Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stavbou roku Libereckého kraje je areál s bazénem a stadionem v Turnově

  15:37aktualizováno  15:37
Kdysi slavné arboretum, pak zpustlá louka a nakonec koupaliště se sportovišti a zimním stadionem ve tvaru listu, který odkazuje k původnímu účelu místa. Turnovský areál Maškova zahrada ve čtvrtek zvítězil v soutěži Stavba roku Libereckého kraje.

Areál Maškových zahrad vyšel Turnov na 180 milionů, jeho součástí je ale také moderní zimní stadion. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Sportovní a rekreační areál Maškova zahrada získal hlavní Cenu architekta Hubáčka. Do soutěže ji přihlásila obchodní společnost Městská sportovní Turnov.

Soutěž po dvanácté vyhlásil Liberecký kraj a jeho partnerské organizace.

Fotogalerie

„Je to pro nás ocenění, že jsme šli správnou cestou. Měli jsme totiž na paměti, že by veřejné stavby měly být nadstandardní. Ne že by měly být dražší. Ale měly by lidi zaujmout a přispět k diskusi o tom, jak mají vypadat stavby ve veřejném prostoru. Pro mě je naplněním samotného díla to, že jsou reakce obyvatel Turnova a regionu vesměs pozitivní,“ zhodnotil ocenění turnovský starosta Tomáš Hocke.

Součástí areálu je zimní stadion s hledištěm pro 500 diváků, skatepark, in-line dráha nebo hřiště s umělou trávou. Letos začalo lidem sloužit letní koupaliště se zázemím. Kromě plaveckého bazénu tu návštěvníci najdou i skluzavky, tobogany nebo podvodní masáže. Území obkružuje in-line stezka, areál doplňují mladé stromky.Celý areál vyšel na takřka 180 milionů korun.

Úvahy o stavbě nového koupaliště začaly v roce 2000, kdy povodeň zničila koupaliště v Dolánkách. Tou dobou se zároveň do Turnova vrátil rodák a mecenáš Bohuslav Jan Horáček.

V Maškově zahradě v Turnově měl v plánu postavit velkolepý areál s krytým plaveckým bazénem, aquaparkem, nebo hotelem. K výstavbě tehdy nedošlo, jelikož Horáček zemřel.

Myšlenku na areál nikdy neopustili

Zastupitelé přesto myšlenku areálu, i když mnohem skromnějšího, nevzdali. Dotace Turnov nedostal, nakonec se však areál podařilo postavit i bez nich.

„Hledal se formát zařízení, které nejen zaplatíme, ale budeme ho i schopni provozovat. Po těch patnácti letech úvah se to nyní snad podařilo. Postavili jsme kompromis mezi původními velkými sny a realitou, kterou si může město s patnácti tisíci obyvateli dovolit,“ doplnil starosta Hocke.

Autory areálu jsou architekti z pražského BFB - Studia Antonín Buchta a Miloš Mlejnek. „Ocenění nás těší o to víc, že jsme se soutěže pro pana Horáčka zúčastnili už před mnoha lety. Původně jsme s naší koncepcí neuspěli, přednost dostaly velkolepější studie. Ocenění jsme se tak dočkali po letech, kdy se město k naší studii vrátilo,“ zmínil architekt Antonín Buchta.

I letošní ročník přinesl několik dílčích cen. Cena architekta Hubáčka je rozdělena do tří kategorií. V kategorii bytových staveb a staveb občanské vybavenosti získal první místo zmíněný Sportovní a rekreační areál Maškova zahrada.

Ve druhé kategorii průmyslových a technologických staveb, dopravních a inženýrských staveb, vodohospodářských a ekologických staveb zvítězila rekonstrukce silnice třetí třídy Bedřichov - Hrabětice.

Ocenění dostal i zámek ve Svijanech

V kategorii rekonstrukce staveb, památkových objektů a brownfields je nejlepší obnova areálu zámku Svijany.

Dalším oceněním je Cena Ing. Dr. Štěpána Ješe, která je udělována za inovativní a nestandardní přístup ve stavebnictví. Získala ji rekonstrukce sýpek na Zámeckém dvoře v Černousích.

Přihlašovatelem byla Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant. Na rekonstrukci sýpek se podíleli žáci Jiří Kavúr a Roman Sivák, kteří za práci byli rovněž oceněni.

I letos byla udělena Cena Junior, která vyzdvihuje výbornou činnost učňů stavebních oborů. V letošním roce ji získali Libor Tesař a Stanislav Knížek z Integrované střední školy Semily za dílo Dveře a vrata v kapli v Holíně u Jičína.

Soutěž ale ocenila i jejich další spolužáky, kteří přihlásili svá díla do letošního ročníku. Jako poděkování získali od Libereckého kraje a partnerů finanční odměru a diplom.

Cenu sympatie občanů Libereckého kraje, kteří hlasovali prostřednictvím internetu získala zrekonstruovaná silnice třetí třídy z Bedřichova na Hrabětice. Hojně využívaná cesta do Jizerských hor prošla modernizací v loňském roce.

Autor:


Nejčtenější

Krásná doba, když byl Havel zavřený, napsali komunisté na Facebook

Příspěvek, který stránka KSČM Liberecký kraj sdílela na Facebooku 2. srpna.

Text oslavující 80. léta, kdy pivo stálo dvě koruny padesát, byly zavřené hranice a ve vězení pobýval budoucí prezident...

Na vrcholku Ještědu hořel les, hasiči nasadili vrtulník a letadlo

Požár lesa na Ještědu pomáhají hasit i letadla (13.8. 2018).

Stovka hasičů likvidovala šest hodin požár na vrcholku Ještědu. Vzplanul zde lesní porost. Kvůli svažitému terénu...



Nezmarův recept na posily: Nebrat ty nejlepší, ale nejvhodnější

Jan Nezmar

Když v posledním půlroce kariéry nakukoval do manažerské práce, ocitl se u zrodu pozoruhodné kooperace - v létě 2012...

Zápřednice vyděsila lidi ve Cvikově. Jako píchnutí vosy, uklidňuje odborník

Zápřednice jedovatá chránící kokon s vajíčky. Výrazná kusadla jí v tom pomáhají.

Ve Cvikově se objevil jeden z nejjedovatějších pavouků žijících v Česku. Zápřednici jedovatou vyfotili lidé v...

VIDEO: Okupanty přelstili lidé z médií a Havel, vysílali tajně z Ještědu

Po tříminutové palbě před libereckou radnicí zůstalo na dlažbě několik desítek

Před padesáti lety se z Liberce šířila do éteru pravda o invazi. Stěžejní úlohu v protiokupačním vysílání sehráli lidé...

Další z rubriky

Záchranář dostal podmínku za smrt lyžaře, který narazil do jeho čtyřkolky

Ilustrační snímek

Okresní soud v Liberci vyměřil podmíněný trest členovi horské služby, s jehož čtyřkolkou se loni na Ještědu srazil...

Tůně, rybníčky, napajedla. Frýdlantsko se pustí do boje se suchem

Polský hnědouhelný důl Turów.

Na Frýdlantsku vyhlásili válku suchu. Mají tady vzniknout tůně, mokřady či rybníky, jejichž úkolem bude zadržet vodu v...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz