Dnešní staré budovy, které by při přestavbě nemocnice čekala demolice.

Dnešní staré budovy, které by při přestavbě nemocnice čekala demolice. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Evropská unie nepomůže. Účet za lepší nemocnici zaplatí kraj a města

  • 1
Nový pavilon liberecké nemocnice, kde by se koncentrovala špičková péče o pacienty v ohrožení života, nemá šanci na evropské dotace. Peníze musí dát kraj a města.

Nejchmurnější účet za nezbytnou přestavbu liberecké krajské nemocnice, v němž se nepočítá ani s korunou od Evropské unie a ze státní kasy, bude padesát milionů korun ročně po dobu dvaceti let.

O necelých dvacet milionů ročně se postarají nemocnice a její dva další majitelé - města Liberec a Turnov. „V současné době by bylo riskantní, kdybychom počítali s dotacemi,“ řekl Petr Moos z výboru, který se zabývá projektem na modernizaci stárnoucí nemocnice.

„Pracovali jsme pouze s variantou, že si vlastníci nemocnice vezmou úvěr. Pokud by se podařilo dotace získat, naše situace by se zlepšila.“

V první fázi si modernizace nemocnice vyžádá okolo 1,5 miliardy korun. Místo starých nevzhledných budov nad Šaldovým náměstím by vznikl nový pavilon s centrálním příjmem pacientů, operačními sály, jednotkami intenzivní péče, laboratořemi a rentgeny.

Žádný dotační program neexistuje

„Teď neexistuje žádný program, v němž bychom se mohli ucházet o evropské peníze na výstavbu,“ upozornil generální ředitel nemocnice Luděk Nečesaný. „Naše šance je skoro nulová.“

Nemocnice si však dělá naděje na dotace na přístroje za dvě stě milionů korun a na energetické centrum za sto milionů korun.

Do nového pavilonu by se přestěhovaly obory, jež hrají klíčovou roli pro záchranu pacientů v ohrožení života - tedy traumatologie, kardiologie a chirurgie. Ve dvou podzemních podlažích by vyrostly garáže, poněvadž nyní v nemocnici a v jejím okolí scházejí místa k parkování.

Pokud by nemocnice nový pavilon nepostavila, pak by zaostávala úrovní poskytované lékařské péče za tuzemskou špičkou a přicházela by o odborníky.

46 milionů korun ročně

Nemocnice však stojí pouze na začátku cesty k modernizaci. Koncem března mohou krajské zastupitelstvo a městská zastupitelstva v Turnově udělat první důležitý krok - souhlasit s projektovým záměrem na výstavbu nového pavilonu.

„V poslední době jsme dávali do nemocnice asi čtyřicet šest milionů korun ročně,“ konstatoval hejtman Martin Půta. „Na splátky úvěru bychom mohli vynaložit ještě o čtyři miliony korun více.“

Půta se kvůli úvěru na modernizaci nemocnice sešel s libereckým primátorem Tiborem Batthyánym a turnovským starostou Tomášem Hockem. „Chápeme, že pro Turnov nebude jednoduché vkládat peníze do nemocnice v Liberci,“ uznal hejtman.

Turnovská nemocnice se loni spojila s libereckou, jelikož se potýkala s problémy. Turnovu nyní patří deset procent akcií nemocnice, Liberci necelých 16 procent akcií a Libereckému kraji více než 74 procent akcií.

Banky nyní poskytují výhodnější úvěry

„Liberecký kraj potřebuje nemocnici se špičkovou péčí,“ konstatoval turnovský starosta Tomáš Hocke. „Neočekávám ale, že diskuze o příspěvku Turnova na modernizaci proběhne bez problémů. Za dvacet let půjde o velmi vysokou částku.“

Ekonomický náměstek hejtmana Marek Pieter uvedl, že banky nyní dávají levné úvěry s nízkými úroky. „Výhodné jsou i ceny stavebních prací,“ dodal Pieter.

Liberecké nemocnici se teď ekonomicky daří a dokázala by majitelům se splácením půjčky výrazně pomoci. „O modernizaci nemocnice se musíme rozhodnout už na podzim letošního roku, kdy by měl začít vznikat projekt. Vyjde na desítky milionů korun,“ vysvětlil Nečesaný.