„Dopad zákona může být na malé živnostníky až likvidační,“ tvrdí hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

„Dopad zákona může být na malé živnostníky až likvidační,“ tvrdí hejtman Libereckého kraje Martin Půta. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Evidence tržeb zničí vesnické obchody, varuje hejtman. Kraj navrhne novelu

  • 509
Starosty z Libereckého kraje děsí bankroty drobných živnostníků v obcích kvůli povinné elektronické evidenci tržeb (EET). Okresní hospodářská komora dokonce varuje před nárůstem nezaměstnanosti. Vedení kraje se proto pokusí nejtvrdší dopady odvrátit. Navrhne novelu příslušného zákona.

Její podstatou je, aby se povinnost omezila na měsíční plátce daně z přidané hodnoty. Nejmenších živnostníků s obraty menšími než 10 milionů korun by se pole návrhu netýkala.

„Právě nejmenší živnostníci na menších obcích zajišťují základní služby. Jsou to například provozovatelé malých obchodů a restaurací,“ vysvětlil návrh hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN).

„Boj proti daňovým únikům samozřejmě podporujeme a snahu o snížení objemu černých pasažérů v daňovém systému ze strany ministerstva financí považujeme za oprávněné, nicméně se obáváme, že dopad zákona může být především na malé živnostníky a poskytovatele služeb až likvidační,“ doplnil Půta.

Podle něj by bylo také řešením, kdyby měli drobní živnostníci alespoň odklad do doby, než se nový systém otestuje na větších firmách. Návrh kraje posoudí sněmovna. „Legislativní formu kraje nepoužívají každý den, ale je to naše možnost, jak parlamentu říct, aby se nad celou věcí znovu zamyslel,“ podotkl Půta.

Živnostník, který vede obchod, přežívá jen tak tak

Obavy z krachů živnostníků, kteří na vesnicích leckdy podnikají v obecních budovách, aby měli co nejmenší náklady, a přesto jsou na hranici přežití, doléhají ke kraji ze všech stran.

„Živnostník, který u nás vede obchod, přežívá jen tak tak. Dnes už prodává jen základní potraviny nebo věci, které lidem právě dojdou. Konkurence supermarketů, kde se dělají velké nákupy, je obrovská. U něj skutečně reálně hrozí, že skončí,“ přiblížil starosta Heřmanic Vladimír Stříbrný.

Nového zákona se bojí i podnikatelé ve větších městech. „Prakticky nevyděláváme. Vstupní náklady budou určitě vyšší než deset tisíc a popravdě řečeno si ani neumím představit, jak to bude fungovat v praxi. Možná se na to vykašleme,“ zvažuje hostinský Stanislav Voldřich z liberecké restaurace Na Kopečku.

S návrhem Libereckého kraje zavést EET jen pro měsíční plátce daně souhlasí i Okresní hospodářská komora Liberec. Varuje totiž před zvýšením nezaměstnanosti.

Evidence má být zaměřena na plátce DPH, namítá komora

„Nový zákon o EET nemá pro drobné živnostníky smysl. Pokud má být EET primárně určeno k likvidaci daňových úniků, měla by být systémová opatření evidence zaměřena především na plátce DPH,“ prohlásil člen představenstva komory Michal Melincsjár.

„Pokud vezmeme v potaz počet drobných živnostníků podnikajících v Česku, kteří mají roční obrat nižší než šest set tisíc korun, tedy osoby co většinou podnikají při zaměstnání, přičteme potenciální objem navýšení vybraných daní, finanční a časové zatížení této skupiny podnikatelů, dojde k meziročnímu nárůstu krachů u osob samostatně výdělečně činných ze současných čtrnácti na několik desítek procent,“ vysvětlil Melincsjár.

Opatření pak podle jeho názoru povede ke zvýšení nezaměstnanosti. „Zátěž pro systém bude výrazně vyšší než hypotetický přínos z vybraných daní u této skupiny,“ zdůraznil.