Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtmanovu stížnost proti stíhání smetli. Půta zřejmě zamíří k soudu

  15:30aktualizováno  15:30
Vrchní státní zastupitelství smetlo stížnost obviněného hejtmana Martina Půty proti zahájenému trestnímu stíhání. Kauza teď směřuje k podání obžaloby a s největší pravděpodobností skončí u soudu. Hejtman Libereckého kraje od loňského listopadu čelí obvinění z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci.

Fotografie minulý týden zachytila libereckého hejtmana Martina Půtu pod „slavobránou“ firmy Metrostav při slavnostním otevírání průtahu Chrastavou. Shodou okolností přitom právě Metrostav podle policie figuruje v kauze, v níž je stíhán také Martin Půta. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Půta a několik dalších lidí bylo obviněno z korupce v souvislosti s projektem opravy libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Zakázku za 65 milionů korun získal Metrostav a měla na něj jít evropská dotace.

Hejtman Martin Půta se cítí nevinen a se stíháním od začátku nesouhlasí. „Jsem nevinen, nepřijal jsem nikdy žádný úplatek v jakékoliv formě,“ tvrdí od začátku stíhání.

Obvinění pokládá za komplot. Podle jeho právníků chybí v obvinění důkazy o převzetí úplatku a nebyly tak splněny podmínky pro zahájení stíhání.

Se stížností proti svému stíhání už jednou neuspěl u krajského státního zastupitelství. Proto požadoval dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze. A ani to nenašlo v kauze pochybení.

„Podnět obviněného shledalo Vrchní státní zastupitelství nedůvodným. Detailně se k tomu vyjadřovat nebudu,“ řekl krajský státní zástupce Radim Kadlček.

„Vrchní státní zastupitelství rozhodlo, jak rozhodlo. Stále trvám na tom, že jsem žádný úplatek nepřevzal. Ostatně, ve spisu ani takové důkazy nejsou,“ komentoval posun v případu hejtman a dodal: „Jen pevně věřím, že policie a státní zastupitelství budou dělat vše pro to, aby tu kauzu dostali k soudu, kam ji evidentně chtějí dostat co nejdřív, a neplánovali to na září 2016 (do doby voleb, pozn. redakce).“

Termín soudu však zatím není znám ani přibližně. „Vyšetřování stále probíhá a nechci odhadovat, kdy bude rozhodnuto v přípravném řízení. Kauza je velmi rozsáhlá,“ uvedl státní zástupce Kadlček.

Projekt byl od začátku rizikový kvůli odsouzenému podnikateli

Hejtmana Půtu začala policie loni stíhat za to, že si údajně vzal úplatek od zástupce firmy Metrostav.

Podle obvinění jsou policisté přesvědčeni o tom, že měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit vyplácení peněz pro sporný projekt přestavby kostela svaté Máří Magdaleny na „Centrum geotermální energie pro občany“.

Projekt byl od začátku veden jako rizikový. Byl totiž spojen s podnikatelem Jiřím Zeronikou, který byl za korupci už jednou odsouzen. Peníze se proto neměly vyplatit v průběhu projektu, ale až po jeho dokončení a kontrole.

Hejtman ale navrhl, aby ROP Severovýchod poskytl na rekonstrukci první část evropské dotace ve výši 20 milionů korun. K proplacení nakonec nedošlo.

Podivná tabulka

Policie také zmapovala hejtmanovy schůzky na benzinové pumpě s mužem z Metrostavu. Hejtman sice nepopírá, že se s ním setkal, ale odmítá, že by vzal úplatek.

Obvinění se rovněž opírá o podivnou tabulku, již policisté našli při domovní prohlídce zaměstnance Metrostavu. Je na ní několik položek s konkrétními částkami, například „pro nejvyššího 800 tisíc“ a podle policie se jedná o hejtmana.

„Četl jsem si o ní v obvinění. Žádné tabulky jsem ale neviděl, nikdy mi ani nikdo tímto titulem neříkal. Nemám pro to jiné vysvětlení, než že někdo vedl nějakou svoji, pro mě nepochopitelnou, evidenci,“ uvedl hejtman v rozhovoru pro MF DNES.

Vyšetřování se kromě kostela, v souvislosti s nímž je hejtman obviněn, týká i dalšího evropského projektu – oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Ani na tento projekt nakonec ROP Severovýchod dotace neuvolnil.

V obou případech je obviněno celkem 13 fyzických osob a čtyři právnické osoby. Kromě hejtmana i šéf libereckého Metrostavu Jiří Petráň a vedoucí libereckého ROP Severovýchod Bořek Machatý.

Autor:Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, posun na třetí příčku, góly dali Stanciu a Kadlec

Sparťan Nicolae Stanciu slaví gól v ligovém utkání proti Jablonci. Pro...

Sparťanští fotbalisté jsou třetí v tabulce. Nejlepší průběžné umístění v dosavadním ročníku vydřeli v předehrávce 25....

Les nad Kateřinkami ukrývá tajemný pomník. Nikdo neví, kdo ho vztyčil

Vojtěch Mai objevil žulový pomník, který ve stráni nad Kateřinkami stojí...

Nikdo neví, proč tam je, ani kdo ho nechal postavit. Přitom ve stráni nad libereckými Kateřinkami stojí odhadem dobrých...Tvrdili jim, že nebudou mít šanci. Teď chce jejich sklo i císař

Skláři se specializují na hluboký brus. Proto jsou jejich výrobky tak jedinečné.

S manželkou začínali v sídlištní garsonce, zdi obložené koberci, aby tlumili zvuky sklářské brusky a nerušili sousedy....

V Českém ráji je nejkratší tunel, Vyskeř ho nechá zapsat do knihy rekordů

Tunel ve Vyskři měří jen asi dva a půl metru.

Český ráj se bude pyšnit zápisem v České knize rekordů. Může za to kuriozita v malé obci Vyskeř nedaleko Turnova. Na...

Nad tunel nebudou smět autobusy, varuje primátor a odmítá koupi pozemků

Liberecký tunel.

Primátor krajského města Tibor Batthyány nechce podepsat smlouvu na koupi autobusového nádraží. Před čtrnácti dny o ní...

Další z rubriky

Liberecká zoo nabízí vstup za dalekohled, pomůže proti pytlákům v Indonésii

(ilustrační snímek)

Starý, nepotřebný, ale stále ještě funkční dalekohled může přispět k záchraně zpěvných ptáků v Indonésii. Stačí, když...

Cyklista nepřežil na Jablonecku pád do příkopu. Možná ho srazilo auto

(Ilustrační snímek)

Cyklista zemřel v sobotu večer ve Smržovce na Jablonecku. V příkopu u místní silnice jej v devět hodin večer našla...

Trčící sloup v Novém Boru připomíná šibenici, vzdává hold sklářům

„Sloup a lavice představují dřevěnou sklářskou formu. Vystupují z vodní...

Dřevo, voda a kov. Tyto materiály vévodí novému uměleckému dílu, které od čtvrtka zdobí náměstí Míru v Novém Boru. Ne...

Najdete na iDNES.cz