Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hejtmanovu stížnost proti stíhání smetli. Půta zřejmě zamíří k soudu

  15:30aktualizováno  15:30
Vrchní státní zastupitelství smetlo stížnost obviněného hejtmana Martina Půty proti zahájenému trestnímu stíhání. Kauza teď směřuje k podání obžaloby a s největší pravděpodobností skončí u soudu. Hejtman Libereckého kraje od loňského listopadu čelí obvinění z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci.

Fotografie minulý týden zachytila libereckého hejtmana Martina Půtu pod „slavobránou“ firmy Metrostav při slavnostním otevírání průtahu Chrastavou. Shodou okolností přitom právě Metrostav podle policie figuruje v kauze, v níž je stíhán také Martin Půta. | foto: Radek Petrášek, ČTK

Půta a několik dalších lidí bylo obviněno z korupce v souvislosti s projektem opravy libereckého kostela sv. Máří Magdalény. Zakázku za 65 milionů korun získal Metrostav a měla na něj jít evropská dotace.

Hejtman Martin Půta se cítí nevinen a se stíháním od začátku nesouhlasí. „Jsem nevinen, nepřijal jsem nikdy žádný úplatek v jakékoliv formě,“ tvrdí od začátku stíhání.

Obvinění pokládá za komplot. Podle jeho právníků chybí v obvinění důkazy o převzetí úplatku a nebyly tak splněny podmínky pro zahájení stíhání.

Se stížností proti svému stíhání už jednou neuspěl u krajského státního zastupitelství. Proto požadoval dohled Vrchního státního zastupitelství v Praze. A ani to nenašlo v kauze pochybení.

„Podnět obviněného shledalo Vrchní státní zastupitelství nedůvodným. Detailně se k tomu vyjadřovat nebudu,“ řekl krajský státní zástupce Radim Kadlček.

„Vrchní státní zastupitelství rozhodlo, jak rozhodlo. Stále trvám na tom, že jsem žádný úplatek nepřevzal. Ostatně, ve spisu ani takové důkazy nejsou,“ komentoval posun v případu hejtman a dodal: „Jen pevně věřím, že policie a státní zastupitelství budou dělat vše pro to, aby tu kauzu dostali k soudu, kam ji evidentně chtějí dostat co nejdřív, a neplánovali to na září 2016 (do doby voleb, pozn. redakce).“

Termín soudu však zatím není znám ani přibližně. „Vyšetřování stále probíhá a nechci odhadovat, kdy bude rozhodnuto v přípravném řízení. Kauza je velmi rozsáhlá,“ uvedl státní zástupce Kadlček.

Projekt byl od začátku rizikový kvůli odsouzenému podnikateli

Hejtmana Půtu začala policie loni stíhat za to, že si údajně vzal úplatek od zástupce firmy Metrostav.

Podle obvinění jsou policisté přesvědčeni o tom, že měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit vyplácení peněz pro sporný projekt přestavby kostela svaté Máří Magdaleny na „Centrum geotermální energie pro občany“.

Projekt byl od začátku veden jako rizikový. Byl totiž spojen s podnikatelem Jiřím Zeronikou, který byl za korupci už jednou odsouzen. Peníze se proto neměly vyplatit v průběhu projektu, ale až po jeho dokončení a kontrole.

Hejtman ale navrhl, aby ROP Severovýchod poskytl na rekonstrukci první část evropské dotace ve výši 20 milionů korun. K proplacení nakonec nedošlo.

Podivná tabulka

Policie také zmapovala hejtmanovy schůzky na benzinové pumpě s mužem z Metrostavu. Hejtman sice nepopírá, že se s ním setkal, ale odmítá, že by vzal úplatek.

Obvinění se rovněž opírá o podivnou tabulku, již policisté našli při domovní prohlídce zaměstnance Metrostavu. Je na ní několik položek s konkrétními částkami, například „pro nejvyššího 800 tisíc“ a podle policie se jedná o hejtmana.

