Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Starostové si stěžují na ČEZ u premiéra. Dráty tu nechceme, vzkazují

  9:00aktualizováno  9:00
Pomoc u vlády hledají starostové obcí na Novoborsku vyděšení z plánu skupiny ČEZ. Ta chce postavit vedení vysokého napětí koridorem přes Lužické hory. Obce závislé na cestovním ruchu by to podle starostů tvrdě zasáhlo.
V dopise obce především nesouhlasí s plánovaným vedením 110 kV Lužickými horami. Navrhují pouhou rekonstrukci dvou stávajících vedení nebo to, aby energetici případnou novou trasu vytyčili jinudy. (ilustrační snímek)

V dopise obce především nesouhlasí s plánovaným vedením 110 kV Lužickými horami. Navrhují pouhou rekonstrukci dvou stávajících vedení nebo to, aby energetici případnou novou trasu vytyčili jinudy. (ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Společnost ČEZ sice projekt před lety zastavila, nyní jej ale má v investičním záměru na roky 2017 a 2018.

Zástupci obcí předali premiérovi Jiřímu Rusnokovi dopis, v němž varují před devastujícím dopadem plánu pro přírodu a život v obcích.

"Především chceme, aby nás přizvali k jednání a neřešili to bez nás, abychom byli od začátku u tvorby projektu. Pro celé Lužické hory by jinak měla stavba vedení devastující důsledky. Máme vlastní řešení," tvrdí starosta obce Okrouhlá Jiří Vosecký.

Dopis podepsali starostka obce Svor Kateřina Jonáková, starosta Okrouhlé Vosecký i starosta Příšovic Antonín Lízner. Ten je za Liberecký kraj ve vedení Svazu měst a obcí. Dopis premiérovi osobně předal, o možném těžkém dopadu na území Lužických hor podle svých slov hovořil i s ministrem pro místní rozvoj.

Zásah do chráněné oblasti je nesmyslný

"Apeloval jsem na to, aby se tento hrozící problém začal řešit z nejvyšší úrovně. Zásah do regionu chráněné krajinné oblasti je naprosto nesmyslný, zvlášť když jsou možná jiná řešení. Varianty už ve spolupráci s mikroregionem Novoborsko připravujeme," zmínil Lízner.

V dopise obce především nesouhlasí s plánovaným vedením drátů 110 kV Lužickými horami. Navrhují pouhou rekonstrukci dvou stávajících vedení nebo to, aby energetici případnou novou trasu vytyčili jinudy. Ne středem chráněné krajinné oblasti.

"Předseda vlády se chce se situací nejdříve podrobně seznámit a pak rozhodne o možnostech, které vláda v tomto ohledu má," přiblížil stanovisko premiéra Jakub Stadler z tiskového oddělení úřadu vlády.

Plánovanou stavbu koridoru, který by měl energeticky pomoci Šluknovskému výběžku, přirovnal starosta Okrouhlé Vosecký v dopadech na krajinu k těžbě uranu chemickou cestou. Starostové tvrdí, že by průsek lesem měl šíři až 200 metrů a vedl by i vrcholovými částmi Lužických hor.

Nebudeme až tak kácet, ujišťuje ČEZ

Tak rozsáhlé kácení ale energetici důrazně odmítají. "Dvě stě metrů je holý nesmysl. Šíře koridoru by dle záměru měla být 32 metrů," zdůraznila mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Celkem 2 krát 12 metrů na každou stranu od kraje vodiče je podle ní ochranné pásmo vedení. A samostatná konstrukce vedení má podle ní šíři maximálně 8 metrů. "Není pravda, že by se jednalo o kompletně vykácený průsek bez jakéhokoliv lesního porostu," upozornila mluvčí.

V průběhu trasy vrchního vedení připouštějí normy trvalý porost až do výše tří metrů. "Snižuje to dopad energetické stavby do krajiny. Chci také připomenout, že se stále bavíme jen o záměru," podotkla mluvčí.

Vysoké stožáry povedou od Varnsdorfu do Nového Boru

Vysoké stožáry by podle záměru ČEZu měly zamířit z Varnsdorfu přes Svor až k Novému Boru. Nebo v kratší variantě pouze do Svoru. Má se jednat o záložní vedení vysokého napětí do Šluknovského výběžku. Ten má zatím jen jediné a zastaralé.

"Po půl století provozu přestává vedení stačit i kapacitně," upozornila mluvčí skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. Jak uvedla, největší problém by nastal během živelné pohromy, jako je třeba vichřice.

Proud není možné přivést odjinud. ČEZ také tvrdí, že dnes není možné připojovat více zákazníků, a to omezuje průmyslový i podnikatelský rozvoj území. O budování koridoru ale podle Holingerové není rozhodnuto.

Společnost prý zvažuje všechny možné varianty. "Pokud se projekt uskuteční, pro další postup bude vybrána varianta s nejmenším dopadem na životní prostředí při respektování technické a ekonomické proveditelnosti," řekla Soňa Holingerová.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz