Starostové se bojí, že většina peněz skončí na liberecké radnici (na snímku) a v sousedním Jablonci.

Starostové se bojí, že většina peněz skončí na liberecké radnici (na snímku) a v sousedním Jablonci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Starostové se bojí, že jejich města přijdou kvůli Liberci o miliardy

  • 9
Skandální a neprofesionální. Slova, která teď často skloňují starostové menších měst a obcí v Libereckém kraji. Jejich hněv míří do krajského města. Obávají se, že přijdou na úkor Jablonce nad Nisou a Liberce o evropské peníze z Integrovaného plánu rozvoje území.

Nejde přitom o malou částku, obce a města by si měly rozdělit přes dvě a půl miliardy korun. Jen Liberec si chce pro sebe ukrojit jeden a půl miliardy.

Starostům nejvíce vadí, že nedostávají informace o tom, jak pokračuje příprava plánu. Mají proto strach, že se na jejich projekty nedostane. Primátorovi Liberce už minulý týden poslali dopis, pod nějž se podepsalo dvacet starostů ze čtyřiadvaceti měst a obcí, které v dotčeném regionu leží.

„Od začátku nás město Liberec přehlíží. Mělo nás pozvat na jednání, ale nic takového se nestalo. Občas dostaneme nějaký mail, ale to jsou všechno takové neoficiální zprávy. O výzvě, že můžeme podat předběžně projekty, jsme se navíc dozvěděli náhodou uprostřed prázdnin. A dostali jsme na to jen deset dnů. To je přece naprosto skandální,“ zlobí se starosta Chrastavy Michael Canov.

Starostům vadí, že v řídícím výboru nemají žádného svého zástupce. „Měl by tam být. Integrovaný plán se týká celého území, ne jenom Liberce a Jablonce nad Nisou,“ prohlásil Daniel David, starosta Janova nad Nisou.

Také on vidí hlavní problém v téměř nulové informovanosti. „Ještě minulý rok obsahoval strategický dokument osm priorit, teď tam jsou jen čtyři. Nevíme proč, nikdo nám nic neřekl, ale pro nás z toho tak například vypadly projekty zaměřené na infrastrukturu,“ doplnil starosta.

Neznáme pracovní verzi plánu, stěžují si starostové

Starostové si rovněž stěžují, že nemají možnost seznámit se s aktuální pracovní verzí integrovaného plánu. Na webových stránkách Liberce je totiž k dispozici pouze ta ze srpna loňského roku.

Proto nevědí, podle jakých kritérií a kdo bude projekty hodnotit. „Dostáváme jen povrchní informace, naposledy nás kdosi z města oslovil v roce 2014. Přitom bychom rádi žádali peníze třeba na rozšíření kanalizace, na modernizaci čističky odpadních vod nebo na rozšíření mateřské školy. Bohužel ale nevíme, zda se s tím vůbec do priorit vejdeme,“ zmínil starosta Mníšku Roman Slezák.

V Chrastavě by zase rádi, aby se dostalo na sedm jejich projektů. Mimo jiné na rozšíření a rekonstrukci základní školy, na cyklostezku, která by vedla skrz město nebo na rekonstrukci areálu základní a mateřské školy ve Vítkově. „Celkem jde o projekty za zhruba tři sta milionů korun,“ upřesnil Canov.

Přípravu plánu kritizovala před měsícem také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Přitom pokud ministerstvo program neschválí, region peníze nedostane. Liberecké politiky chce proto popohnat i hejtman kraje Martin Půta.

Kraj má projekty za 400 milionů

„Je třeba integrovat do projektů celé území a především je potřeba vytvořit strategii, na jejímž základě se budou projekty vybírat. To se dosud nestalo,“ prohlásil hejtman.

Ostatně i kraj chce z integrovaného plánu získat nějaké peníze. Připravil projekty za zhruba čtyři sta milionů korun. Mezi nimi je například modernizace Severočeského muzea v Liberci a jeho expozic.

Náměstek libereckého primátora Jan Korytář se však nedomnívá, že radnice starosty málo informuje. Dosud si na to prý nikdo nestěžoval. Navíc se podle něj už počítá s tím, že se změní složení řídícího výboru. „Dohodli jsme se, že oslovíme Svazek měst a obcí, aby vyslali svého zástupce,“ upřesnil Korytář.