Nemocnice v Liberci.

Nemocnice v Liberci. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Kokain, extáze, marihuana. Odteď je v liberecké nemocnici odhalí v novém

  • 2
Marihuana, extáze, kokain. Drogy, po kterých nejčastěji sáhnou lidé v Libereckém kraji. Přehled o tom, které z nich jsou právě v kurzu, mají i toxikologové z liberecké nemocnice. Právě oni zjišťují přítomnost návykových látek v krvi nebo v moči. A teď je budou odhalovat v novém.

Během října se totiž oddělení klinické a soudní toxikologie přestěhovalo do budovy, kde sídlí patologie a soudní lékařství. Od ledna příštího roku tak vytvoří nové centrum Patos, které všechna tři oddělení propojí.

„Oddělení toxikologie jsme přestěhovali z budovy V, která by v budoucnu měla ustoupit stavbě nového pavilonu,“ uvedl Luděk Nečesaný, ředitel liberecké nemocnice.

Na toxikologii posílají vzorky nejčastěji lékaři či policisté, přinášejí je ale i rodiče, kteří se obávají, že jejich dítě bere drogy. Ti si už vyšetření musejí zaplatit, částka se pohybuje od 550 korun do několika tisíc. Záleží na tom, jaké látky chce rodič otestovat.

„Ještě než vzorek donesou, kladu jim návodné otázky. Zajímá mě, jak je dítě staré, jak je movité a zda mají podezření na konkrétní drogu. Také mě zajímá, zda nemělo nějakou virózu, zda neužívalo volně prodejné léky. Některé z nich mohou hladinu amfetaminu zvýšit samy o sobě,“ vysvětlila Jitka Macháčková, primářka oddělení klinické a soudní toxikologie.

Podle toho, jak je dítě staré a zda má přístup k penězům pak nabídne test na konkrétní látku, anebo si může vybrat rodič z několika možností.

Ve většině případů se podezření potvrdí

„Většinou, když rodiče mají jen pocit, že jejich dítě něco užívá, ale nevědí co, pak jim nabídnu vyšetření na více drog, na amfetaminy, konopí, opiáty, kokain či LSD. Samozřejmě je rozdíl i v tom, když je dítě na základní škole nebo na střední,“ doplnila primářka. ̈

Ve většině případů se podezření rodičů potvrdí, a to pak patří mezi ty nepříjemné okamžiky, které primářka ve své profesi zažívá.

„Jako klienti patří rodiče mezi ty nejzoufalejší a nejhorší je, když jim musíte říci, že vzorek jejich dítěte je pozitivní. Pak jsou ale zase veselejší případy, a to, když si rodiče kontrolují touto cestou děti, které prošly léčbou, a tam ten výsledek bývá většinou negativní,“ zmínila Jitka Macháčková.

Občas se nechávají mezi sebou testovat také partneři. A často jsou pro to důvodem soudní spory o děti. Jeden druhému se touto cestou snaží dokázat závislost na alkoholu nebo na drogách.

Tisícovka klientů ročně

Ročně vyšetří na oddělení na léky a drogy kolem tisícovky klientů, zhruba stejný počet testují i na alkohol. U jednoho klienta ale mohou provést až patnáct vyšetření.

Nejčastěji vyšetřují toxikologové krev na alkohol a drogy a biologický materiál, jako je moč či obsah žaludku na intoxikaci.

Do budoucna by ale rádi chtěli začít pro rozbor používat také vlasy a rozšířit chtějí i možnost testování pro ostatní oddělení nemocnice, například pro kardiologii.

Nové prostory a vybavení oddělení klinické a soudní toxikologie vyšlo nemocnici na čtyři miliony korun, nákup dalších přístrojů pro plánované rozšíření rozborů vyjde na dalších pět milionů korun.