„Četl jsem si o ní v obvinění. Žádné tabulky jsem ale neviděl, nikdy mi ani nikdo tímto titulem neříkal. Nemám pro to jiné vysvětlení, než že někdo vedl nějakou svoji, pro mě nepochopitelnou, evidenci,“ uvedl hejtman v rozhovoru pro MF DNES.

Vyšetřování se kromě kostela, v souvislosti s nímž je hejtman obviněn, týká i dalšího evropského projektu – oddychové zóny Perštýn za více než 30 milionů korun. Ani na tento projekt nakonec ROP Severovýchod dotace neuvolnil.

V obou případech je obviněno celkem 13 fyzických osob a čtyři právnické osoby. Kromě hejtmana i šéf libereckého Metrostavu Jiří Petráň a vedoucí libereckého ROP Severovýchod Bořek Machatý.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Libereckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Libereckém kraji si volí zástupce do Senátu obvod Jablonec nad Nisou. Kandidují: Jaroslav Zeman, Jindřich Berounský, Josef Chuchlík, Šárka Kalvová, Michal Švarc, Michaela Tejmlová a Pavel Žur. Případné druhé kolo voleb se koná 12. a 13. října.Nejčtenější

Sparta - Liberec 4:1, výhra a první místo v lize za parádní poločas

Fotbalisté Sparty oslavují gól Benjamina Tetteha (druhý zprava) v utkání proti...

Po dvou letech a jednom měsíci jsou sparťanští fotbalisté první v lize, byť ne po úplném kole. V sobotu večer porazili...

Čtyři koruny i krmítko pro kapry. Poloprázdná přehrada vábí hledače pokladů

Základní pomůcky pro hledače: oblečení, u něhož nevadí, zašpiní-li se, polní...

Kvůli suchému létu je v liberecké přehradě rekordně málo vody. Nově vzniklé pláže okupují hledači s detektory kovů....Rennes - Jablonec 2:1, hořká premiéra, rozhodla penalta v nastavení

Jablonecký brankář Vlastimil Hrubý se smutně ohlédl, Hatem Ben Arfa z Rennes...

Jablonečtí fotbalisté při při své premiéře v hlavní fázi evropských pohárů příjemně překvapili výkonem, ale v Rennes...

Přehrady připomínají poušť, škeble uvázlé na suchu hrázní vracejí do vody

Tam, kde ještě nedávno bývala voda, je dnes jen poušť. Jak na liberecké, tak i...

Extrémní sucho pokračuje, v liberecké přehradě Harcov a jabloneckém Mšeně chybí do plného stavu tři a půl metru vody,...

Liberec vyhlíží Spidermana, natáčení velkofilmu uzavře celé náměstí

Náměstí je již obehnané plotem a do jeho středu se lidé nedostanou. Rekvizity...

Už několik dní dominuje libereckému náměstí Dr. E. Beneše ruské kolo. Spolu s dalšími kulisami je postavili filmaři,...

Další z rubriky

Hledání hub je po suchém létě loterií. Pokud rostou, tak jen u potoků

Snímek z tříhodinové takřka marné výpravy do lesů na Tanvaldsku.

Úmorné sucho odrazuje houbaře od chození do lesa. Kdo to zkusí, často se vrací s prázdnou. Takřka jedinou šancí najít...

Bílý tygr je černý a soupeři se v Liberci přecpou Vlašákem

Neotřelá reklamní kampaň Bílých Tygrů byla dílem marketingového a PR oddělení.

Jiskřivé jazykové hrátky, které se vymykají z běžných reklam, jsou v hlavní roli kampaně hokejových Bílých Tygrů...

Terminál Fügnerova se topí v nedopalcích, pomoci můžou speciální vysavače

Fügnerova ulice je zamořena nedopalky.

Vajglová. Špačková. Nedopalková. Všechna tato jména by se hodila víc pro ulici, jež je v Liberci hlavním dopravním...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz