Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starosta objevil v kanceláři rušičku odposlechů. Dal ji tam jeho předchůdce

  12:18aktualizováno  12:18
Rušičku odposlechů měl ve své kanceláři namontovanou někdejší starosta Vratislavic nad Nisou Lukáš Pohanka. Zařízení objevil nový starosta libereckého městského obvodu a vše začala prošetřovat policie. Radnice se nyní pře o to, zda je rušička odposlechů mafiánská praktika, nebo ochrana úřadu před únikem informací.
Podle exstarosty Vratislavic Lukáše Pohanky docházelo v jeho kanceláři k únikům informací. Ilustrační snímek

Podle exstarosty Vratislavic Lukáše Pohanky docházelo v jeho kanceláři k únikům informací. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

"Nahrává to podezření o rozhovorech na hraně zákona nebo dokonce za hranou, které se za zdmi radnice odehrávaly, a tomu, že se na radnici dělo něco nedobrého. Napadne to každého normálně uvažujícího člověka," říká nynější starosta Aleš Preisler (Unie pro sport a zdraví) k odhalenému zařízení.

"Přinejmenším z morálního hlediska není v pořádku, aby starosta měl takové zařízení. Myslím, že by se v kanceláři starosty nemělo projednávat nic, co by si neměl nikdo poslechnout," je přesvědčen Preisler.

Bývalý starosta Pohanka (Starostové pro Liberecký kraj) ale nařčení odmítá.

"Jde jednoznačně o uměle vykonstruovanou záležitost s cílem mě očernit. Zařízení není nelegální, používá jej celá řada firem, ale i státních institucí. Vím o více starostech v kraji, kteří systém používají, aby se nedostaly ven věci, které mohou poškodit obec. Není to nic, co by nebylo běžné," vysvětluje Lukáš Pohanka.

Čidla na stěnách a kolem dveří

Zbytky zařízení jsou podle Preislera v kanceláři dodnes. Jedná se o čidla na oknech, stěnách nebo kolem dveří. V kanceláři už ale dnes není řídicí centrum a systém nefunguje.

Funkční šumová rušička dokáže znehodnotit záznam odposlechové "štěnice", diktafonu, ale i radiového odposlechu, GSM odposlechy nebo laserového mikrofonu, který by chtěl někdo použít zvenku.

Zastupitelstvo starostovi uložilo, aby podal trestní oznámení na neznámého pachatele, který zařízení namontoval a využíval, stejně jako na toho, kdo ho dodal. Podle hospodářské kriminálky ale nedošlo k trestnému činu.

Šumový generátor jsem si pořídil za své peníze, říká exstarosta

Lukáš Pohanka si zařízení nechal namontovat za své peníze a ne z obecního rozpočtu. Přiznal to i na únorovém zastupitelstvu, kde odpovídal na dotaz bývalého zastupitele Petra Jeništy (Strana zelených).

"Pane Jeništo, byl tu šumový generátor, který byl instalován za mé osobní peníze. Nikoli z rozpočtu městského obvodu," uvedl Lukáš Pohanka.

Petr Jeništa chtěl vědět, kdo vlastně neměl slyšet, co se uvnitř projednává. "Policie, nebo kdo? Kdo jiný má nějaké zařízení, aby mohl zvenčí odposlouchávat co se děje v místnosti?" ptal se Jeništa. Podle něj stojí takové zařízení tisíce.

"Fascinuje mě, že jste měl takové obavy, abyste ho instaloval. Okamžitě mi zase naskakuje myšlenka, proč jste vydal takové peníze? Proč jste měl takové obavy, z čeho a z koho?" chtěl znát pohnutky bývalého starosty Petr Jeništa. Chce napsat i článek do vratislavického periodika Vratislavický zpravodaj.

Bývalý starosta pro MF DNES uvedl, že šumový generátor nechal do kanceláře namontovat v roce 2012.

Někdy hrozí vyzrazení informací z kanceláří

"Nechal jsem ho nainstalovat ve chvíli, kdy se projednávaly kauzy Imobilien a Europien Development Investment, v řádu mnoha milionů, ve kterých vedl městský obvod soudní spor. Docházelo k únikům informací. Chtěl jsem předejít nezákonným odposlechům, aby druhá strana nezískala informace, které by mohly vést k poškození městského úřadu u soudu," uvedl Lukáš Pohanka.

Člen předsednictva Svazu měst a obcí České republiky a zároveň starosta Příšovic Antonín Lízner nezná žádného starostu, který by měl podobné zařízení ve své kanceláři. Zároveň si ale umí představit situace, kdy obci hrozí vyzrazení taktických informací ještě před tím, než by se měly dostat na veřejnost.

"Ještě jsem se s žádnou rušičkou v kanceláři starosty nesetkal. Možná je to spíš problém v etické rovině, ale když si to dá člověk do své kanceláře, za své peníze a nezneužije obecní prostředky, nic nezákonného v tom nevidím. Je také pravda, že situace ve Vratislavicích byla vyhrocená a možná měl starosta nějaké podezření," zmínil Antonín Lízner.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Bitvu u Liberce sehráli vojáci z celé země. Aplaudovaly jim tisíce lidí

Rekonstrukce historické bitvy u Liberce (21. dubna 2018).

Dělostřelci císařovny Marie Terezie vytáhli až z Dobrušky, velitel pruských pěšáků dorazil z brněnského Špilberku a...

Fiktivní americký voják obral penzistku z Českolipska o statisíce

(Ilustrační snímek)

Podvodník, který se vydával za vojáka armády USA, připravil penzistku z Českolipska o úspory a také o peníze, které si...

Jablonecké nádraží uniklo bourání, bude v něm model železnice i vinotéka

Nádraží je velmi zajímavě posazené mezi železniční a tramvajovou trať, nic...

Jablonec se vložil do záchrany unikátní budovy bývalého vlakového nádraží na okraji města, kterou čeká demolice....

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz