Rudolf Dreithaler (na snímku) odmítá platit nájem za pozemek pod svým domem.

Rudolf Dreithaler (na snímku) odmítá platit nájem za pozemek pod svým domem. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Stát rodinu připravil o dům. Restituenta teď žaluje o peníze za pozemek

  • 31
Stát kdysi zneužil Benešových dekretů a neprávem zkonfiskoval v Liberci dům včetně pozemku. Nyní, po vrácení budovy, jeho restituenta žaluje, protože za pozemek pod domem nezaplatil pronájem. Restituent Rudolf Dreithaler platit odmítá a spor je odhodlaný vést až k Ústavnímu soudu.

„Stát nám sebral dům, desítky let ho užíval, zplundroval a teď po mně ještě žádá peníze a žaluje mě. Je to nemorální, co si ke mně dovoluje. Je to ostuda státu,“ zlobí se Dreithaler.

Dům ve Valdštejnské ulici 285/9 patřil jeho rodině. Otec Rudolfa Dreithalera jej měl zdědit. Jenže po únorovém puči dům i s pozemky zabavili 26. listopadu 1949 komunisté na základě Benešových dekretů.

Otec Rudolfa Dreithalera přitom nakonec získal československé občanství i doklad o loajalitě vůči českému národu během okupace. Dům mu ale už nevrátili.

Po dvaceti letech soudních tahanic vybojoval polovinu domu až jeho syn Rudolf, druhou půlku musel vydražit.

Ústavní soud konstatoval, že na rodině byla spáchána křivda a Benešovy dekrety byly zneužity. Soudní spory ale nekončí ani dnes.

Pozemek pod domem o ploše 214 metrů čtverečních, který od padesátých let vlastnila organizace města, totiž restituent nezískal. Město ho v roce 2003 převedlo na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Stát chce za pozemek ročně 39 tisíc

Úřad teď po Rudolfu Dreithalerovi požaduje roční pronájem 39 tisíc korun a žaluje jej pro bezdůvodné obohacení. Zaplatit chce za uplynulých šest let. Nebo nabízí odkup pozemku za 860 tisíc korun.

„Samozřejmě s tím nemohu souhlasit. Všechno bylo o nás bez nás, k žádným jednáním jsem nikdy nebyl přizvaný. Z morálního hlediska je to normální lumpárna. Každý rok platím daně z domu i z pozemku. Takže kdo se tu obohacuje? Je to stát,“ tvrdí třiašedesátiletý Dreithaler.

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se hájí, že jinou možnost nemá.

„Úřad je majitelem pozemku, proto ze zákona musí vymáhat po majiteli stavby bezdůvodné obohacení, jinak by se sám vystavil možným postihům,“ uvedl mluvčí úřadu Radek Ležatka.

Žaloba je v rozporu s dobrými mravy, řekl okresní soud

Žalobu, kterou úřad na Dreithalera podal, ale už dvakrát zamítl Okresní soud v Liberci. Podle soudu byla v rozporu s dobrými mravy.

Soud mimo jiné konstatoval, že stát Dreithalerův majetek desítky let bezplatně používal. Majitel za to přitom nedostal žádnou náhradu. Podle soudu měly být křivdy odstraněny, žalobou za nezaplacený pronájem by ale vznikla nová.

Stát se však odvolal a kauzou se od úterý zabývá krajský soud, rozhodnout by měl příští týden ve čtvrtek.

„Jsem přesvědčen o tom, že spor skončí až u Ústavního soudu,“ předjímá Rudolf Dreithaler.

O vrácení pozemku nepožádal, tvrdí právník úřadu

Stát poukazuje na to, že Dreithaler o vrácení pozemku nepožádal. „Není pochyb o tom, že vzniklo bezdůvodné obohacení,“ řekl právní zástupce úřadu Aleš Václav Kratochvíl.

„Pozemek nebyl předmětem restitučního řízení. A stát rozhodně nebyl jeho účastníkem,“ dodal advokát.

S tím ale Rudolf Dreithaler nesouhlasí. „Pozemek je součástí domu a je neoddělitelný. V devadesátém druhém roce jsem žádal o celek, tedy o dům, kůlnu a pozemky pod nimi,“ zmínil Dreithaler.

Do opravy střechy domu, který léta chátral, už investoval půl milionu korun. V plánu má i další nákladné opravy.

„Stát náš majetek nechal zdevastovat, přihlížel tomu, jak chátrá. Suma potřebná na opravy jde do milionů. Budu požadovat náhradu,“ upozornil Dreithaler.