služby má zlepšit život handicapovaným lidem. Umožní jim žít v podmínkách běžných bytů, které nebudou připomínat ústavní prostředí.

„Je ale škoda, že jsme u těchto staveb spálili možnost, aby ty domy byly lepší. Zásadně lepší. Bohužel neodpovídají soudobé architektuře a nedávají příklad soukromým investorům. Projekt už nejde předělat,“ řekl Hocke eufemisticky na adresu vyprojektovaných staveb.

„Myslím si, že kraj v tomto případě spíš řešil financování, a architektura jej tolik nezajímala,“ domnívá se Hocke. „Máme přitom sílu kultivovat prostředí. Kdo jiný než veřejná správa by měl udávat směr v architektuře a jít ostatním příkladem? Měli bychom to dělat tím spíš, že na stavbu jdou veřejné peníze a jsou pod dohledem. Veřejná správa ostatně udávala trend v projektování veřejných budov i za první republiky.“

Stavba v Jabloneckých Pasekách pro 18 klientů má být hotová v roce 2020. Počítá se s náklady 51,4 milionů korun. Sluneční dvůr v Sosnové pro 12 klientů se dostaví v témž roce. Na projekt se počítá s náklady 26,2 milionů korun. Stavby mají být spolufinancovány z programu IROP. Žádosti o dotaci na oba projekty už kraj podal.

Návrhy jsou především funkční, míní krajská radní

„Hrozně nerada bych to teď hodnotila. Návrhy jsou především funkční. Chtěli jsme situaci těch lidí řešit v co nejkratší době. Budu především strašně ráda, až domy budou stát, protože smyslem je, aby lidé bydleli lépe než doteď. A to se zcela jistě povede,“ zmínila krajská radní Radka Loučková Kotasová, která má mimo jiné na starosti evropské projekty.

Podle ní jsou projekty transformace velmi náročné na přípravu. A změny by mohly rozjeté projekty zastavit.

Připomínku starosty Hockeho ale vzali krajští radní vážně. „Shodli jsme se na tom, že vytvoříme externí pozici architekta, který by příště připomínkoval zadání těchto staveb. Estetika a kvalita by u staveb, na nichž se podílí kraj, rozhodně být měla,“ zmínila Loučková.

Za už fungující a velmi povedenou krajskou stavbu naproti tomu Hocke považuje vybudování lůžkového hospice z bývalého sirotčince, či přeměnu libereckých novorenesančních lázní na galerii.

Cení si i citlivé přestavby Výzkumného ústavu textilních strojů na Evropský dům. Byť ani v jednom případě nejde o novostavbu „na zelené louce“. „Kraj má teď velkou šanci na povýšení veřejného prostoru v okolí krajského úřadu. Uvidíme, co přinese architektonická soutěž,“ řekl Hocke.

Architektonická soutěž je ale zdlouhavá a stojí mnoho peněz. Je k ní možné sáhnout jen u skutečně zásadních projektů. U menších je podle Hockeho lepší zadat variantní studie více architektům. Nejlepší návrh by vybrala komise a s tím by se dál pracovalo.