Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stát chce zdražit podzemní vodu. Obce v Libereckém kraji protestují

  10:33aktualizováno  10:33
Obce a města v Libereckém kraji odkázané jen na zdroje podzemní vody se bojí návrhu nového zákona o vodách. Ministerstvo životního prostředí totiž plánuje zvýšit poplatky za odběr podzemních vod.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Lukáš Procházka, MF DNES

Zákon má chránit podzemní zdroje, podle kritiků ale povede především ke zdražení vody. Hrozí dokonce prolomení sociálně únosné ceny vody. Ministerstvo navrhuje, aby poplatky za odběr podzemních vod stouply během šesti let na trojnásobek.

„Novela by se nás tvrdě dotkla a vůbec se nám nelíbí. Obrátí se proti lidem, protože povede ke zvýšení vodného. Vodovod vlastníme a jestli budeme muset zdražit vodu, všechno negativní padne na nás. Nikdo nebude studovat, jestli se zvedly náklady na získávání vody, jestli něco platíme státu, nebo ne,“ obává se starosta Prysku na Českolipsku Jan Sviták. Obec Prysk je odkázána právě na zdroje spodní vody.

Je to snaha získat někde peníze, říká starosta

Jen část obyvatel Prysku má vlastní studny. Zhruba 250 odběratelů je napojeno na obecní vodovod. Obec navíc nepatří pod křídla Severočeské vodárenské společnosti, která může tíživé dopady zvýšených nákladů lépe absorbovat. Právě na obce jako je Prysk by pak novela dopadla nejtíživěji. „Vidím v tom zase především snahu státu získat někde peníze,“ připomněl starosta Sviták.

Před zvýšením ceny vody tam, kde jsou lidé odkázáni na zdroje podzemních vod, varuje i Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). Pro většinu lidí odkázaných na podzemní vodu nejde zásobování vodou zajistit jinak než bez velkých investic do infrastruktury a zbudování přivaděče.
„Poplatek za odběr podzemní vody je v současné době dvě koruny za kubík, postupně by se měl zvýšit až na šest korun v roce 2022,“ upozornil Oldřich Vlasák, ředitel SOVAK ČR.

Novelou zákona o vodách, jež řeší i změnu výše poplatků, se má vláda zabývat příští týden. Také hejtman Libereckého kraje ji považuje za nešťastnou. Doufá, že neprojde. „Nemyslím si, že navýšení poplatku je namístě. Sice vytvoří nové zdroje, ty ale nebudou ani náhodou stačit k tomu, aby se tím řešil problém sucha jako takový. Navíc to bude impuls k prolomení stokorunové hranice za kubík vody, které se vodohospodářské společnosti zatím bojí,“ řekl hejtman Martin Půta.

„Tento poplatek podle našeho názoru ani neuchrání podzemní vody od čerpání,“ upozornil Oldřich Vlasák a dodal: „Jednak někde jiný zdroj pitné vody ani není a přivedení povrchové vody by znamenalo velmi drahou změnu technologie.“

Platby se mohou zvýšit až o 15 korun

Do cen se podle novely ještě víc promítne růst poplatků za vypouštění odpadních vod do vod povrchových. Z analýzy SOVAK ČR vyplývá, že u menších oblastí se pak mohou platby za stočné zvýšit až o 15 korun za kubík. Především kvůli značnému zpřísnění požadavků na odstranění dusíku a fosforu.

Podle Oldřicha Vlasáka by v krajním případě mohla některým odběratelům cena vodného a stočného stoupnout až o 21 korun za kubík. Letos Češi platí v průměru 83 korun za metr krychlový pitné vody.

Sdružení se obává, že chystaná novela může ohrozit sociálně únosnou cenu vody. Za tu Evropská unie považuje dvě procenta z příjmů rodiny. Dnes se podle Vlasáka výdaje za vodu pohybují mezi jedním až 1,5 procenta.

„Zlepšení kvality podzemních vod či zvýšení zásob nedosáhneme zvýšením ceny, ale lepším hospodařením v krajině, zvýšením schopnosti půdy zadržovat vodu a snížením chemického a průmyslového zatížení půdy a krajiny jako celku,“ podotkl Oldřich Vlasák.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Ze zelených fotbalových hřišť je step, hráči musí trénovat v lese

Kvůli vedru a nedostatku deště je v Libereckém kraji vysušené i hřiště v...

Mnohá fotbalová hřiště v Libereckém kraji jsou spálená vedrem a úmorným suchem. Přitom ještě na jaře byla zelenou...

Hravá školka našla inspiraci v japonském Tokiu, otevřou ji na podzim

V libereckých Vratislavicích dokončují stavbu netradiční školky.

Krátce před dokončením je stavba zcela netradiční hravé mateřské školy inspirované tokijským předobrazem. Školka „v...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz