Schéma činnosti geotermální elektrárny

Schéma činnosti geotermální elektrárny | foto: Entergeo

Je to jen experiment. Stavební úřad odmítl geotermální elektrárnu v Tanvaldu

  • 6
Experiment, který může ohrozit majetek a život obyvatel v srdci Jizerských hor. Takový je v kostce jeden ze závěrů tanvaldského stavebního úřadu, který se postavil proti velkolepému plánu pražské firmy Entergeo. Ta chce v centru Tanvaldu, v areálu zkrachovalé textilky Seba T., postavit unikátní geotermální elektrárnu.

V projektu se počítalo s vrty až pět kilometrů pod povrch země, právě na nich měla elektrárna vyrůst. Úřednící však stavbu, se kterou nejsou v České republice žádné zkušenosti, zamítli.

Slavit tak může přes 2100 obyvatel horského města, jenž podepsali petici proti kontroverznímu projektu. Připomínek k navrhované stavbě se pak na městském úřadě nashromáždilo 691.

„Navrhovaná stavba má být umístěna prakticky ve středu města. Jedná se o stavbu, která má charakter experimentu s možnými negativními dopady na občany, jejich majetek a život ve městě. V tomto případě proti sobě stojí veřejný a soukromý zájem a tyto dva zájmy jsou jednoznačně v rozporu,“ uvádí se například v rozhodnutí stavebního úřadu podepsaného jeho vedoucím Jindřichem Kozlovským.

V zamítavém rozhodnutí pak dále stojí „že tento záměr v České republice provedený dosud nevyzkoušenou technologií, může ovlivnit nejen území Tanvaldu ale i okolních obcí.“

Na druhou stranu stavební úřad řadu námitek Tanvalďanů proti geotermální elektrárně zamítl. Podle něj by neměla mít žádný zásadní vliv na přírodu a ovzduší, či by nemělo by docházet k sesuvům půdy nebo výrazným a nebezpečným seismickým otřesům.

Nevylučujeme, že se odvoláme, řekla firma

Ředitel firmy Entergeo Zbyněk Šonka pro MF DNES uvedl, že jeho společnost zatím k odmítavému rozhodnutí tanvaldských úředníků nemá jasné stanovisko.

„Musíme si celé rozhodnutí řádně prostudovat, má to přes čtyřicet stran, a potom zvolíme další postup. Nevylučujeme, že se proti němu odvoláme. Náš záměr na vybudování geotermální elektrárny v Tanvaldě se nemění. Víc k tomu zatím nemohu říci,“ uvedl Šonka.

Firma se podle zákona proti rozhodnutí může odvolat do patnácti dnů od zveřejnění a to ke krajskému úřadu.

Podobnou elektrárnu začali před lety stavět v Basileji ve Švýcarsku. Hlubinné vrty tam ale provázely silné otřesy, které způsobily škody v přepočtu 170 milionů korun.

Právě obavy z otřesů a neprověřená technologie byly hlavním důvodem, proč se proti podobnému projektu společnosti Entergeo předloni postavili také lidé v Semilech a v nedalekém Benešově.

V Semilech a Benešově také eletrárnu odmítli

A právě i zde chtělo Entergeo geotermální elektrárny postavit. Nakonec ale ze záměrů sešlo a firma se zaměřuje již pouze na Tanvald.

Odpůrce unikátní elektrárny nepřesvědčila ani ujištění, že při její stavbě budou situaci kvůli případným otřesům země sledovat seizmické stanice a případně se omezí čerpání. Nepomohly ani sliby dodávek levného tepla nebo dotací pro radnice.

„Petice se zakládá na emocích, nikoliv na argumentech. Občany spíše straší, a tak ji raději podepíšou,“ sdělil již dříve na adresu protestů Šonka.

I když vybudování elektrárny stavení úřad zamítl a k projektu byla řada námitek od města i jeho obyvatel, akce získala souhlasné stanovisko ministerstva životního prostředí.