Spojovací chodba jablonecké nemocnice.

Spojovací chodba jablonecké nemocnice. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Konec odkládání operací. V jablonecké nemocnici bude pavilon za 200 milionů

  • 0
V areálu jablonecké nemocnice vyroste do konce roku 2018 pavilon intenzivní medicíny. Pětipodlažní budova, která se vztyčí mezi současným chirurgickým pavilonem a Hřbitovní ulicí, zajistí především to, že pacientům nebudou již odkládány operace.

Navíc nemocnice dokáže snáze pojmout pacienty z okolí Jablonce, kde jsou rušeny či omezovány lůžkové chirurgie a interny.

Velkolepý projekt za takřka 200 milionů korun je po modernizaci teplárenské sítě druhou finančně nejnákladnější akcí města za poslední roky. Projekt ve čtvrtek na mimořádném zasedání odsouhlasili jablonečtí zastupitelé.

Nemocnice má v současnosti jen osm lůžek na jednotce intenzivní péče. A to je málo. „Vede to k tomu, že jsou takřka denně odkládány plánované operace, nedokončují se operační programy, pacienti jsou přesouváni na další den, někdy je dokonce musíme poslat domů. Jindy musí být překládáni z jednotky intenzivní péče na standardní lůžko, což je velká zátěž pro personál,“ vysvětlil nutnost nového pavilonu ředitel nemocnice a zároveň jablonecký zastupitel Vít Němeček.

Do nemocnice také přichází velká část pacientů z okolních nemocnic, které ruší nebo omezují akutní péči. Jde například o nemocnice v Tanvaldu, Semilech či Frýdlantu. A to je další zátěž pro Jablonec.

Do pavilonu urgentní medicíny se přesune kompletní lůžkové ARO, jednotka intenzivní péče chirurgických oborů a čtvrté patro chirurgického pavilonu. Bude tady celkem 18 intenzivních lůžek.

Rozšíří se stávající ambulance

Od nového pavilonu si pak nemocnice slibuje také rozšíření současných ambulancí. Namísto stávajícího lůžkového ARO vnikne takzvaná nízkoprahová emergency. Tady se budou přijímat pacienti, kteří přijdou s akutním zdravotním problémem mimo běžnou pracovní dobu nemocnice. Rozšíří se také ambulance gastroenterologie, urologie a gynekologie.

Takto by měl nový pavilon urgentní medicíny vypadat.

„Místo stávající chirurgické jednotky intenzivní péče vznikne dospávací pokoj. Půjde o prostor, kde se pacient po operaci v klidu probudí, bude vyveden z anestezie a na standardní oddělení ho předáme již plně probuzeného. Sníží se tak riziko zdravotních komplikací a bude to i menší zátěž pro ošetřující personál,“ vysvětlil Němeček.

V prostoru, kde sídlí momentálně vedení nemocnice, pak vznikne třicet lůžek. „Budou zřejmě využity pro nějaký typ následné péče,“ doplnil ředitel.

Stavba budovy přijde asi na 150 milionů korun. Přibližně 100 milionů zaplatí město ze svého rozpočtu a za pomoci úvěru, 50 milionů by mohla být státní dotace. Dalších přibližně 50 milionů bude stát vybavení pavilonu. Část si zaplatí nemocnice z vlastní pokladny, další část by mohly pokrýt dotace z Evropské unie.

„Po revitalizaci teplárenské sítě v Jablonci jde o druhý největší investiční projekt v tomto volebním období a věřím, že se nám vše podaří dotáhnout do zdárného konce,“ uvedl primátor Jablonce Petr Beitl.

Jedna z největších investic města za poslední roky

Pro Jablonec je investice do pavilonu urgentní medicíny celkem velkým soustem, jelikož každý rok město hospodaří s rozpočtem kolem 900 milionů korun.

Pokud vše pošlape dle plánu, stavět by se mohlo začít již na jaře příštího roku. Finále projektu je pak naplánováno na konec roku 2018. Pavilon navýší provozní náklady nemocnice odhadem o šest milionů korun ročně.

„Rád bych tomuto projektu zatleskal a to proto, že jeho autoři ho za čtyři roky dokázali dotáhnout do konce. Ty peníze nikdo nebude projídat, jdou do tvrdých želez, jdou do zdí, do techniky, do lepší obsluhy,“ sdělil jablonecký zastupitel a zároveň náměstek hejtmana pro zdravotnictví Petr Tulpa.

Jablonecká nemocnice má v současnosti 377 lůžek a pracuje v ní 813 lidí, z čehož 131 je lékařů.