Starostka České Lípy Hana Moudrá.

Starostka České Lípy Hana Moudrá. | foto: MF DNES

Starostovat a mít dítě? V kraji je na kandidátkách třetina žen

  • 0
Ženám se v Libereckém a Ústeckém kraji v komunální politice daří nejlépe z celé republiky. Na letošních kandidátkách do obecních a městských zastupitelstev jich je dohromady 2 958, celkem tedy více než třetina.

Podle turnovského politologa Jana Kubáčka má toto číslo velký význam. "Je dokázáno, že když se jakákoli menšina dostane k hranici třiceti procent, začne se chovat emancipovaně a sebevědomě," vysvětluje.

Podle něj se ženy vyskytují v komunální politice více než v té "vysoké" proto, že náplň této práce je konkrétnější. "Dobré by ale bylo, aby se ženský prvek více objevoval na všech úrovních a například rodinná politika kraje i obcí by mohla být souvislejší," míní politolog.

ŽENY V POLITICE

Kolik žen kandiduje letos do obecních a městských zastupitelstev v krajích?

1. Ústecký 35,1 %
2. Liberecký 34,1 %
3. Olomoucký 33,1 %
4. Karlovarský 32,9 %
5. Moravskoslezský 32,5%
6. Středočeský 32,4 %
7. Pardubický 31 %
8. Jihomoravský 30,8 %
9. Zlínský 30,1 %
10. Královéhrad. 29,9 %
11. Jihočeský 28,8 %
12. Plzeňský 28,5 %
13. Praha 27,8 %
14. Vysočina 26,83 %

ČR: 31,17 %

Nejvýše postavenou komunální političkou v kraji je čtyřiačtyřicetiletá Hana Moudrá, která starostuje v osmatřicetitisícové České Lípě.

"Že je u nás tolik žen v politice? Tleskám," má Moudrá radost ze statistiky. Podle ní se vyskytují ženy-starostky hlavně na vesnicích. Tomu odporuje letmý pohled na mapu kraje. Moudrá spolu s turnovskou starostkou Hanou Maierovou "velí" dvěma ze čtyř největších měst v kraji.

"To je sice pravda, ale je to spíš taková milá raritka. Když se podíváte dál, na obce s rozšířenou působností, tak těch je deset a žádná další starostka už tam není." Vyšší politika podle ní zůstává mužskou záležitostí.

"První dva roky v politice pro mne byly hodně těžké. Začala jsem se pohybovat v mužském světě politikaření. Zákony jsem se snažila mít co nejvíce nastudované, aby mi pak někdo nemohl předhodit, že nosím sukni a tudíž tomu nerozumím," vzpomíná.

Skloubit rodinu s politikou je nejtěžší, tvrdí starostka

Za stěžejní problém považuje Moudrá skloubení politiky s rodinou. Na post starostky totiž kandidovala, když byla těhotná. "Myslím, že hodně záleží na tom, jaké má žena zázemí. Mně rodina hodně pomohla. Se starostí o čtyřletou dcerku i teď vypomůže babička nebo paní na hlídání," vysvětluje Moudrá, která však není zastánkyní kvót.

Přesto se jí podařilo sestavit do letošních voleb kandidátku, která je téměř "fifty fifty". A to za ODS, která je považována za maskulinní stranu. "Pro mě je podstatné, aby byl zastoupen mužský i ženský pohled na věc. A navíc vidím, že ženy v České Lípě o politiku zájem mají."

Podobně vyvážené kandidátky lze najít i v krajském městě. Přes 40 % žen má na svém volebním lístku Změna pro Liberec, Suverenita a Demokratická regionální strana (DRS). Poslední dvě jmenované, stejně jako ČSSD nebo KSČM, nabízejí ženu i na pozici lídra.