Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí.

Jedna ze starších vizualizací výstavby v okolí Papírového náměstí. | foto: Gestab

Památkáři mají smůlu. Cesta k obřímu domu v centru Liberce je volná

  • 13
Býval to ospalý, zanedbaný a vybydlený kout Liberce s vylámanými zuby po zbouraných domech. Po setmění by se sem soudný člověk raději nevypravil. Teď je kolem oblasti Papírového náměstí živo: plány na výstavbu bytových domů vyvolaly mezi libereckými patrioty bouři.

"Co se tam bude stavět? Bude to naprosto nevhodná budova, kterou měl vlastník pozemku v plánu před pár lety? Jaká je studie tohoto jedinečného území, jaká jsou pro něj pravidla, jak má vypadat? Co na to zástupci radnice, opozice, co na to kandidáti do říjnových voleb?" ptá se plamenně knihkupec Martin Fryč.

Jednu stavbu tu má v plánu postavit Stavební bytové družstvo Sever, druhá má vyrůst mezi ulicemi U Stoky, Na Příkopě, Lucemburskou a Papírovým náměstím.

Právě ta leží milovníkům této oblasti v žaludku. A spolu s nimi jsou v jednom šiku památkáři.

"Územní odborné pracoviště Národního památkového ústavu v Liberci konstatuje, že předložený záměr je neakceptovatelný," napsal ve zprávě odborný náměstek Václav Němec.

Proč? "Navrženou novostavbou dojde k výraznému narušení charakteru zástavby v části památkové zóny tím, že okolní zástavbu přesahuje minimálně o jedno nadzemní podlaží. Provedením stavby dojde k narušení hmotového měřítka v části památkové zóny," píše se ve vyjádření památkářů.

Jenže na radnici měli jiný názor. "Magistrát coby správní orgán památkové péče, který vydává rozhodnutí, se s našimi připomínkami neztotožnil a vydal souhlas," řekl památkář Petr Freiwillig.

„V radě sedí architekt Kousal, který centrum města zabil“

Aktivistu Fryče postoj města rozhořčil. "Měl by tu být slyšet hlas městského architekta, což není. Město na to kašle. Na radnici akorát sedí v radě architektů, která beztak nemá žádnou tvůrčí roli, pan Kousal, který centrum Liberce zabil."

Podle mluvčí radnice Zuzany Minstrové rada architektů chystanou výstavbu nových domů neprojednala, protože územní rozhodnutí bylo vydáno ještě před jejím zřízením.

"Obecně je to tak, že radou architektů by měly projít stavební projekty městské, kdežto soukromí vlastníci toto za povinnost nemají, nemusejí své stavební záměry předkládat radě architektů."

Případ Papírového náměstí zaujal i Ivana Rouse ze Severočeského muzea. "Když si projdete Liberec a další města, tak zjistíte, že hmotu právě v historickém kontextu nikdy nikdo nerespektoval. A proto jsou města pestrá. Argumenty památkářů v tomto případě jsou ale důvodem, proč by měl být projekt upraven a v současnosti navrhovaná stavba by v dané oblasti neměla vzniknout."

Opoziční liberecký zastupitel Jaromír Baxa si jen povzdechl. "V Liberci pořád nemáme jasno, co je cenné a co ne, co chránit a co ne. Chtěl bych žít ve městě, kde se všichni snaží, aby se rozvíjelo směrem k nějakým estetickým ideálům, k něčemu krásnému, a nebylo pořád jen palimpsestem, neustále přepisovaným nahodilými zásahy."