Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Liberecko prudce stárne, druhá polovina století bude patřit seniorům

  • 2
Téměř o polovinu zestárne do roku 2050 Liberecký kraj. Zatímco dnes v něm žije přes 77 tisíc lidí, kterým je pětašedesát let a více, za 35 let jich bude v kraji téměř 129 tisíc. Druhá polovina tohoto století tak bude patřit seniorům.

Za stárnutí populace může hlavně prodlužování délky života a současně méně narozených dětí.

„Tento vývoj je z demografického hlediska přirozený a neliší se ani od ostatních evropských zemích,“ dodala Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu.

Muži, kterým je dnes pětašedesát, mají před sebou pravděpodobně ještě patnáct a půl let života. Ženy pak téměř o pět let více.

„U obou pohlaví se naděje dožití dlouhodobě zvyšuje,“ zmínila Stanislava Riegerová z oddělení informačních služeb z krajského statistického úřadu v Liberci.

To, že lidé v kraji budou stále starší, ukazují hlavně statistiky. V roce 1991 byl průměrný věk necelých 36 let, vloni už byl o pět let vyšší. A zatímco dnes převažují senioři od 65 do 69 let, v roce 2050 bude více hlavně těch o deset let starších.

„I nadále pak platí, že ženy se budou dožívat vyššího věku než muži. Během posledních deseti let se také zdvojnásobil počet lidí v kategorii 85 až 89 let, kde však opět převažují ženy,“ podotkla Hana Koťátková z libereckého statistického úřadu.

Stárnutí populace poznamená hlavně ekonomiku

Okresem s největším podílem starých lidí zůstávají Semily, naopak nejmladším Česká Lípa. A obcí, v níž žijí nejstarší lidé v kraji, jsou Troskovice.

Stárnutí populace se projeví hlavně na ekonomice. Podle Ivana Jáče, libereckého ekonoma by se na to měl stát připravovat už nyní a vytvářet rezervní fondy a programy, do nichž by budoucí seniory zapojil.

„Myslím, že na tom zatím ještě nejsme úplně nejhůř, jako třeba v Japonsku, kde už skončili s odměňováním lidí, kteří dosáhnou sta let věku. Musíme si ale uvědomit, že do budoucna tu opravdu budeme mít velkou část neproduktivní populace,“ prohlásil ekonom.

Naznačil také, že s prodlužováním života se může posunout i hranice odchodu do důchodu. „Jsou ale profese, u kterých není možné po fyzické i psychické stránce ten důchod stále oddalovat,“ dodal.

V současné době pracuje v Libereckém kraji 5,6 procenta seniorů ve věku 65 a více let. Muži pracují nejčastěji v průmyslové výrobě, ženy v oblasti zdravotní a sociální péče či ve vzdělávání.

Průměrný starobní důchod dosahuje u mužů dvanácti tisíc, u žen je měsíční částka o dva tisíce nižší.