Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtvrt roku od zahájení. Z údolí za Libercem mizí kvůli silnici kopce

  6:50aktualizováno  6:50
Čtyři měsíce poté, co se uzavřela silnice mezi Kunraticemi a Jabloncem nad Nisou, se zdejší krajina změnila k nepoznání. Zmizely kopce, stromy, tráva, a na některých úsecích už si lze představit obrysy nové vozovky. MF DNES projela místa, kam se běžně řidiči, pokud nepatří ke starousedlíkům, nedostanou.

Stavbaři tvrdí, že nejde o zrovna jednoduchou silnici. Navíc staví nově vlastně dvě, jednu tříproudou a tu druhou „staronovou“ pro místní.

Fotogalerie

Hned zkraje stavby vyrůstá násyp kolem Autoservisu Maryško, který půjde do výšky až devíti metrů. Dá se vlastně říci, že nová silnice povede v úrovni balkonů domu.

„V zemi už jsou některé přeložky inženýrských sítí, postupně mizí sloupy, u firmy Novoplast vzniká podchod pro pěší,“ říká Jan Wohlmuth, ředitel výstavby tohoto projektu z firmy M-Silnice.

Za Novoplastem začíná také zákaz vjezdu, dál už smí pouze lidé, kteří tu bydlí a samozřejmě stavaři. Těch se tu pohybuje kolem padesáti.

„Tuhle část odbagrujeme, zrušíme a přejedeme sem, tady už se zase vracíme na starou silnici, uhrábneme tenhle kopec a pojedeme rovně, zatáčky tu už nebudou,“ popisuje stavbyvedoucí úsek, kde v minulosti začínaly první serpentiny.

140 metrů dlouhý most

V této části čeká dělníky výstavba prvního mostu, dlouhého 140 metrů. A s ní jsou spojené i první problémy. Stavaři totiž narazili na žulu, ač s ní geologický průzkum, ani projekt nepočítal.

„Práce nám tu už dva měsíce stojí. Musíme přepracovávat technologie, převrací se naruby zakládání pilířů, ten nejvyšší dosáhne jedenácti metrů. Neumím říci, zda to stavbu prodraží, to budeme teprve všechno vypočítávat, ale každopádně už dva měsíce na mostu pracovat nemůžeme,“ přiznává Jan Wohlmuth.

Firma čeká také na povolení k trhacím pracím, na některé úseky už totiž nestačí kladivo, ale musí na ně nastoupit trhavina. Její použití má zvláštní režim, navíc nálože nemohou mít kvůli blízkosti domů takovou intenzitu, jaká je potřeba, takže se odstřely musejí provést po kouscích.

A aby těch potíží nebylo málo, čeká firma ještě na stavební povolení na tři důležité objekty.

„Tohle údolí máme zasypat, stará silnice se tady zkrátí a budeme tu moci projet hlavní trasou. Jenže právě na tu silničku, která povede vedle ní nemáme zatím stavební povolení a stejně tak nemůžeme dělat ani nahoře u Proseče most. Příslib byl v květnu, pak v červnu, teď do konce srpna. Je to trochu problém, se zakládáním a betonáží nemůžeme jít do zimy, takže to povolení potřebujeme co nejrychleji. Hned, jak přijde, začneme most stavět, aby se na něj za rok mohli pustit řidiči,“ upozorňuje ředitel stavby.

Stavbaři pracují i v sobotu

Zatím je předčasné spekulovat o tom, zda to ovlivní termín dokončení celé stavby. „Neříkám, že to nejde stihnout, ale uvidíme, jak rychle nám Ředitelství silnic a dálnic dodá všechna povolení. Momentálně stojí práce v údolí, na horním mostě i na tom hlavním. Další část stavby je závislá na odstřelech. To jsou věci, které nemůžeme ovlivnit,“ dodává.

I přes všechna zdržení je ale na stavbě vidět velký kus práce. Stavbaři pracují intenzivně ve všední dny, ze sedmdesáti procent i v sobotu. Neděle jsou zatím volné.

Nový úsek má být dlouhý 2,7 kilometrů, kromě rychlostní silnice vyrůstá vedle i staronová vozovka, která povede k místním domkům. Dá se říci, že bude kopírovat novou, ale povede níž.

„Celá ta stavba je dost obtížná, jednodušší by bylo stavět na zelené louce. Tady je složitá logistika, musíte zajistit přístup starousedlíkům. Liší se úroveň těch dvou silnic a ke všemu ještě nevíme, na co při kopnutí do země narazíme. Ale myslím, že když přijedete za dva měsíce, už budeme zase o velký kus dál,“ uzavírá ředitel stavby.Nejčtenější

Na Českolipsku se střetl kamion s osobním autem, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě u Doks zemřeli ve škodovce tři mladí lidé, další dva jsou vážně...

U Doks na Českolipsku se ráno střetl kamion s osobním vozem. Řidič auta a jeho spolujezdkyně na místě zemřeli, další...

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...

Přepeřská fotbalová jízda: za pět let z „pralesa“ až do divize

Na slavnostním otevření fotbalového stadionu v Přepeřích se představili v...

Pět postupů v řadě. Tak skvostnou vizitkou se pyšní fotbalisté FK Přepeře. Klub z obce u Turnova s necelou tisícovkou...

Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Další z rubriky

Náměstek Korytář posílá na liberecký magistrát kontrolu, kvůli šikaně

Liberecký magistrát.

Inspektorát práce se po prázdninách chystá na kontrolu libereckého magistrátu. Kontrola může skončit pokutou. Podnět k...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Nejkrásnější Šebestián zamířil na opravu, vrátí se světlejší a bez praskliny

Restaurátorské práce na soše svatého Šebastiána potrvají čtyři měsíce. Morový...

Morový sloup Matyáše Bernarda Brauna je už roky zavřený v zahradě kostela Nalezení svatého Kříže na Malém náměstí v...

Najdete na iDNES.cz